pelle ja musta vyö

tane.e

Tuli oltua karateharjoituksissa useamman vuoden ajan ja lopetettua joskus varmaan viitisen vuotta sitten. Tapahtui pääkaupunkiseudulla.

Jtakin jäi mieleen liikkeiden ja muun opetuksen ohella. Se on opettajien persoonallisuus.

Viimeisenä karatevuotena meillä oli osa harjoitusista sellaisen ohjaajan vetämiä, joka oli käytökseltään hyvin sen tapainen´kuin tunnettu Spede-elokuvien sankari vääpeli Körmy!

Musta vyöhän saadaan pitkäaikaisen harrastuksen ja menestyksen tuloksena. Niin oli varmaan hänenkin kohdallaan. Voiko se tehdä se henkilöstä todellakin tuollaisen pellen, joka huvikseen kiusaa oppilaita ja osoittaa heitä kohtaan halveksuntaansa? Ohjauskin oli suurin piirtein nollan arvoista.

Ainakin jäi ohjaaja mieleen ja kysymys, eikö karatessa mustan vyön saamiseen vaadita henkilöltä myös jonkinlaista luonnetta.

5

2368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleensä

      Ei karatessa tai muissakaan lajeissa vaadita sen suurempaa henkistä kapasiteettia kuin kuvailemasi henkilöllä. Ei budolajeja enää harrasteta hengissä pysymiseksi, siksipä mitään taito tai henkisiä vaatimuksia ei harrastelijoilta odoteta.

      • toep-po

        On ymmärrettävää, ettei kokeita ja yleviä henkisiä ominaisuuksia odoteta harrastelijoilta, mutta mustan vyön haltijat, jotka tunnetaan ja joilta jotakin vaaditaan, ovat jo eri asia.

        Mustaa vyötä pitää arvostaa ja mustan vyön tulee olla myös arvostuksen arvoinen.

        Eräissä tapauksissahan vyö voidaan myös peruuttaa ja niin on tehtykin.


      • MarkiisiDeFuckingÅmÅl
        toep-po kirjoitti:

        On ymmärrettävää, ettei kokeita ja yleviä henkisiä ominaisuuksia odoteta harrastelijoilta, mutta mustan vyön haltijat, jotka tunnetaan ja joilta jotakin vaaditaan, ovat jo eri asia.

        Mustaa vyötä pitää arvostaa ja mustan vyön tulee olla myös arvostuksen arvoinen.

        Eräissä tapauksissahan vyö voidaan myös peruuttaa ja niin on tehtykin.

        useimmissa lajeissa vaaditaan mustalta vyöltä myös käytöstapoja ettei häpäise omaa lajiaan muitten silmissä. Esim ITF taekwondossa vannotaan aina vyökokeen alussa vala (myös alempien vöiden kokeissa, ei vain mustan), en nyt yhtäkkiä muista kaikkea mitä siinä vannotaan mutta ainakin että ei käytä oppimiaan TKD-taitoja väärin ja kunnioittaa muita ihmisiä, jne. Musta vyöhän on länsimaissa arvostetumpi kuin esim Japanissa tai Koreassa, siellä 1.asteen musta vyö tarkoittaa että on oppinut alkeet lajista, länsimaissa sitä pidetään jo mestarin tasona (väärin!). Mutta siitä huolimatta, vaikka 1.dan musta vyö olisikin vasta budo-tiensä alussa, häntä silti kunnioitetaan ja hänen pitää käyttäytyä sen mukaisesti. Minun mielestäni.


    • jaahas________

      Onkohan tässä nyt kyseessä ns. naapurinkateus. En tiennytkään että sillä vyön värillä olisi kovinkaan suurta merkitystä, mikäli niin ajattelet olet itse aika pelle. Anteeksi nyt vaan, mutta todellinen harrastaja ei vöiden väreistä välitä oli se valkoinen tai musta. Onhan niitä tapauksia joskus ollut että jotkin henkilöt ovat myönnelleet itselleen vyöarvoja jne.

      Mutta harmi, jos koet asian noin, voisi sitä kai oppia sulautumaan porukkaan vaikka siellä onkin spede-elokuvien sankari. Tuskinpa vaan ne kaikki harrastajat on samanlaisia?

    • Tuli mieleen

      Vääpeli körmyt on kylläkin ohjannut Ere Kokkonen, myös käsikirjoittanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      53
      3532
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      31
      2949
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2594
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      76
      2534
    5. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2232
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2231
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1706
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1603
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1515
    Aihe