Tuo Parkanon terveyskeskuksen tunnettu huono lääkäripäivystys tuli taas koettua.
Kävin terveyskeskuksessa tutkimuksissa, mutta lääkäri passitti takaisin terveenä (ääni melkein poissa, yskää, kurkku kipeä, poskiontelovaivaa, keuhkojen pistelyä).
Kävin uudelleen Helsingissä työreissulla kun viikkoja vaan jatkuu ja jatkuu flunssa jonka Parkanossa lääkäri päälisin puolin totesi virukseksi.
Helsingissä todettiin keuhkoputken tulehdus ja poskiontelotulehdus. Yksityisellä maksu oli 90€.
Miksei omalla paikkakunnalla oteta alueen väestöä tosissaan vaan pitää maksaa kalliisti yksityisellä? Miksi oppipoikia laitetaan terveyskeskuksiin päivystämään vaikka juuri siellä käy ihmisiä akuutissa tilanteessa ja välittömästi pitäisi saada hoito ettei tule jälkitauteja?
Kävin terveyskeskuksessa tutkimuksissa, mutta lääkäri passitti takaisin terveenä (ääni melkein poissa, yskää, kurkku kipeä, poskiontelovaivaa, keuhkojen pistelyä).
Kävin uudelleen Helsingissä työreissulla kun viikkoja vaan jatkuu ja jatkuu flunssa jonka Parkanossa lääkäri päälisin puolin totesi virukseksi.
Helsingissä todettiin keuhkoputken tulehdus ja poskiontelotulehdus. Yksityisellä maksu oli 90€.
Miksei omalla paikkakunnalla oteta alueen väestöä tosissaan vaan pitää maksaa kalliisti yksityisellä? Miksi oppipoikia laitetaan terveyskeskuksiin päivystämään vaikka juuri siellä käy ihmisiä akuutissa tilanteessa ja välittömästi pitäisi saada hoito ettei tule jälkitauteja?
Vastaukset 14
Vanhimmat
sulla oli ollut oireita, kun kävit siellä Parkanossa lääkärissä. Poskiontelontulehduskaan ei kehity flunssan alettua kuin aikaisintaan 10-14 vrk kuluttua, jos on kehittyäkseen. Niin että jospa kävit siellä Parkanossa kun sellaista ei vielä ollut vaan oli tavallinen flunssa, ja Helsingissä oli tauti jo sen verran edennyt, että olikin tullut antibiootin tarvetta?
flunssa. se kävi niin, että olin varannut ajan mutta lääkäri lähti kotiin ja toinen tuli päivystämään ja olin eka potilas tuolle aloittelevalle nuorelle vastavalmistuneelle lääkärille. lääkäri jonka olisi pitänyt ottaa minut vastaan vuoronsa viimeisenä (huom: varattu aika) ei välittänyt potilaasta vaan oli kiire kotiin.
minulla on tosi harvoin tarvetta lääkäriin ja kun kerran vuodessa tulee flunssa niin aina on mennyt poskionteloihin ja koskaan ei ole hellittänyt muuta kuin antibiootilla. minun kohdalla tuota pelkoa antibiooteista ei ole että ei tehoaisi koska harvojen kertojeni takia bakteerit eivät ole tulleet minun kohdallani immuuneiksi antibiootille.
kun kävin parkanon terveyskeskuksessa ääni häipyneenä ja rintaan pistellessä niin lääkäri totesi, että näytät ihan terveeltä.
kerroin, että olen asiakaspalvelussa jossa joudun käyttämään ääntäni ja alkavalla viikolla on myyntinäyttely eri paikkakunnalla.
Ei antibiootti juurikaan nopeuta muuten terveen ihmisen poskiontelotulehduksesta paranemista. Melkein plus miinus nolla. Terveyskeskuslääkärillä oli uusimmat opit. Hyvä näin.
nyt kun sain antibiootin niin tervehtyminen alkanut ja hyvässä mallissa.
olit nyt väärässä ja hyvä, että myös tulet vastaamaan tähän kirjoitukseen ja siinä myönnät erehdyksesi.
voinut seurata ilman antibioottiakin?
Heh, ei voi muuta kuin nauraa. Olet varmaankin t-keskuslääkäri. Niinhän nekin arvuuttelevat.
Kysyin kyllä tuota ihan oikeasti. Itse en ainakaan kovin helpolla räkätaudin takia lääkärille mene. Poskiontelontulehduksetkin hoituu ihan kotikonsteilla useimmiten, ei niihin antibiootteja tarvita. Pieleen meni ammatinarvaus, arvuuttelijat on erikseen ja tietäjät erikseen ;-).
http://213.214.145.189/cs/Satellite?c=CT_ForumThread&childpagename=NUU_newssite/AMLayout&cid=1194987234560&p=dummy&pagename=AMWrapper
se selviä koskaan, jos ei ole osoitettavissa selvää syy-seuraussuhdetta. Oisko useilla ainakin syynä se et nuhassa ja yskässä limakalvot turpoaa ja sen vuoksi myös poskiontelot sitten jälkitautina tulehtuu. Näin olen ainakin iomalla kohdallani ajatellut. Tai allergisen limakalvoturvotuksen pohjalta.Tosi on että kaikkia aiheuttajia ei varmaan vielä edes osata ajatella. Oletkos itse miettinyt, ilmeisesti joku ajatus sinulla on kun tuon linkinkin laitoit?
Menin lääkäriin oltuani muutaman päivän 40 asteen kuumeessa, väsyneenä, ääntä ei tullut, henkeä en tahtonut saada ja yskin vihreää limaa. Annettiin antibioottikuuri ja laitettiin kotiin sen kummemmin tutkimatta. Halusin keuhkokuvaan, koska epäilin keuhkokuumetta, mutta sanottiin vain ettei nyt pääse että menkää huomenna naapuripaikkakunnalle, jos siltä tuntuu.
Seuraavana päivänä olin entistä huonommassa kunnossa ja menimme Kurikkaan keuhkokuvaan sitten sieltä taas kuvien kanssa Ilmajoelle lääkäriin, miss lopulta todettiin keuhkokuume ja käskettiin kotiin lepäämään. Olin kotona monta päivää ja piti taas rampata tk:ssa kokeissa, joissa todettiin tulehdusarvot korkeiksi eikä monta päivää kestänyt antibioottikuuri ollut yhtään alkanut vaikuttaa. Ei suostuttu tekemään mitään, käskettiin otattamaan tulehdusarvot parin päivän kuluttua - taas sitä ravaamista, mihin en olisi pystynyt siinä kunnossa.
Siiten kun keuhkokuume oli kestänyt 1,5 viikkoa menin taas ottamaan tulehdusarvot ja itkin siinä tuolissa koko kokeen oton ajan, kun ei mitään tehdä vaikka on vaikea hengittää ja todella väsynyt. Äitini oli taas mukana niin kuin kaikilla edellisilläkin kerroilla ja tällä kertaa hän meni vaatimaan lähetettä sairaalaan. Sillä välin hoitaja tuli auttamaan minut makuulle sängylle, jolla minut vietiin johonkin huoneesen, jossa hoitaja otti minulta happiarvoja yms. ja laittoi happimaskin. Kohta lääkäri lopulta tuli lähetteen kanssa ja niin äiti lähti viemään minua Seinäjoelle ensiapuun.
Keskusssairaalassa minulle laitettiin heti happimaski kun saturaatio oli niin huonoo. Lääkäri ja hoitajat pyörivät ympärilläni ottamassa koekita, mikä ei tahtonut onnistua kun verisuonet olivat kuivumisen takia supistuneet ohuiksi. Laitettiin menemään nestettä suoneen ja uusista keuhkokuvista todettiin, jotta tulehdus oli levinnut toiseenkin keuhkoon ja niin pahasti, että oli aivan kauttaaltaan tasaisesti tulehtunut. Tulehdusarvot olivat nouseet kolmeensataan ja pelkäsin kuolevani, koska se pelko oli siinä tilanteessa ihan realistinen.
Olin viikon sairaalassa ja kuukauden toipilaana. Yhteensä ehdin olla keuhkokuumeessa kaksi viikkoa, ja ne viikot olivat minulle ja perheelleni henkisesti erittäin raskaita. Myös fyysisesti se oli erittäin raskasta kun ei saanut henkeä eikä kyennyt olemaan jalkeilla.
Terveyskeskuksesta lääkärit myönsivät ainoastaan sen, että huonoon hapensaantiini olisi pitänyt puuttua paljon aiemmin ja ottaa se vakavasti. Muuten väittivät toimineensa täysin oikein, vaikka sairaalassa ensiavun hoitaja ihmetteli tk-lääkärin toimintaa ja kertoi että jos antibiootti ei kolmessa päivässä ala vaikuttaa, niin silloin se ei vaikuta, vaan pitää vaihtaa toiseen. Näin ei oltu tk:ssa toimittu, sillä vaikka tulehdusarvot olivat vain jatkaneet nousuaan alle viikon kuurin jälkeen, niin siltikin vain seurattiin.
Myöskään veljeni pahaa keuhkoputkentulehdusta ei otettu tk:ssa vakavasti: oli Kososen Timo määrännyt vain kahden päivän kuurin (viisi tablettia) ja tauti vain paheni kunnes joutui menemään yksityiselle.
Miksi sairaan tai omaisen pitää aina olla vaatimassa hoitoa, että sitä saa? Miksi pitää mennä yksityislääkärille ja maksaa se omasta pussista, vaikka kunnon tutkiminen ja tarvittaessa lähetteen anto olisi tk-lääkärin tehtävä?
Ei Suomessa ainakaan köyhän kannata sairastua, kun kunnollista hoitoa saavat vain varakkaat, jotka menevät yksityiselle.
Hyvä, että tulee asiallisia kirjoituksia. Varmasti nämä asiat ovat yleisiä suomessa ja juuri tulee kuntavaaliohjelma jossa puoluejohtajat valehtelevat senkun kerkiää.
Se mistä myös puhuvat on ulkoistaminen palveluiden osalta. Kovasti ulkoistavat palveluja ja kaikki kallistuu.
Varmaankin tuo ääliölääkäri pyrki ulkoistamaan omasta t-keskuksesta pois.
Kysyn myöskin, että miksei todellakaan kunnissa saa kunnon palvelua t-keskuksessa ja miksei kuvata ja oteta kokeita jos potilas menee henkihieverissä?
Miksi aina on maksettava yksityiselle noin 100€ ja jos antibiootti ei ekalla kertaa tehoa joutuu menemään taas yksityiselle ja toteamus maksaa taas 100€. Todellakaan köyhällä ei ole mahdollisuutta hoitaa terveyttään.
että jatkossa julkinen terveydenhuolto on vain varattomia varten ja ne joilla on rahaa maksavat yksityisistä palveluista.
Ai siis jatkossa t-keskuksissa hoidettaisiin vai? No sehän on hyvä tieto, että systeemi muuttuu. Harmi, että tähän saakka julkisissa ei ole hoidettu vaan siirretty vastuu yksityiselle puolelle. Hieno homma, että tiedät muutoksen tulevan. Koskahan se ajankohta muuten on? Onko Sinulla jo parempaa tietoa ajankohdasta.
Kiitos, että kerrot asiantuntijana tietoja muillekin.
Siinä mitää asiantuntijaa tarvi ku hiukkasen maalaisjärkeä, kun seuraa tätä touhua. Vähääkää itseensä arvostavat ja laadukasta hoitoa ja tukimusta haluavat menevät jo nyt arvauskeskusten sijasta yksityiselle ainakin arvioon. Siis he joilla on rahaa sinne mennä. He joilla sitä ei ole, joutuvat tyytymään siihen mitä arvauskeskuksessa on tarjolla, ja tämä tulee lisääntymään, juull see.