Manaaja on tulossa Subilta kuun lopussa. Mietin tässä, että onko kellään halua mikä versio on kyseessä? Se pitkä, jossa on hämähäkkikävely vai lyhyt? Pidempi kai 11 minuuttia pidempi ja subin sivuilla lukee, että tuleepi klo 23:00-01:20. Tietysti tuohon vielä mainoskatkot.
Onko tuo muuten miten pelottava leffa? Sisältääkö paljon säikäyttäviä äänitehosteita tai sellaisia hyökkääviä kuvia, jotka tuleevat yhtäkkiä ruudulle ja saatavat hävitäkin äkkiä? Vihaan niitä, säikäyttävät aina :D
Onkos tuo kakkososa peräisin mistään? Sekin näyttää tulevan sitten seuraavana päivänä...
Manaaja Subilta halloweeninä
15
961
Vastaukset
En tiedä kunpi onpi kyseessä, mutta tässä on hätähousuille koko elokuva puolessa minuutissa.:)
http://www.youtube.com/watch?v=C3F9o4vBZ10
Musta niillä joista elokuva on "komedia" on jotain vikaa päässä, ja ne jotka pitävät filmiä kehnona puuttuu tyystin elokuvataiteenlukutaito.
Ilman säikkyefektejä ja painostavaa, loppua kohti mielettömän intensitiivistä tunnelmaakin elokuva toimii täydellisesti.
Nykymittapuun mukaan näitä niin sanottuja säikkyefektejä on niukanlaisesti, mutta ne on korvattu sitäkin väkevämmällä kerronnalla ja vahvalla tarinalla krusifiksin naimisella.:D
Kun näitä kahta versioita vertaa keskenään, niin kyllä se lyhykäisempi on pätevämpi versio jo pelkästään tylymmän lopun ansiosta.
Pazuzu olisi ylpeä leffastaan jos olisi olemassa...- Pazuzu
..olemassa, asun nykyään Porissa.
- Astronomi
7 kertaa nähny,niin se on lähinnä komedia.
on se saattanu joskus 70 luvulla olla kovakin sana mutta nykyisissä lastenohjelmissakin lentää veret ja hernesopat enemmän.
-Tai niissähän ne nykyään just lentääkin...=) - Mikä versio?
Astronomi kirjoitti:
7 kertaa nähny,niin se on lähinnä komedia.
on se saattanu joskus 70 luvulla olla kovakin sana mutta nykyisissä lastenohjelmissakin lentää veret ja hernesopat enemmän.
-Tai niissähän ne nykyään just lentääkin...=)Katselin tuon Manaajan sitten ensimmäistä kertaa ja vaikka siitä pidinkin sinänsä, niin ei se minua pelottanut. Oikeastaan nukuin sitä aiemmin yön peläten, josko se onkin pelottava ja nähtyäni elokuvan nukuin kuin koiranpentu - levollisesti.
Elokuvan tarinahan on kiehtova, mutta mielestäni elokuva olisi voinut keskittyä täysin tähän riivattuun eikä niinkään siihen pappiin. Vaikka elokuva tietysti perustuu siihen kirjaan, mutta silti. Silloin elokuva olisi ehkä ollut enemmän kauhuelokuva, mutta kyllähän tuo tuollaisenaankin hyvä oli, joskin toisaalta hieman harmitti ettei se vastannutkaan odotuksia pelon osalta. - leffan nimi
Mikä versio? kirjoitti:
Katselin tuon Manaajan sitten ensimmäistä kertaa ja vaikka siitä pidinkin sinänsä, niin ei se minua pelottanut. Oikeastaan nukuin sitä aiemmin yön peläten, josko se onkin pelottava ja nähtyäni elokuvan nukuin kuin koiranpentu - levollisesti.
Elokuvan tarinahan on kiehtova, mutta mielestäni elokuva olisi voinut keskittyä täysin tähän riivattuun eikä niinkään siihen pappiin. Vaikka elokuva tietysti perustuu siihen kirjaan, mutta silti. Silloin elokuva olisi ehkä ollut enemmän kauhuelokuva, mutta kyllähän tuo tuollaisenaankin hyvä oli, joskin toisaalta hieman harmitti ettei se vastannutkaan odotuksia pelon osalta.ois sitten Riivaaja, jos se keskittyis enemmän siihen riivattuun. Manaaja on se hihhuli joka niitä demoneita poistaa.
- hirvittävä
floppi.
- Pettymys .
kun ei siinä sitä hämähäkkikävely-kohtausta ollu. Hirveä pettymys, kun työkaverini vielä näki sen ekaa kertaa, olis saanut olla se kunnon versio.
- onko siitä
joku pidempikin versio? joku director's cut?
- saa pidennetyn
onko siitä kirjoitti:
joku pidempikin versio? joku director's cut?
version? mistä tietää että on juuri pidennetty eikä ns. lyhyt?
saa pidennetyn kirjoitti:
version? mistä tietää että on juuri pidennetty eikä ns. lyhyt?
lyhyt on DC, eli ohjaajan versio - siitä puuttuu Reganin hämähäkkikävely rappusia alas, sekä leffa päättyy tylymmin, papin jäädessä tuijottamaan alas portaikkoa jossa Karras menetti hengensä.
- pätkät ehkä
jtguytiooiyhvb kirjoitti:
lyhyt on DC, eli ohjaajan versio - siitä puuttuu Reganin hämähäkkikävely rappusia alas, sekä leffa päättyy tylymmin, papin jäädessä tuijottamaan alas portaikkoa jossa Karras menetti hengensä.
löytyy varmaan jostain youtubesta. ja kuka hemmetti oli karras?
pätkät ehkä kirjoitti:
löytyy varmaan jostain youtubesta. ja kuka hemmetti oli karras?
http://www.horrortalk.com/reviews/Exorcist/Exorcist Karras Possesed.jpg
http://www.gonemovies.com/WWW/WanadooFilms/Thriller/ExorcistKarras.jpg
http://www.coalregion.com/images/jasonmiller.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=koXMhFXSF9A
http://www.youtube.com/watch?v=_XcX5dG4eJ4
Auttoko?:)
- ???????????
kuka on siinä dvd:n kannessa?
- -------
onko muuten mitään manaajan kaltaisia muita leffoja? esim. onko emily rosen riivaaja mistään kotoisin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4573908Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501276
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047