Naapuri lotto

voittaja!

Saatiin tietää 3kk, että omalla kylällä oli joku voittanut lotossa 3milj€. Ja nyt taidan tietääkin kuka sen voitti.

Epäilykset alkoivat n. 1kk sitten kun naapurin pihalle ilmestyi uusi cadillac ja vanha nissan micra oli hävinnyt. Aikoinaan tuli puhuttua, että jos hänellä olisi rahaa niin hän ostaisi mustan cadillacin.

Naapurini on ollut aina todella pihi ja ns. puhe turpa, mutta nyt viimeisten 3kk aikana vaikka olen nähnyt hänet useasti niin hän on yrittänyt aina vältellä puhumista. Ja nyt viime viikolla perjantaina oltiin kaveri porukallla istumassa iltaa läheisessä ravintolassa ja tämä naapurini sattui olemaaan paikalla ja vieläpä melkoisen päihtyneenä. Iltamme siinä istuskeltiin ja vaihdettiin kuulumisia ja pyysi käymään kylässä.

No nyt onko kulunut muutama päivä ja kävin kylässä siinä aikamme juteltuamme tulikin puhe tästä lotto voitosta joka oli kylälle sattunut. Naapuria alkoi hymyilyttää ja tuijotti vähän aikaan kattoa. Hän nousi tuoliltaan ja haki loton 3kk vanhan kierroksen oikeat num. ja näytti sitä. En toki reakoinut siihen vielä mitenkään, mutta sitten kun hän antoi vielä loton voitton lunastus tositteen 1.5kk takaa niin ymmärsin tilanteen.

Kaiken kukkuraksi mies on tuttu jo 25v ajalta naapurina ja hyvänä ystävänä. Ollut minulle kuin ukki minulle. Hänellä ei ole perhettä eikä sukulaisia elossa. Ja hän on nyt 72v että ties milloin on aika jättää. Mitä sitten rahoille käy se jää nähtäväksi.

4

3660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihmettelijä...

      aina nämä vanhukset voittaa jättipotin, miksi ei koskaan vaikka joku nuori 18 vuotias? Vanhukset nyt ei sitä rahaa tarvii.

      • Anonyymi

        On näitä nuoremmatkin voittanut elle kolmekymppisiä iltasanomista saa sitten lukea miten rahat hävinnyt jo 2 vuodessa tuhkatuuleen ja miten ollaan itketty kun on hyväksikäytetty ja ryypätty rahat


    • Stadin kundi
      • :)

        so? ei taidettu mainita missä asuu voittaja naapurinsa kanssa et ilmeisesti siellä vantaalla..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6775
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6503
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6292
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4092
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2399
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      46
      2138
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      138
      1501
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1462
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1212
    Aihe