Matkustajat hei

Tiedättekö mikä on roskis, entä tiedättekö missä on luetun metrolehden paikka????
Oletteko yhtä sikoja kotonanne, olkaa vaan , mutta koittakaa senverran liikuttaa sitä ahterianne ylös penkiltä, että laitatte roskat roskikseen ja viekää ne metrolehdet takaisn sinne reppuun mistä otitte ne.
Miksi pitää matkustaa bussissa piittaamattomasti, ajatelkaa sitä, että se on jonkun työpaikka.
Turha mutista tai ottaa itteensä jos kuski huomauttaa asiasta, ajatelkaa missä olette. Kotonanne voitte elää miten haluatte, ette bussissa matkustaessanne.
4477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Öö... Saa oikaista, mutta käsittääkseni se kuuluu ihan hyviin tapoihin, että kun on Metrolehti luettu, niin se jätetään penkille (oli sitten bussissa, ratikassa, metrossa, tai lähijunassa) muittenkin luettavaksi. Ainakin itse olen aina taajamajunalla Tampereelta Hesaan tultaessa vain kiitollinen siitä että joku viitsii jättää nitä penkeille. Menee matka huomattavasti nopeammin kun on jotain luettavaa.

Äänestä
  • Sinne lehtilaatikkoon kun laittais takasin niin ois kamalan kiva.

    Äänestä

  • veikko perävaunu kirjoitti:

    Sinne lehtilaatikkoon kun laittais takasin niin ois kamalan kiva.

    Penkille jätetty, seuraavalle asiakkaalle luettavaksi tarkoitettu lehti putoaa bussinlattialle tärinästä johtuen.

    Ei ole kovinkaan hykieenistä poimia sanomalehteä lattialta luettavalsi.

    Kuljettajan tehtäväksi lankeaa kerätä ilmaisjakelulehdet lattialta ilmaiseksi jos päätepysäkille jää ylimääräistä aikaa. Seuraavan kierroksen aikana samat lehdet levitetään taas pitkin bussinlattiaa.

    Tehtävä tuntuu turhauttavalle, joten useinkin ilmaisjakelulehdet jäävät pyörimään kuivikkeeksi bussinlattialle. Viikonloppuisin ja tapahtumailtoina kuivikkeet alasina on tarpeellisia.

    Äänestä

  • Lehtiongelmaan on yksinkertainen ratkaisu. Ilmaistehdet pois busseista. Mitä hittoa ne lehdet busseissa tekee. Jos haluaa matkalukemista, niin siitä vain omat lukemiset joukkoon.
    Ainakin bussikuskeille tulisi maksaa tästä lehtirumbasta kunnon provisio. Kuskit hoitaa koko paskan. Mainosmarkat sen sijaan jaetaan kustantajan ja bussifirman kesken, vaikka siis työn tekee kuski.
    Voi perse, että on paskamaisia matkustajia, kun jättävät lehdet pitkin penkkejä. Ettekö todella tajua, että ekassa mutkassa se lehti on penkiltä lattialla.
    Äly hoi, älä jätä tyhmää ja piittamatonta matkustajaa !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ootteko ..... kirjoitti:

Tiedättekö mikä on roskis, entä tiedättekö missä on luetun metrolehden paikka????
Oletteko yhtä sikoja kotonanne, olkaa vaan , mutta koittakaa senverran liikuttaa sitä ahterianne ylös penkiltä, että laitatte roskat roskikseen ja viekää ne metrolehdet takaisn sinne reppuun mistä otitte ne.
Miksi pitää matkustaa bussissa piittaamattomasti, ajatelkaa sitä, että se on jonkun työpaikka.
Turha mutista tai ottaa itteensä jos kuski huomauttaa asiasta, ajatelkaa missä olette. Kotonanne voitte elää miten haluatte, ette bussissa matkustaessanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu