Persaukisen mielestä Audi on Premium

Audistin mielestä on kaikki parempi tyhmää ja sitä ostava on myös tyhmä. Täällä näkee paljon kommentteja aiheesta. Audi palstalla kerrotaan Skodan olevan Audi ja Toyota palstalla kysytään miksi kukaan ostaa Lexusta koska Corolla on sama auto? Audi kuskeja haukutaan homoiksi - aiheesta -ja Mersulla ajavia manneiksi. Vastaavaa nimittelyä ei esiinny Nissan, Kia, tai muilla halpa-auto palstoilla. Kun joku ostaa ison omakotitalon Espoosta, kerrotaan sen olevan pankin omistuksessa ja koko ostoksen todella typerä!

Kuten aikoinaan on sanottu:" köyhälle on kaikki kallista ja kun Suomesta lähti tubi, tilalle tuli kateus".
13810
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Jaa mitäs ne BMW kuskit sitten on ? Transuja vai ?
Ei kannata mainita tojotaa ja leksusta samassa jutussa Audin ja Skodan kanssa, viimeksi mainitut ovat hyviä ajaa ihan poikkeuksetta, Noilla japanin ihmeillä taas ei aja kun kauppaan ja takaisin jos sataa niin paljon vettä, että on ihan pakko. Toisaalta eihän sitä sielä vesisateessa kukaan kovin kauan katsele, että millä kinnerillä tulit paikalle...

Äänestä
  • tuota perus provoavaa tekstiä pelleltä!

    Äänestä

  • +¨'´'¨+ kirjoitti:

    tuota perus provoavaa tekstiä pelleltä!

    No mitäs ajat tojotalla, oma moka.

    Äänestä

  • mitäs.. kirjoitti:

    No mitäs ajat tojotalla, oma moka.

    määritellä tarkemmin tuon provosoivan vastauksesi? Miten niin "oma moka"? Olen todella tyytyväinen nykyiseen ajokkiini.

    Ehkä tuo vihasi johtuu vain oman kulkineesi puutteista, joten joudut purkamaan sen tänne, vai? Normaalileilla ihmisillä ei ole tarvetta "haukkua" jotain asiaa mistä toinen tykkää ja itse ei. Eri asia on taas ihmiset joilla on tässä mukana kateus ym. tekijä mukana. Tällöin purkautuminen on juuri mitä täällä foorumilla on tottunut lukemaan.

    Koeta ryhdistäytyä...

    Äänestä

  • '+¨´+ kirjoitti:

    määritellä tarkemmin tuon provosoivan vastauksesi? Miten niin "oma moka"? Olen todella tyytyväinen nykyiseen ajokkiini.

    Ehkä tuo vihasi johtuu vain oman kulkineesi puutteista, joten joudut purkamaan sen tänne, vai? Normaalileilla ihmisillä ei ole tarvetta "haukkua" jotain asiaa mistä toinen tykkää ja itse ei. Eri asia on taas ihmiset joilla on tässä mukana kateus ym. tekijä mukana. Tällöin purkautuminen on juuri mitä täällä foorumilla on tottunut lukemaan.

    Koeta ryhdistäytyä...

    Olen ajanut niin monella erilaisella autolla, että en vain yksinkertaisesti voi käsittää miksi joku tahtoo pihaansa tojotan. En ole vielä ajanut yhdelläkään Tojotalla, jolla ajamisesta voisin rehellisesti sanoa nauttineeni, yleensä hyvät autot ovat jotain muuta kuin sitä, että se vaan kestää kasassa ja kulkee pisteestä a pisteeseen b, ei senpuoleen, hyvä auto menisikin hukkaan sellaisella kuljettajalla, joka ei piittaa tippaakaan ajamisen hauskuudesta tai matkustamon korkealaatuisesta sisustuksesta.

    Äänestä

Toppatakkikansalainen kovan paikan edessä. Perinnöksi lankesi kokonaista viistoista tonnia: Vaihtaiskos nyt 7-vuotiaan Jetan siihen uusimpaan Superbiin kaikilla herkuilla vai A4:ään perusvarustuksella? Ja päätös on että elämä risaseks, kerranhan tässä vaan eletään, nyt junalauta ostetaan kerrankin meillekin semmonen preemiumiauto. Ja matka kohti Audikauppaa alkaa seuraavana lauantaina. Pitää muistaa samalla reissulla lototakin.

Äänestä
  • Sinä ilmeisesti ostit sen Skodan "kaikilla herkuilla". Vaikka se mielestäsi on oikea ja järkevä valinta niin jotakin vissiin jäi kuitenkin hampaankoloon? Vai miksi tulit tänne avautumaan että kannattaa ostaa Skoda enemmin kuin Audi A4? Olitsitko kenties kuitenkin halunnut sen Audin, sen ostoa ei tarvitsisi selitellä. Skodahan on kuitenkin Skoda. Voihan se olla hyvä ja fiksu ja vaikka mitä, mutta se on Skoda. Ei se naapuria harmita että Skodan ostaa. Audin osto on tietysti hiukan eri asia. Kannattaa sinunkin lotota. Jos vaikka tärppäisi ja ei tarvitsisi enää Skodalla ajaa ja itselleen joka ilta perustella että on se niin järkevä vaikka onkin Skoda.

    Äänestä

  • samat ongelmat kaikilla kirjoitti:

    Sinä ilmeisesti ostit sen Skodan "kaikilla herkuilla". Vaikka se mielestäsi on oikea ja järkevä valinta niin jotakin vissiin jäi kuitenkin hampaankoloon? Vai miksi tulit tänne avautumaan että kannattaa ostaa Skoda enemmin kuin Audi A4? Olitsitko kenties kuitenkin halunnut sen Audin, sen ostoa ei tarvitsisi selitellä. Skodahan on kuitenkin Skoda. Voihan se olla hyvä ja fiksu ja vaikka mitä, mutta se on Skoda. Ei se naapuria harmita että Skodan ostaa. Audin osto on tietysti hiukan eri asia. Kannattaa sinunkin lotota. Jos vaikka tärppäisi ja ei tarvitsisi enää Skodalla ajaa ja itselleen joka ilta perustella että on se niin järkevä vaikka onkin Skoda.

    Ei mulla ole autoa ollenkaan, asun stadin kantakaupungissa. Ei olis parkkiksiakaan. Kunhan vaan seuraan maailman elämää ja ilmiöitä.

    Äänestä

Monessa asiassa saatat olla oikeassa. Ihmisillä on tarve perustella päätöksiään järkisyillä ja kääntäen jos joku on toiminut toisin kuin minä johtuu se yksinkertaisesti siitä että ko henkilö on tyhmä. Tässä lienee takana heikko itsetunto.

Siinä menit uskoakseni kuitenkin metsään että Audisteilla olisi tarve vakuutella omalla palstallaan että heidän autonsa onkin itseasiassa Skoda tai volkkari. Uskonkin että tälle palstalle kirjoittelee paljolti wanabe Audistit jotka ovat "järkisyistä" tyytyneet toiseen merkkiin.

Omalta kohdaltani tilanne on varsin nurinkurinen koska autoni on leasing sopimuksella ja itseasiassa A3:nen tuli pienemmistä päästöistä johtuen minulle edullisemmaksi kuin esimerkiksi vastaava VW Golf samoilla varusteilla. Hinnoittelu vaan menee niin ja on riippuvainen loppupelissä paljonkin päästöistä. Pitäisikö minun nyt tuohtuneena alkaa huutelemaan VW palstalla miksi Audi on oikeastaan ihan yhtä hyvä kuin volkkari?

Päälimmäisenä tässä on Italialaisista autoista nyt VAG konsernin asiakkaaksi siirtyneenä vaikutelma että yleisesti ottaen VAG konsernin tuotteilla ajavat ovat henkisesti alemmalla tasolla kuin Italoilla ajavat. Tälläistä merkkikateutta en Italialaisten autonjen omistajien välillä koskaan havainnut, eikä kenelläkään ollut mitään tarvetta arvostella toisten merkkivalintaa.

Äänestä

nuo saksalaiset premiumit Audi, BMW ja Mersu ovat käytännössä.
Jos tehtäisiin tutkimus homoista ja Manneista niitä olisi varmasti tasapuolisesti kaikilla merkeillä (no mannet ajavat usein vanhoilla isoilla autoilla, sen suhteen hajontaa tulisi). Koko tuo aihe on todella lapsellinen eikä sitä esiinny kuin tällä palstalla.

Itse ostin omilla rahoillani itselleni parhaan auton ja niin teen jatkossakin.

Äänestä

En ihan sisäistynyt tuon aloittajan perimmäistä ajatuksenkulkua. Mutta ei niin sen niin väliä.

Itse ajelin Mersuilla 17 vuotta (vuodet 1988-2004), oli uutta ja oli käytettyä, Ceetä ja Eetä, sitten vittuunnuin varsinkin näiden viimeisten kohdalla loppumattoman oloiseen pajalla juoksemiseen, aina oli jotakin häikkää. Vaihdoin Audiin loppuvuodesta 2004, ja nyt alla toinen rinkelikeula, ja tyytäväinen olen, loistavasti toimiva ja loistava ajettava ja loistavasti pitää hintansa.

Toyotat-ym.Aasialaiset ranskanpullat ym. ei kkiinosta vähääkään.
Ihan oikeat autot tehdään siellä, missä tehtiin myös ensimmäiset moottoritiet.

Äänestä
  • Tai siis pysäytettiin. Saksa ei saanut vuosikausiin kehittää ja valmistaa mitään korkeampaa teknologiaa. Silloin menivät Japanilaiset ohi että hujahti. Etumatkaa ei enää voi edes kuroa umpeen millään.

    Äänestä

  • vuonna-45 kirjoitti:

    Tai siis pysäytettiin. Saksa ei saanut vuosikausiin kehittää ja valmistaa mitään korkeampaa teknologiaa. Silloin menivät Japanilaiset ohi että hujahti. Etumatkaa ei enää voi edes kuroa umpeen millään.

    Saksassa opissa toisen maailmansodan jälkeen. Siis japanilaiset insinöörit. Eivät japanilaiset saa kurottua eroa koskaan umpeen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


havainto kirjoitti:

Audistin mielestä on kaikki parempi tyhmää ja sitä ostava on myös tyhmä. Täällä näkee paljon kommentteja aiheesta. Audi palstalla kerrotaan Skodan olevan Audi ja Toyota palstalla kysytään miksi kukaan ostaa Lexusta koska Corolla on sama auto? Audi kuskeja haukutaan homoiksi - aiheesta -ja Mersulla ajavia manneiksi. Vastaavaa nimittelyä ei esiinny Nissan, Kia, tai muilla halpa-auto palstoilla. Kun joku ostaa ison omakotitalon Espoosta, kerrotaan sen olevan pankin omistuksessa ja koko ostoksen todella typerä!

Kuten aikoinaan on sanottu:" köyhälle on kaikki kallista ja kun Suomesta lähti tubi, tilalle tuli kateus".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu