IKEA:n lusikat päästää väri

pettynynnä

IKEA -haarukat, lusikat, veitset vedessä liotessaan muuttavat veden mustaksi, missä syy?
katso edellä oleva viesti myös.
IKEA haarukka, IKEA veitsi, IKEA lusikka.
IKEAhaarukka, IKEAveitsi, IKEAlusikka.
IKEA-haarukka, IKEA-veitsi, IKEA-lusikka.
itse olemme jo ennenn tätä tapausta lopettaneet ko.
yrityksen rihkaman ostamisen.

ratkaisusta en osaa sanoa, mutta samaisen IKEA:n
aterimet täälläkin ja kun ne satunnaisesti ja epähuomiossa ovat kaarkoiden ja lusikoiden pystymallisen kuivaus -astian ritiläkön tai mikä sen nimi nyt onkaan kun seisoo tiskipöydällä, niin jossain vastaavan muotoisessa purnukassa tms jossa ei olekaan reikää pohjalla, niin silloinhan sen vesi jää lillumaan pohjalle.
no nyt kävi näin ja se vesi muttuukin ikean haarukoista piki-mustaksi, tää on meillä tapahtunut 2-3 kertaa in 6months. jossain nyt on vikaa. ei vesi jossa haarukka likoaa
muutu miksikään väriltään jos haarukka on kunnollinen. onko vastaavia kokemuksia? antakaa lusikoittenne tai haarukoittenne olla liossa viikko pari, jos testaatte asiaa.
meillä nyt tais olla siinä seassa joku ns. ulkopuolinenkin "pikkulusikka" ja pantiin nyt testiin ja vaan näitä IKEA-aterimia veteen ja muoviämppäriin ja tarkkaillaan veden väriä päivittäin.

6

2999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halloooooo!

      Kuka nyt niitä Ikean surkimustuotteita ostaisikaan, osta kerralla kunnon teräs-Hackmanit niin ei tule ongelmia.

      • Anonyymi

        Ajokki oliko tuo vastaus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ajokki oliko tuo vastaus.

        Siis vajokki


    • kerttakäyttötavaraa

      Juu ei sieltä Ikeasta saa laatua. Pitäisihän niiden tuotteiden toimia mutta niin vaan usein joutuu palauttamaan. Aivan uskomattomia vikoja on jossain tuotteissa. Olisi kiva tietää mikä on tavaroiden palautusprosentti. Toki ei sinne jokaista pientä paskaa ostosta viitsi kiikuttaa kun bensatkin maksaa ja siihen menee aikaa ja vaivaa.

      Itse törmäsin ongelmaan jossa astioiden lasitus ei kestä edes tavallista astianpesukoneenpesua.

      Pitää olla ostaessa todella tarkka valikoidessa koska useissa tuotteista maalipintavaurioitunut.
      On pilkkua ja suhmuraa. Ei pidä ottaa ikinä kulmasta kulunutta pakettia kun nurkka on todennäköisestri rikki. Suurin osa kangas/verho/lakanavalikoimasta todella laadutonta. Kelpää vain pölyräteiksi muutaman pesun jälkeen. Tekstiilejä ei kannata ostaa. Servetit on käyttökelpoisia vaikka märälle ruokapöydäälle voivat päästää väriä :) Peilit, kukkamaljakot, kehykset ja lahjapaperit sun muut tilpehöörit ovat yleensä ok.

    • Ikea friikki

      Ainakin minä tiedän että Ikean tuotteet on tehty kestämään 2 vuotta. Joten en sieltä saa laatua, eikä niillä hinnoilla sitä tarvitsekkaan.

    • Anonyymi

      Ikean kamat sopii oikein hyvin työttömälle wt-porukalle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      228
      5958
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5804
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      220
      4868
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4148
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4077
    6. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      22
      4030
    7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      12
      3928
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      47
      2077
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1740
    Aihe