Tuumin tuossa eräänä iltana,että mitä eroa on hämäläisyydellä ja pirkanmaalaisuudella vai onko niillä muka jotain eroa?Asiallisia vastauksia kiitos!
Pirkanmaalaisuus ja Hämäläisyys mitä eroa?
9
4489
Vastaukset
- Satakuntalainen
Kyllä sillä on eroa. Pirkanmaa on mielestäni lähinnä talousalue ja pirkanmaalaisia tietysti tuolla alueella asuvat. Hämäläiset taas on "heimo" ja Häme taas on eri kuin Pirkanmaa. Pirkanmaahan kuuluu useita satakuntalaisia kuntia lännessä ja luoteessa, jossa ihmiset eivät tunne itseään tippaakaan hämäläisiksi. Ennen muinoin Satakunnan ja Hämeen raja on kulkenut niinkin idässä kuin Tammerkoskessa. Eli Pirkanmaalla asuu sekä satakuntalaisia että hämäläisiä. Kaipa tuo pirkanmaalaisuus on sitten sekoitus satakuntalaisuutta ja hämäläisyyttä.
- muitakin...
Ihan kiva heitto, siis kysymys:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hämäläiset
Hämäläisiä on pidetty hitaina, harkitsevaisina, luotettavina, hiljaisina, sitkeinä ja peräänantamattomina. Mä en ole koskaan pitänyt itseäni satakuntalaisena.Miksi sitten pirkanmaalla asuvia kutsutaan hämäläisiksi kerran,jos emme kuuluu Hämeenlääniin?En tajua.Miksi Pirkanmaa ja Häme ovat kaksi eri asiaa?
- häme9999
Pirkanmaalla puhutaan sen koko alueella hämäläismurteita, joten kaikki pirkanmaalaiset, ne "Satakuntaan" kuuluvatkin, ovat periaatteessa heimollisesti hämäläisiä. Sellaista heimoa kuin "satakuntalaiset" kun ei ole olemassa. Puhtaita heimojamme ovat hämäläiset, suomalaiset ja karjalaiset. Kaikki muut heimontapaiset ovat näiden heimojen erilaisia yhdentymiä.
- histoorijoitsiya
Pirkanmaa on täysin keinotekoinen hallinnollinen alue joka luotiin joskus 70 luvulla kun lääniä piti pilkkoa.
Muinaiset pirkkalaisetkaan eivät olleet etninen ryhmä vaan kansainvälisen kauppaverkoston jäseniä. - nainen4
Häme:
Häme (ruots. Tavastland) on pääosin eteläisessä Suomessa sijaitseva Suomen historiallinen maakunta. (Eteläinen Pirkanmaa vain).
http://fi.wikipedia.org/wiki/Häme
Pirkanmaa:
Pirkanmaa (ruots. Birkaland) on Suomen maakunta, josta osa sijaitsee Satakunnan ja osa Hämeen historiallisten maakuntien alueella.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pirkanmaan_maakunta
Oikeastaan siis tamperelainen ei ole hämäläinen. Että silleen.- hämäläinen566788
Wikipedia kyllä selittää tässä täyttä kakkaa.
- Herwood`s
Mihin unohdettu ne kaikki pohjanmaan junassa radan varsilta tulleet ja Tampereelle pysyvästi jääneet.Eivät ole Satakuntaa tai Hämettä aikoinaan nähneetkään kun jäivät junan kyydistä pois.
- Satakuntalaiset
Olen kuullut että satakuntalaisissa yhdistyy hämäläinen hitaus ja varsinaissuomalainen vittumaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse3417705Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r755456Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1114623Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli274420Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos1434290Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523947Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1573819Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773717Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava293606SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853451