Sijoituskoti?

Heip!
Olen harkinnut koiran,täysikasvuisen,ottamista ja nyt olisin löytänyt sopivan.
Mutta mitä tarkoittaa sijoituskoti, ja tässä tapauksessa osasijoituskoti? :)
Voisiko joku enemmän tietävä valaista tietämätöntä :)
1220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ihmislapsenkin sijaiskoti. Eli et ole koiran varsinainen omistaja vaan päätäntävalta säilyy sen varsinaisella omistajalla.
Itsellä ei kokemusta asiasta, mutta luulisi, että näihinkin on eri ehtoja olemassa. Moni kasvattaja saattaa hakea sijaiskotia koiralle esim. siksi, että haluaa jossain vaiheessa hankkia sillä pentuja.
Tuo osasijoituskoti kuulosta sitten siltä, että koira olisi vain osin sijoitettu sinun luoksesi asumaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


IiQ] kirjoitti:

Heip!
Olen harkinnut koiran,täysikasvuisen,ottamista ja nyt olisin löytänyt sopivan.
Mutta mitä tarkoittaa sijoituskoti, ja tässä tapauksessa osasijoituskoti? :)
Voisiko joku enemmän tietävä valaista tietämätöntä :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu