Väyrynen haluaa rajoittaa Helsingin kasvamista kovalla kädellä, mutta keinot ja syyt on hyvin kepulimaiset. Ei ihme, että kukaan ei kepua äänestä täällä. Ahdasmieliset pikkukunnat on kepulle sopivia puitteita:
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1604593
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1604593
Vastaukset 5
Vanhimmat
Joo, Paavo on Paavo, eikun lisää somaleja Espooseen,
400000 somalia sulautuu varsin hyvin tuollaiseen pikkukylään ja eikä maksa paljon.
Helsinki on kauhea kivikylä, niin kauniille paikalle vaikka se on rakennettukin. Vihreyttä ja vapaata liikuntatilaa ei ole missään. Soinivaarakin kauhistui jo aikaisemmin tv:n haastattelussa, että rekentamista väljennettäisiin, siis vihreät haluavat, että Helsingissä asutaan mahdollisimman korkeissa, kalseissa tornitaloissa, kuin sillit suolassa. En minä, eikä moni muukaan nuori lämpene vihreiden ajatuksille. Kyllä me haluamme väljemmille vesille, joten saattepa nähdä, että vihreät ja kokoomus ajavat Helsingin vielä 10 vuoden sisällä nukkuvaksi lähiöksi. Tampere kehittyy aikanaan pääkaupungiksi ja Kotka vie Helsingin aseman, niin siinä tulee käymään muutamassa vuosikymmenessä.
Eilen muuten MTV3 paneeli on SDP:n ja Vihreiden osalta kauheata katseltavaa, oikein työssä hetken porukalla katselimme ja järkytyimme. Tälläisiako pääpuolueiden edustajat oikeasti ovat. Katainen sanoi, että omaishoitajuus on aivan rotuperällä, hän siis ei ole tutustunut tilanteeseen, missä Suomi makaa. Sysää vain kuntien niskoille Valtionvarainministerinä koko roskan. Vihreät ovat kait hallituksessa, mutta äänestivät hallitusta vastaan. Todella ihmeellistä yhteisten asioiden hoitoa. Urpiainen käytöstavoiltaa oli pohjanoteeraus.
Ihmettelimme, miten Pääministeri fiksuna jaksaa tuollaisen lauman kanssa työskennellä, hänellä todellakin täytyy olla pitkä pinna. Voimia hänelle oikeasti.
*8.3.-98 HS: kysymyksiä Esko Aholle: Paljonko Helsinki kerää tänä vuonna itse verotuloja ja paljonko se saa valtionosuuksia? Aho: “Sanoisin, että tuloveroja tulee 3-4 mrd ja valtionapuja 1,5-2 mrd.”
Oikea vastaus: Verotulot ovat yht. 10 mrd; tuloverot 7 mrd ja loput yhteisö- ja kiinteistöveroa.
Valtionapua tulee 230 miljoonaa.
Mitä helsinkiläinen tarkoittaa, kun hän haluaa stoben? Aho: “En tiedä.”
Väyrysen pitäisi vaihtaa perussuomalaisiin ja ruveta Soinin kimppakaveriksi.
Paavokin on huolissaan hallitsemattomasta maahanmuuttajien joukosta!!!