loistava uutinen tarvasjoelle on tarkoitus rakentaa n. 3000 sian sian sikala. laitos sijoittuisi paimionjoen läheisyyteen turun veden ottamon yläpuolelle. voi sitä löyhkän ja lietepaskan määrää joka tilan pelloille levitetään ja joilla turun juomavesi maustuu, mutta eihän nämä massat ole se ongelma vaan yksityisen mökkiläisen jätevedet. kuinkahan monta mökkiläistä tarvitaan jotta sama rasitus kohdistuu luontoon kuin tälläisillä mammuttisikaloilla.
turun juomavesi
rutinof
4222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Viittä kuutta pientä ihmistä..
Tästähän Turun seudun vesi oy saa uuden mukavan argumentin sen Kokemäenjoen/Virttaankankaan vesikähinään.
Tampereella, jonka jätevedet laskevat Kokemäenjoken, asuu 200 000 ihmistä (about). Edellinen kirjoittaja kertoi, että yksi iso possu kakkaa kuin 5 ihmistä. Jos Tampereen väkiluku jaetaan viidellä saadaan 40 000 sian jätösmäärä Turun vedenottopaikan yläpuolella!
Kivat Virttaanankaan uusiutumattomalle soraseulalle! Ja kivat turkulaisille vedenkäyttäjille!
En luota virttaalaisiin enkä yhtään enempää TSV:n edustajiin.
Puolueettomia tutkimuksia uskoisin, jos niitä jossain olisi.
Joen pohjasta voidaan lukea koko joen historia näytteillä. Onko siellä haitta-aineita vai eikö ole?
Kysymys on 300000 ihmisen terveydestä eikä mistään lehtikirjoittelusta.
Nyt on toiminnan aika poliitikot, TSV ja ennen kaikkea vastuu on Lounais-Suomen ympäristökeskusken johtajalla, joka sitä ei voi välttää enää millään verukkeella.
Toimintaa huutaa kansa!