Ällistyttävä on tämä tänään kuulemani juttu asuntokohtaisesta TV-maksusta jota on esitetty. Kun suuntana on ollut että tuloverotusta kevennetään ja palveluista maksavat enemmän ne jotka niitä käyttävät niin nyt tämän asian kohdalla ollaan tekemässä juuri päin vastoin.
Esimerkiksi varallisuusverosta luopumisen yhdeksi pääsyyksi sanottiin se, että kun jotkut kumminkin onnistuvat kiertämään sitä niin oikeudenmukaisuuden nimissä se on parempi poistaa. Miksi sama peruste ei kelpaa TV-maksun kohdalla niin että maksusta luovuttaisiin?
Itselläni on hyvä tilanne seurata televisiosa säästösyistä luopuneiden käyttäytymistä läheisessä nettikahvilassa. Aamuisin tulevat eläkeläiset ja jokunen pitkäaikaistyötön kuppilaan katsomaan edellisiltaisten sarjaohjelmien uusinnat ja muuta mitä he haluavat katsoa.
Monet ovat oppineet myös nettiselailun joko omaisten tai toisten asiaan vihkiytyneiden opastuksella. Sieltä he saavat myös sellaista kuvallista uutistarjontaa jota kotona ei näe. Monille ei tule myöskään päivälehtiä, joten siinäkin mielessä netti palvelee hyvin.
Mikä ihmeen järki olisi viedä pakkomaksulla vähävaraisilta ihmisiltä tämäkin säästömahdollisuus jonka he ovat omalla luovuudellaan toteuttaneet?
Se maksaa joka käyttää?
1
81
Vastaukset 1
- ja monella
muulla.
Ylen digisekoilu koitetaan hinnalla millä hyvänsä laittaa kansakunnan maksettavaksi.
Minun puolesta koko yle voitaisiin lopettaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132351Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???321235- 106973
- 71942
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha629933- 48865
- 88798
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76680- 70676
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31666
