OECD:n ja STT:n mukaan maataloustuki nosti kulutushintoja vuonna 2006.
http://www.ksml.fi/uutiset/talous/maataloustuki-nosti-kuluttajahintoja(32426).ece
Tästä faktasta hermostuneena Oiva "Syömätuki" Härkönen alkoi tärisemään ja väitti taas muuta:
-----
Maataloustuki alentaa ...
Kirjoittanut: oivahärkönen 19.10.2008 klo 12.13
... kukutushintoja. Olet ymmärtänyt väärin tai tahallasi valehtelet.
http://www.ksml.fi/uutiset/talous/maataloustuki-nosti-kuluttajahintoja(32426).ece
Tästä faktasta hermostuneena Oiva "Syömätuki" Härkönen alkoi tärisemään ja väitti taas muuta:
-----
Maataloustuki alentaa ...
Kirjoittanut: oivahärkönen 19.10.2008 klo 12.13
... kukutushintoja. Olet ymmärtänyt väärin tai tahallasi valehtelet.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Persupunikki.
edustavat. Äärioikeistopuolue.
Mutta Kepu on aito punikkipuolue. Sosialisoidaan 2,5 mrd euroa/v veronmaksajien rahoja. Vastineeksi myydään sikoja Venäjälle ja nostetaan kuluttajahintoja.
Keskisuomalaisessa lukee muka STT:n uutisena:
"Maatalouden eri muodossa saamat tuet nostivat Euroopan unionin maataloustuotteiden kuluttajahinnat viime vuonna 20 prosenttia maailmanmarkkinahintoja korkeammiksi."
Kun viljelijä saa viljelynsä tuloista vaikkapa puolet tukiaisina ja toisen puolen tuottajahintana elintarviketeollisuudelta. Teollisuus tietää viljelijän saavan puolet hinnasta valtiolta. Se tarjoaa vain sitä puolta viljeljälle, jolla viljelijä sitten myykin. Markkinat jopa maailmanmarkkinat määrävät nuo tuottajahinnat, jonka teollisuus maksaa ja joihin viljelijä tyytyy.
Tuommoinen lause on jokin väärinkäsitys KSML/STT:n uutisessa. Sillä voidaan tarkoittaa, että maatalouden tuottajahinnat kohosivat viime vuonna 20 %. Niin kuin kohosivatkin, kun juuri viime vuonna alkoi maataloustuotteista olla maailmalla puutetta kymmeniä vuosi kestäneen ylituotannon jälkeen. Kehitys on tervettä siinä mielessä, että tukien tarve vähenee, jos matkkinoiden määräämät tuttajhinnat nousevat.
Paljon nousivat myös ruuan kuluttajahinnat, mutta ruuan raaka-aineen, siis maataloustuotteen, osuus ruuan hinnasta kaupan hyllyllä on pieni. Esimerkiksi leipäkilo maksaa 4 €, mutta viljelijä saa jyväkilosta 20 c, eli 5 %. Muu hinta muodostuu kuljetuksista, elintarviketeollisuudesta, varastoinnista, kaupan eri portaiden kustannuksista ja ALVista.
Hanki tarkkoja laskelmia väitteelle, että tukiaiset nostivar ruuan hintaa viime vuonna 20%. Uskon, ettei löydy ja jos joku hurja semmoisen laskelman tekee, niin pääsen todistamaan sen virheelliseksi.
Muuten olen sitä mieltä, että tukiaiset pitää lopettaa. Se tietää kyllä ruuan hinnan nousua ainakin tukiaisten verra. Ne on vain lopetettava koko maailmassa saman aikataulun mukaan. Sitten loppuisivat tämmöiset keskustelut ja jokainen saisi maksaa ruuastaan sen täyden hinna, eikä niin kuin nyt, osan maksaa valtio. Sosiaalituki pitää hoittaa pienituloisille kuluttajille muulla tavalla kuin subentoimalla ruuan hintaa tukiaislla. Asiasta on käytykin neuvotteluja WTO:n puitteissa, mutta sopua ei ole tullut. Meitä siellä edustaa EU, eikä sitä olla syytetty neuvottelujen katkemisesta. Jarrumiehiä ovat USA ja Kaukoidän suuret valtiot.