Metsästys sairas harrastus ?

sanoo psykologi

olen ihna samaa mieltä..
Jyväskylän yliopiston kriminaalipsykologian dosentti ja koulupsykologi Jaana Haapasalo kyseenalaistaa metsästysharrastuksen, kertoo Aamulehti.

- Pidän metsästystä, niin kuin urheiluammuntaakin, poikkeavana harrastuksena. Mielestäni ei ole normaalia, jos ihminen on kiinnostunut aseista. Se on tappava harrastusväline, Haapasalo sanoi Aamulehdelle.

Perhesurmista tehtyy tutkimukseen perehtynyt Haapasalo sanoo, että esimerkiksi metsästyksessä tarkoitus on surmata eläimiä, eikä se enää nykymaailmassa ole tarpeen hengissä säilymisen takia.

Haapasalo pitää erityisen vastuuttomana, jos vanhemmat tarjoavat alaikäisille aseita ja ottavat heitä mukaan metsästysretkille.

Haapasalo kommentoi asiaa Aamulehdelle Oulun perhesurman yhteydessä.

24

1448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psygologilla ongelma

      pitäis ottaa psygologi mukaan sinne metsästys reissulle.

      huomais toisenkin puolen.
      tärkeintä on se nuotio metsään ja makkaraa paistamaan.

      • kallista makkaraa

        No sulla sitten tulee makkarakilolle hintaa, kun ase selässä ja mettästyskamppeissa menet miehisyyttäsi ja metsän tapiota hakemaan nuotiolle.

        Hoh hoijaa vaan. Ihan voisit tutustua itteesi.

        Nuotiolle pääsee ihan ilman asettakin.


    • HOHhoijjaa taas!

      Tulipa taas harvinaisen hoopo aivopieraisu hienosta tutkijankammiosta ,jossa ei taida elämää olla kuin kukkaruukussa itsensä lisäksi...
      Miksi tutkijoiksi itseään nimittävät alentavat itsensä tuollaiselle surkuhupaiselle asteelle,ja menettävät oman uskottavuutensa?
      Tätynen ilmaisee oman asenteellisen ennakkoluulonsa harrastusta kohtaan ,josta ei itse ymmärrä näköjään paljon mitään.
      So what?
      Tätynen tiesi kertoa viisaasti ,että metsästyksessä on tarkoitus tappaa eläimiä...kuinka välkky tämä psykologi-tätynen onkaan...mitähän muuta hän osaa paljastaakaan :D

      • kun ei ymmärrä, ei ymm...

        Niinpä.

        Kun katselee korkeammalta muurahaispesää, ihmettelee sitä uurastusta ja päämärättömältä näyttävää puuhastelua. Siellä ei pelitä teknologia.

        Mutta, sulle tulee kuten tolle edelliselle nuotiomakkarasta tykkäävälle aika helevetisti hintaa sille jänölle tai muulle elukalle.

        Sitä tutkija tarkoitti: nykyisin miehen ei tarvitsisi mennä metsään elantoa hankkimaan, eikä raahata hiuksista nuija/ase olalla naista luolaansa rangaistavaksi (vert. ampua varastoon).

        Kasvakaa miehet. Ei olisi pahitteeksi vähän lukea yleispsykologiaa. Tietäisit itsekin miksi käyttäydyt kuten käyttäydyt.

        Moni ihminen ei juurikaan tiedosta, mikä sanomisien ja tekemisiensä taustalla oikeasti on.


      • ,.,.,
        kun ei ymmärrä, ei ymm... kirjoitti:

        Niinpä.

        Kun katselee korkeammalta muurahaispesää, ihmettelee sitä uurastusta ja päämärättömältä näyttävää puuhastelua. Siellä ei pelitä teknologia.

        Mutta, sulle tulee kuten tolle edelliselle nuotiomakkarasta tykkäävälle aika helevetisti hintaa sille jänölle tai muulle elukalle.

        Sitä tutkija tarkoitti: nykyisin miehen ei tarvitsisi mennä metsään elantoa hankkimaan, eikä raahata hiuksista nuija/ase olalla naista luolaansa rangaistavaksi (vert. ampua varastoon).

        Kasvakaa miehet. Ei olisi pahitteeksi vähän lukea yleispsykologiaa. Tietäisit itsekin miksi käyttäydyt kuten käyttäydyt.

        Moni ihminen ei juurikaan tiedosta, mikä sanomisien ja tekemisiensä taustalla oikeasti on.

        suksi lesta vittuun. miksi teillä pitää aina sotkeutua toisten ihmisten asioihin. pitää vain toivoa että sullekkin koitttaa se tuomiopäivä mahdollisimman pian.


      • painolastina sulla
        ,.,., kirjoitti:

        suksi lesta vittuun. miksi teillä pitää aina sotkeutua toisten ihmisten asioihin. pitää vain toivoa että sullekkin koitttaa se tuomiopäivä mahdollisimman pian.

        hehehehehe, se on paha kun ei tiedä, että uskoisko vai ei paratiisiin, kadotukseen tai johonkin jumalaan.

        Tee ite ittelles palvelus, laita uskonasiat ittelles selviksi, jookos? Kirjottele sitten lisää.

        Se on tuo uskonto monille aika paha paikka. Körttisuku ja lestaadiolaisuus laittanna monta päätä sekasin. sukupolvesta toiseen. pöljät.

        Onneksi ei tartte uskoo kuin siihen, että aika kuluu.

        Hyvää päviää! :D


    • Neiti....

      Neitimäistä puhetta mieheltä, joka ei syö "tapettua" ruokaa. Kyllä metsästys kulkee geeniperimässä minkäs sille mahtaa kun vastustamaton vietti ohjaa MIEHEN metsälle tai kalaan. Enemmän nais hormooneja omaavat miehet kulkevat marjassa ja eivät osaa tulia tehdä.

      Neiti Haapasalo ei ymmärrä mistä puhuu kuin tyttömainen itsekkin.

      • ei ymmärrä ei

        ja sul taitaa ol piänet munat?

        Kun tarttee naisia lähtä joka hetki mettään karkkussen.

        Tiedän yhden vittumaisen lääkärin (leikkuri). Taitaa se skitso toteuttaa itteään rusikoimalla ja viiltelemällä paskaksi viattomia eläimiä mettäkeikoillaan.


    • älkää vikiskö

      Te jotka hinkkaatte haulikoitanne, älkää TE viittikö murista, kun parempi puolisko sisustaa tai ostaa itselleen kauniita vaatteita!

      Metsästys on kallis harrastus. ja sen lisäksi, se vie sen tärkeän ajan perheen yhteisistä viikonlopuista.

      Niin ja vielä: sinne mattään pääsee ihan ilman asettakin. koko perhe yhdessä nuotiolle ja laavulle nukkumaan. jos perheen on valinnut siitä pitäköön huolta. MIES.

    • Metsien mies

      Luulen, että tälle dosentti Haapasalolle kuitenkin kelpaa muiden tappaman eläimen liha. Jos kukaan ei tapa niitä eläimiä, niin kovin on kasvisvoittoista meidän pöytämme antimet.

      Herätkää nyt hyvät ihmiset, metsästys on hyvä ja hyodyllinen harrastus, johon nykynuorisoakin pitäisi kaikin tavoin kannustaa ja ohjata.

    • fdhfhfg

      Kyseinen psykologi on Suomen Kommunistisen Puolueen valtuustoryhmän jäsen. Kertonee aika paljon siitä, miten hyvä käsitys hänellä on todellisuudesta.

    • olen minäkin.

      Jos eläinten ampuminen on harrastus niin se on sairas sellainen.
      Mitä nautintoa metsästäjä saa jäniksen tappamisesta tai linnun ampumisesta? Sairasta hommaa. Luonto kyllä huolehtii puolestaan liiat pois.
      Kuvottaa ne joka syksyiset hirvenampumiskuvat (tai karhun)lauma äijiä seisoo torrakot olalla elukanraadon vieressä posket hehkuen, lähinnä viinasta johtuen. Hyvähän niitä on ampua kun eläin ei voi puolustautua. Menkööt paljankäsin tappamaan niin ovat tasavertaisia eläimen kanssa. Nyt naisetkin ovat lähteneet tähän saman peliin, naisten tehtävä on synnyttää elämää ja suojella sitä. Kokevatko he olevansa kovia mimmejä kun lähtevät äijien kanssa metsälle, en ymmärrä.

      Joka haluaa ampumista harrastaa voi ampua savikiekkoja.

      • project

        valtaosa metsästäjistä on poikamiehiä jotka luulevat saavansa naisen itselleen rehvastelemalla kylän baarissa ampumillaan karhuilla ja hirvillä...raasut,ei se niin toimi...yksikään nainen ei kiinnostu pienikullisesta metsästäjästä..


      • isäkin taisi olla aika rontti
        project kirjoitti:

        valtaosa metsästäjistä on poikamiehiä jotka luulevat saavansa naisen itselleen rehvastelemalla kylän baarissa ampumillaan karhuilla ja hirvillä...raasut,ei se niin toimi...yksikään nainen ei kiinnostu pienikullisesta metsästäjästä..

        ...50-luvulla kun karhut joutui ampumaan,kun yllätti partio reissulla emon ja kaksi erasmus pentua.
        Oli puolustanut omaa henkeään.

        Yhtä hyvänä yleistyksenä voisin kertoa meille jo yleisestäkin käsityksestä psykiatrian ammattilaisista.
        Psykiarien,ym:n alalla työskenteleviksi, ei hekeudu kuin niitä joilla itslläkin on jotakin pääkopassa vialla.
        Tämä siis yleistyksenä kansan suussa kulkevana yleisenä asiana.
        Ei kohdistu kehenkään yksilönä.


    • Metsästys

      Ampumisen syy metsästysharrastus?
      No, niin tämä harrastepsylogihan selvitti ampumisen syyn ennen poliisia.

    • Anonyymi

      Sä et taida edes tajuta miten tärkeää metsästys on Suomen luonnon monimuotoisuudelle, joten en edes jaksa sun kanssa lähteä kilpasille.
      Metsästä ittes tai ota asioista selvää.

    • Anonyymi

      Suomihan on valittu Maailman Todellisen Valtaeliitin huvittelukeskukseksi. Sen takia petoja ja muutakin villieläinkantaa tietoisesti lisätään, että Eliitille riittää metsästettävää. Ja sen takia Lappi tuhotaan Eliitin luksusrakennuksilla. Ja sen takia Eliitille tarpeeton väestö eliminoidaan ja teollisuus siirretään muualle laivateollisuutta lukuunottamatta.
      Ei Suomeen ole tarkoitusta tuota laivateollisuutta lukuunottamatta jättää muuta väestöä kuin Eliitin palvelukeen välttämättä tarvittava nöyrä orjajoukko. Tästä on päätös tehty jo parisataa vuotta sitten ja sitä toteutetaan koko ajan. Ettekö muka ole huomanneet vai petättekö tässäkin asiassa itse itseänne?

    • Anonyymi

      no se on hänwn näkökulmansa, jokaisella se oma, mutta kyllä koulutettu väki, lääkärit, jopa professorit, pastorit, lakimiehet tnnä muut metsästävät ihan, eikä se ole sillä tavoi poikkeavaa tietenkää, päin vastoin, on hirviporukkaa ja hyvä henki niissä porukoissa.

      • Anonyymi

        Aika monessa hirviporukassa on despoottimeininki, eikä niihin porukoihin ole uusilla jäsenillä asiaa ennen kuin vanhat kuolevat pois.


    • Anonyymi

      Ongelma on siinä että "urpoilta" ei voida kieltää metsästystä kuten ei muutakaan harrastusta.
      "Urpothan" ne tekevät ongelmia aina.

    • Anonyymi

      Eivät tee jos joku ei aloita.

    • Anonyymi

      Miehethän yleensä ottavat asioista selon niin että mikä se se tilanne oikein on, että miksi perkeleesä aloitit ku ei syytä ollut , helvetin huora

    • Anonyymi

      Tai muutoin kusimulkku. Pitää sanoa silloin että löytyy hirvikiväärikin jos ei hyvän sään aikana lopu. Niillä sitä on kiva ammuskella.

    • Anonyymi

      No jo.on

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      85
      3952
    2. 51
      3258
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2999
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2923
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2276
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1311
    Aihe