Ukkokulta sai pomolta lahjaksi Italialaisen pullon viiniä.
Ei olla tuntijoita, tykätään kyllä viinistä, mutta kannattaako juoda nyt vai säästää Esim:Jouluksi?
Nimi on Solaia 1998.
Ukkokullan lahja
5
883
Vastaukset 5
- Paolo
Et kerro, että se on punaviiniä (olisi pitänyt...), mutta sitähän se on.
Hotelli Kämpin ravintolassa pullollinen Solaiaa vuosikertaa 1997 maksaa 233 €, joten kyllä varmaan vuotta nuorempikin (1998) on samaa luokkaa.
On huomattava, että tuo on kalleimman luokan ravintolan hinta eikä vähittäismyyntihinta, mutta Alkosta tuota laatua ei saa.
Säästäkää jouluun tasalämpöisen viileässä ( 10-15 celsiusastetta), pimeässä ja pullo makuuasennossa.
Viini on Toscanan maakunnasta, Antinori-yhtiön valmistama (kuuluisa, arvostettu suurtuottaja).
Alkosta saa saman firman punaviiniä nimeltä Villa Antinori, hintaan 15,89 €. Ostakaa pullo sitä nyt, ja juokaa. Jos pidätte siitä, voitte olla varmoja, että tuo Solaia on vielä selvästi parempaa.
P.S. Villa Antinori kuuluu omiin suosikkeihini italialaisten joukossa. Join viimeksi pari viikko sitten.Hyvä - ja Antinorin tyyliin ylihinnoiteltu - punaviini. Viinikaupasta saatavissa 100-120 €:n hintaan. Juokaa sopivassa tilaisuudessa arvonsa mukaisesti - mutta juokaa, siihen tarkoitukseen se on tarkoitettu.
- Vaimo kyselee
crudo kirjoitti:
Hyvä - ja Antinorin tyyliin ylihinnoiteltu - punaviini. Viinikaupasta saatavissa 100-120 €:n hintaan. Juokaa sopivassa tilaisuudessa arvonsa mukaisesti - mutta juokaa, siihen tarkoitukseen se on tarkoitettu.
Infosta. Minusta kyllä yli 100 egua Alkossa pullosta punaviiniä on aika kauhea hinta. No, tulee sitten maistetuksi sellaista viiniä että ei varmaan muuten tule maistettua.
Juodaan jouluna pois mutta ei kyllä aterialla, vaan sitten kun nuoriso on häipynyt teilleen ja ollaan kahden. Vaimo kyselee kirjoitti:
Infosta. Minusta kyllä yli 100 egua Alkossa pullosta punaviiniä on aika kauhea hinta. No, tulee sitten maistetuksi sellaista viiniä että ei varmaan muuten tule maistettua.
Juodaan jouluna pois mutta ei kyllä aterialla, vaan sitten kun nuoriso on häipynyt teilleen ja ollaan kahden.Jokaiselle viinejä harrastavalle ihmiselle tulee eteen väistämättä se aika, jolloin kaapissa on ainakin yksi sellainen viinipullo, että ei ole niin hyvää ystävää - puolison lisäksi - jolle se kannattaisi tarjota. Silloin kannattaa hyvällä omallatunnolla nojata tuolissa taaksepäin, avata pullo ja nauttia ihan itsekseen. Ja taas on pian riittävän hyviä ystäviä kosopäin.
Tuossa pisteessä - vaikka ei viinistä edes pitäisi - voi kuitenkin todeta saavuttaneensa jotain ainutkertaista elämässä.
Joulun rauha voi olla juuri oikea hetki tämän toteamiseen.- Larry The Chef
crudo kirjoitti:
Jokaiselle viinejä harrastavalle ihmiselle tulee eteen väistämättä se aika, jolloin kaapissa on ainakin yksi sellainen viinipullo, että ei ole niin hyvää ystävää - puolison lisäksi - jolle se kannattaisi tarjota. Silloin kannattaa hyvällä omallatunnolla nojata tuolissa taaksepäin, avata pullo ja nauttia ihan itsekseen. Ja taas on pian riittävän hyviä ystäviä kosopäin.
Tuossa pisteessä - vaikka ei viinistä edes pitäisi - voi kuitenkin todeta saavuttaneensa jotain ainutkertaista elämässä.
Joulun rauha voi olla juuri oikea hetki tämän toteamiseen.Oikeasti kauniisti kirjoitettu, Täällä on niin paljon kettuilua vaikka alkuperäinen kyssäri olisi ollut ihan asiallinen.
Itse olen harrastaja, ja elämäni hienoin viinikokemus on 1989 Masi Constasera (tai sinnepäin).
Juotiin ko. viini 3 vuotta sitten joulupäivänä äipän kanssa.
Olin saanut sen lahjaksi häneltä 4 vuotta sitten.
Huikea makuelämys, Kun pullon avasi, oli viini kovaa, hapokasta, kaikin puolin epämielyttävää.
3 tuntia laivakarahvissa, eli sellaisessa pohjasta voimakkasti levenevässä. viini oli herännyt eloon ja vaikka viini oli täysin kuivaa oli maku ja tuoksu kuin olisi painanut päänsä runsaudensarveen!
Ensimmäinen ajatus oli makeus, lähes liköörimäinen makeus, mutta se oli vain hedelmää, ei sokeria.
Sitten takaraivoon asti iski kompleksinen maku kaikkea sitä mitä pohjois-Italiassa kasvaakin.
Olen siitä lähtien etsinyt samaa kokemusta, vielä en ole löytänyt.
Ehkä joskus, toivon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092368Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???331297- 106983
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha634952- 71942
- 48865
- 88818
- 70686
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31676