mä en tiiä mikä mulla on, vai onko mikään.
Oon laihtunu vähä alle vuodessa 3-4 kg, sitte mulle tuli semmone fiilis et pakko laihuttaa, tuli kauhee paniikki. yritin laihuttaa, kävin lenkillä parisen päivää olin syömättä turhia, ei sekää onnistunu. Parin päivän jälkee taas söin koko ajan, ei oo ees nälkä mä vaan silti syön syön ja syön. Mua ahistaa iha kauheesti, ku pelkään et lihoon tästä koko ajan lisää, tulee turhamaine fiilis ku huomaan, että en saa niitä kiloja pois vaikka haluisin, olen normaalipainoinen hoikka tyttö, tiiän sen itekki, mutta ku katon itteeni peilistä se ahistaa mua, haluun ne 3-4 kg pois. mutta se ei onnistu, toissapäivänä sitte taas söin illalla kaikkee turhaa, sitte tuli iha kauhee olo joten oksensin, eilen taas söin illalla sipsiä ja karkkia paljon, ja tuli huono olo joten taas oksensin. tänään oon syöny sipsiä vähän, mandariineja oon vetäny koko päivän, sipsiä ku tänää söin teki mieli oksentaa, mut päätin etten oksenna.
Sitte tein myös testin netissä, jossa sanottiin että olis syömishäiriö mulla, en sitte tiiä, onko ns. normaalia vai onko mul joku.
Thanks, jos joku auttaa mua jotenki jos pystyy. :)
BED, bulimia, vai ei mikään ?
4
1121
Vastaukset
- ahistavaa..
'' oon LIHONU alle vuodessa 3-4 kg ''
- LIHOIN
kuukaudessa 10kg ahmimisen myötä! :/
- hamtarrrrro
Ei sitä voi kukaan ulkopuolinen tietää kirjoituksesi perusteella, itse itsesi parhaiten tunnet.
Luin kerran yhdestä laihdutuslehdestä syömishäiriöitä käsittelevän artikkelin jossa sanottiin jotenkin näin: "jos sinusta itsestäsi tuntuu että jokin on vialla ja että sinulla on syömishäiriö, niin silloin luultavasti onkin". Eli ei kukaan (täysjärkinen) murehdi turhaan.
En tiiä enempää sun tilanteesta, mutta jos oot koulussa niin mee sanoo terkkarille että haluaisit vaikka ravitsemusterpalle tai sitten ihan vaan jutella jollekin. Tai soitat suoraan terveyskeskukseen ja sanot miten asiat on. Kyllä ne varmasti monissa terveyskeskuksissa on tottunut syömishäiriöihin, ja onhan niillä velvollisuus pitää tiedot itsellään. Jos tuntuu vaikeelta mennä terveyskeskukseen, itse ajattelen näin : nää hoitajat on nähny kaikkee uransa aikana, ja mäkin oon niille vaan yks potilas muiden joukossa, eikä siis tarvii hävetä mitään :) - kiinnostais,
että missä tuollaisen syömishäiriötestin voisi tehdä? En osaa auttaa sua, luulen että tuo on bulimiaa, itsellänikin oli joskus samantapaista, mutta sitten se meni ohi. Koeta pärjäillä ja tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 54738
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119672- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496- 49493
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 55465
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450