Olemme "diktaattorin" alaisena eli posti määrää nykyään jopa postilaatikoiden paikan. Kaupunginisät kuuntelevat ja ummistavat silmänsä ja korvansa kuten myös kaupunkilaiset itse. Pajakadun "lenkeillä" parin laatikon yhdistäminen on huippu. Tosiaankin säästöä ym. Ei mitään järkeä. Olisi saman tien voitu yhdistää kaikki laatikot yhteen pötköön läpimenotien varrelle. Se olisi ollut jotenkin ymmärrettävää. Mutta ota noista herrojen teoista selvää. On varmaan ollut monen kuukauden tulos saattaa nämä yhdistämiset päätökseen.
postilaatikoiden siirto
ei mitään hyötyä
10930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001536&posting=22000000038486829
kyllä on vaivaisia ihmisiä jotka eivät jaksa edes
kävellä postilaatikolle asti.Pitäisi varmaan
hommata rollaattori tai varmemmassa tapauksessa
olisi ehkä polkupyörä paras vaihtoehto.
Autossa istutaan ja jaetaan postia avoimesta ikkunasta. Silti ei jakseta takaisin ajaessa jakaa toiselle puolelle tietä.
Kyllä on aikamoista suunnittelu postilla laatikoitten jäjestelyssä ,täällä länsirinteellä . Posti auto ajaaasamallatavalla kuin ennenkin. Luulin että laittavat kaikki laakikot samalle puolelle ryhmimiin . Nyt merkkasivat kummalekin puolelle kahen ja kolnen talon ryhmiin . Ps oes kirvelle töitä tääkö vähentää pottoaine kulut no ei varmastikaan ton tajuaa tyhmempikin !!!!!
Ei sinulla pitkämatka siihen uuteen laatikonpaikkaan ole.3 m,llä pitenee
kyllä posti tuo Sinulle ne postit vaikka sänkyyn,mutta se maksaa
Joko olette päättäneet mihin paikkaan postilaatikkonne tulee.teillä ei ole kuin viikko aikaa siirrellä laatikkoanne paikasta toiseen.
Ovat ilmeisesti päättäneet,tulee varmaankin kompostin taakse naapurin tontille.
Älköön posti tulko minulle ainakaan selittämään kuinka ovat palveluyritys! Sama kohta jos haemme postit sieltä suoraan ja varmaan kohta saa postin saaja lajitellakin sen itse. Posti voi keskittyä siihen palveluunsa!!!
Saa nähdä talvella jos lunta mättää, kuka tekee lumitöitä niiden laatikoiden edestä jotka kököttää keskellä ei kenenkään pihaa. Omasta portinsuusta lumet luon mutta en pitkin kunnan katua. Vai onko posti ja kaupunki keksineet idean yhdessä? Näin saadaan ihmiset pitämään kadut lumesta puhtaana ja ei kaupunginkaan tarvitse vaivautua auraamaan
Olen aivan samaa mieltä, turha sitä postin on itseään kehuskella palveluyritykseksi. Postihan luo pikku hiljaa sitä ajatusta, että haetaan kerran viikossa posti suoraan nykyisestä postista, niin heille tulee säästöä. Nytkin on pikkuhiljaa laitettu nämä uudet postilaatikoiden paikat, kun ennen vanhaan jaettiin jopa oven postiluukusta postit omakotitaloihinkin.
Talvella postin on tosiaankin turha tulla valittelemaan ainakaan minulle lumitöyräistä, jotka varsin kaupungin auraauto tekee isoja kinoksia. Portinpieleni pidän puhtaana kuten ennekin, mutta jos posti kaupungin suosiollisella avustuksella siirrätti postilaatikot, niin huolehtikoon nyt tämä "palveluyritys" ja hänen vasallinsa "kaupunki" lumenluonnista. Minä jätän postin hakematta ainakin niin kauan, kunnes lumet on luoto ja kulku esteetön. Sama on liukkailla keleillä. Ei ole ennenkään hiekoitettu, hiekkainen tie on kuin luistinrata, joten posti saa jäädä laatikkoon. Haen sitten kun tuntuu turvalliselta kävellä. Portiltani oli hyvä ja turvallinen matka hakea posti. Mutta pitäkööt tämä kuuluisa "palveluyritys" mainoksensa, en minä niitä kuitenkaan lue. Ja laskutkin voivat odottaa. Portinvierukseni oli postilaatikolle hyvä paikka, nyt laitan siihen kohtaan monta kynttilää iltaisin.
Joko on laatikoot kohallaan,posti tulee kohta.