Oli jo korkea aika hajotakin tällä bändillä - tai itseasiassa eivät olisi saaneet koskaan palata yhteen (siis Andy ja Mike, eihän siinä muita alkuperäisiä ollutkaan). Onneksi tajusivat ilmeisesti, että eihän tästä tule lasta eikä paskaa.
Nämä uusimmat levyt olivat ihan hirveän kornia kasaripaskaa, eikä niiltä vanhoiltakaan löydy kuin kaksi hyvää biisiä: Tragedy ja Up around the bend (joka sekin on cover). Eikö näillä kundeilla mitään sen kummempaa maailmanvalloitusta ollut ja tuhra jossitella Razzlen kuolemalla. Hanoi oli pelkkä huvittava kuriositeetti Sunset Blvd:n huorakadulla.
No nyt se on ohi. Luojan kiitos. Kaikkea hyvää kuitenkin pojille, varsinkin Mikelle.
Loistava
3
1085
Vastaukset
- Wannabe rokkarit?
Minulle Hanoi on ollut aina -80 luvulta lähtien, paljon melua tyhjästä -bändi. Jätkät näyttävät rokkareilta ja soittavat rokkia, mut siihen se jää. Tiedän kuitenkin monia jotka bändistä pitävät, joten kai siinä jotain on...
- huh ja hei
Samaa mieltä. Bändin ainoaksi hitiksi jäi CCR coverbiisi up around the bend,muuten täysin mitäänsanomatonta musiikkia.Ei ainakaan biisintekijän vikaa ollut äijissä.Hassuja vaatteita ja suuria puheita maailmanvalloituksesta. Rispektiä pitkästä urasta ja Mikelle erikseen alkottomuudesta ja terveellisistä elämäntavoista.
Homma vaan ei ikinä lähtenyt suureen lentoon, ehkä vielä tulevaisuudessa jotain . - mitä vielä
huh ja hei kirjoitti:
Samaa mieltä. Bändin ainoaksi hitiksi jäi CCR coverbiisi up around the bend,muuten täysin mitäänsanomatonta musiikkia.Ei ainakaan biisintekijän vikaa ollut äijissä.Hassuja vaatteita ja suuria puheita maailmanvalloituksesta. Rispektiä pitkästä urasta ja Mikelle erikseen alkottomuudesta ja terveellisistä elämäntavoista.
Homma vaan ei ikinä lähtenyt suureen lentoon, ehkä vielä tulevaisuudessa jotain .Hanoi Rocks on kyllä ansainnut kaikki arvostuksensa.
Eihän musiikkimausta voi riidellä, mutta henkilökohtaisesti Klassisen Hanoin levyt ovat kaikki klassikkokamaa.
Vai että Up around the bend ja tragedy ainoat hyvät biisit?
Mites selaset klassikot kuin Motorvatin', Lightning bar blues, boulevard of broken dreams tai malibu beach nightmare? Tuota listaahan voisi jatkaa loputtomattomiin.
Vanhojen livetallenteiden perusteella Hanoi Rocks oli rosoinen ja energinen rokkibändi, joka oli musiikillisesti ja imagollisesti esikuva monelle pikkubändille kuten vaikkapa guns n' roses.
Hanoi ponnisti Suomesta asti maailmalle 80-luvulla, ennen himiä, rasmusta ja muita.
Ura loppui valitettavasti ennen aikojaan Vince Neilin ajaessa kännissä autoa jonka kyydissä oli bändin rumpali Razzle, joka kuoli kolarissa.
Uuden hanoin pari ekaa levyä olivat sekoitus killereitä ja fillereitä, mutta tämä uusin street poetry oli melkeinpä pelkkiä killereitä, aivan tykki levy.
Tästä syystä minulle ainakin uutiset bändin hajoamisesta olivat yllätys, juuri oltiin päästy hyvään vauhtiin biisien teossa ja ulkomailla astikin keikkailtiin.
Kyllä Hanoi Rocks minun mielestäni on yksi kansainvälisesti aliarvostetuimmista rokkibändeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk51254Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.1661168Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1021035Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470987Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.71874Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria
Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt271869- 129867
Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.64776Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan45763Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää395753