Loistava

uutinen!!!

Oli jo korkea aika hajotakin tällä bändillä - tai itseasiassa eivät olisi saaneet koskaan palata yhteen (siis Andy ja Mike, eihän siinä muita alkuperäisiä ollutkaan). Onneksi tajusivat ilmeisesti, että eihän tästä tule lasta eikä paskaa.

Nämä uusimmat levyt olivat ihan hirveän kornia kasaripaskaa, eikä niiltä vanhoiltakaan löydy kuin kaksi hyvää biisiä: Tragedy ja Up around the bend (joka sekin on cover). Eikö näillä kundeilla mitään sen kummempaa maailmanvalloitusta ollut ja tuhra jossitella Razzlen kuolemalla. Hanoi oli pelkkä huvittava kuriositeetti Sunset Blvd:n huorakadulla.

No nyt se on ohi. Luojan kiitos. Kaikkea hyvää kuitenkin pojille, varsinkin Mikelle.

3

1043

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wannabe rokkarit?

      Minulle Hanoi on ollut aina -80 luvulta lähtien, paljon melua tyhjästä -bändi. Jätkät näyttävät rokkareilta ja soittavat rokkia, mut siihen se jää. Tiedän kuitenkin monia jotka bändistä pitävät, joten kai siinä jotain on...

      • huh ja hei

        Samaa mieltä. Bändin ainoaksi hitiksi jäi CCR coverbiisi up around the bend,muuten täysin mitäänsanomatonta musiikkia.Ei ainakaan biisintekijän vikaa ollut äijissä.Hassuja vaatteita ja suuria puheita maailmanvalloituksesta. Rispektiä pitkästä urasta ja Mikelle erikseen alkottomuudesta ja terveellisistä elämäntavoista.
        Homma vaan ei ikinä lähtenyt suureen lentoon, ehkä vielä tulevaisuudessa jotain .


      • mitä vielä
        huh ja hei kirjoitti:

        Samaa mieltä. Bändin ainoaksi hitiksi jäi CCR coverbiisi up around the bend,muuten täysin mitäänsanomatonta musiikkia.Ei ainakaan biisintekijän vikaa ollut äijissä.Hassuja vaatteita ja suuria puheita maailmanvalloituksesta. Rispektiä pitkästä urasta ja Mikelle erikseen alkottomuudesta ja terveellisistä elämäntavoista.
        Homma vaan ei ikinä lähtenyt suureen lentoon, ehkä vielä tulevaisuudessa jotain .

        Hanoi Rocks on kyllä ansainnut kaikki arvostuksensa.

        Eihän musiikkimausta voi riidellä, mutta henkilökohtaisesti Klassisen Hanoin levyt ovat kaikki klassikkokamaa.

        Vai että Up around the bend ja tragedy ainoat hyvät biisit?
        Mites selaset klassikot kuin Motorvatin', Lightning bar blues, boulevard of broken dreams tai malibu beach nightmare? Tuota listaahan voisi jatkaa loputtomattomiin.

        Vanhojen livetallenteiden perusteella Hanoi Rocks oli rosoinen ja energinen rokkibändi, joka oli musiikillisesti ja imagollisesti esikuva monelle pikkubändille kuten vaikkapa guns n' roses.

        Hanoi ponnisti Suomesta asti maailmalle 80-luvulla, ennen himiä, rasmusta ja muita.
        Ura loppui valitettavasti ennen aikojaan Vince Neilin ajaessa kännissä autoa jonka kyydissä oli bändin rumpali Razzle, joka kuoli kolarissa.

        Uuden hanoin pari ekaa levyä olivat sekoitus killereitä ja fillereitä, mutta tämä uusin street poetry oli melkeinpä pelkkiä killereitä, aivan tykki levy.
        Tästä syystä minulle ainakin uutiset bändin hajoamisesta olivat yllätys, juuri oltiin päästy hyvään vauhtiin biisien teossa ja ulkomailla astikin keikkailtiin.

        Kyllä Hanoi Rocks minun mielestäni on yksi kansainvälisesti aliarvostetuimmista rokkibändeistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3032
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1801
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1656
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      222
      1227
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      123
      957
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      933
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      924
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      65
      907
    9. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      825
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      34
      800
    Aihe