Jostain syystä en saa asennettua kokonaan uutta päivitystä Service Pack 3 osalta. Asennus etenee noin puoleen väliin. Sitten tulee merkintä KÄYTTÖ ESTETTY. Joudun painamaan OK:ta. Ja joudun perumaan muutokset.
Mistä mahtaa johtua, kun en saa asennettua Service Pack 3:sta. Käytössä on Windows XP.
Mistä mahtaa johtua, kun en saa asennettua Service Pack 3:sta. Käytössä on Windows XP.
Vastaukset 5
Vanhimmat
olen yrittänyt sitä moneen kertaan asentaan, vaan loppuun asti ei mokoma mene. Odotan viisaiden vastauksia minäkin. Sillä aijemmin kaikki asennukset kuten sp2 ovat onnistuneet.
Hei, Microsoftin verkkosivuilla tukipuolella on aika hyvät opasteet, mitä tehdä, jos sp3:a asennettaessa tulee virheilmoitus "käyttö estetty", vrt. http://support.microsoft.com/kb/949377 . Minulla ei ollut virustorjunnalla ja palomuurilla vaikutusta, ongelma oli lähinnä rekisteri. Sitä voi käyttöoikeuksien osalta resetoida Microsoftin ohjeen mukaisesti (subinacl.exe ja sitten reset.cmd). Minulla ei tämäkään keino tepsinyt alun pitäen, mutta sitten muutin käyttäjäryhmät ryhmät -kansion "järjestelmävalvojat"-ryhmän nimeksi "Administrators", ja sain reset.cmd-komennon scriptin suoritettua. Sen jälkeen sp3:n asennus onnistui vaivatta.
No nyt ollan kaikkia yritetty. Latailtu koko pakettia, poistettu virustorjunnat ja muut takana hyrräävät käytöstä, muokattu rekisteriä, kokeiltu asennella vikasietotilassa,mutta aina sama "käyttö estetty" viesti lävähtää ruutuun!
Käytössä siis windows xp home eikä SP 3 asennu millään!
Mitäsä tämä tarkoittaa:
"mutta sitten muutin käyttäjäryhmät ryhmät -kansion "järjestelmävalvojat"-ryhmän nimeksi "Administrators", ja sain reset.cmd-komennon scriptin suoritettua."
Mistä muutan nimeä??
APUJA KIITOS!
Ollellista on, että tuossa reset.cmd-komentotiedostossa on siinä "administrators"-kohdalla se sama tunnus, jolla olet järjestelmänvalvojan oikeuksilla kirjautuneena. Ts. jos olet vaikka laittanut järjestelmänvalvojan tunnukseksi admin, niin muutat sen vastaavasti tuohon reset.cmd-tiedostoon.
latasin päivityksen, irrotin nettipiuhan, suljin kaikki mahdolliset ohjelmat virus ja palomuuria myöten.
onnistui laakista.