tuleeko aina

vero ilmoitukseen edellisvuoden velat? onko mahdollista sopia verotoimiston kanssa että velat eivät siinä lukisi?
6621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sinun ei tarvitse laittaa veroilmoitukseen velkojasi.

Äänestä
  • jos lainaan liittyy vähennyskelpoisia korkoja (esim. asuntolaina), velat ja niiden korot ovat kyllä ilmoituksella. Rahalaitokset ilmoittavat ne suoraan verottajalle.

    Äänestä

  • niin miten ne voi sinne itse laittaa? mulla on visa ja joustoluotto pankilta. tuleeko nämä automaattisesti näkyviin?

    Äänestä

  • itse laittaa kirjoitti:

    niin miten ne voi sinne itse laittaa? mulla on visa ja joustoluotto pankilta. tuleeko nämä automaattisesti näkyviin?

    velat mistä korkovähennys.

    Äänestä

  • vähennyskelpoiset kirjoitti:

    velat mistä korkovähennys.

    Kyllä sinne Visa- ja Master-luotot suoraan tulee. Ja muutkin pankkien kulutusluotot. Pankeilla on velvollisuus ilmoittaa.

    Äänestä

  • vähennyskelpoiset kirjoitti:

    velat mistä korkovähennys.

    linja auto lippu 60 kk miinus omavastuu 500
    ja miinusta kesälomakuukausi.jos käyt paikallisella et saa mitään,jos käyt pyörällä saat matkoista,myös omalla autolla saa kuluista
    kuka sanoo vielä et linjaauto tulisi halvimmalksi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

vero ilmoitukseen edellisvuoden velat? onko mahdollista sopia verotoimiston kanssa että velat eivät siinä lukisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu