Saatiin tietää 3kk, että omalla kylällä oli joku voittanut lotossa 3milj€. Ja nyt taidan tietääkin kuka sen voitti.
Epäilykset alkoivat n. 1kk sitten kun naapurin pihalle ilmestyi uusi cadillac ja vanha nissan micra oli hävinnyt. Aikoinaan tuli puhuttua, että jos hänellä olisi rahaa niin hän ostaisi mustan cadillacin.
Naapurini on ollut aina todella pihi ja ns. puhe turpa, mutta nyt viimeisten 3kk aikana vaikka olen nähnyt hänet useasti niin hän on yrittänyt aina vältellä puhumista. Ja nyt viime viikolla perjantaina oltiin kaveri porukallla istumassa iltaa läheisessä ravintolassa ja tämä naapurini sattui olemaaan paikalla ja vieläpä melkoisen päihtyneenä. Iltamme siinä istuskeltiin ja vaihdettiin kuulumisia ja pyysi käymään kylässä.
No nyt onko kulunut muutama päivä ja kävin kylässä siinä aikamme juteltuamme tulikin puhe tästä lotto voitosta joka oli kylälle sattunut. Naapuria alkoi hymyilyttää ja tuijotti vähän aikaan kattoa. Hän nousi tuoliltaan ja haki loton 3kk vanhan kierroksen oikeat num. ja näytti sitä. En toki reakoinut siihen vielä mitenkään, mutta sitten kun hän antoi vielä loton voitton lunastus tositteen 1.5kk takaa niin ymmärsin tilanteen.
Kaiken kukkuraksi mies on tuttu jo 25v ajalta naapurina ja hyvänä ystävänä. Ollut minulle kuin ukki minulle. Hänellä ei ole perhettä eikä sukulaisia elossa. Ja hän on nyt 72v että ties milloin on aika jättää. Mitä sitten rahoille käy se jää nähtäväksi.
Naapuri lotto
4
3741
Vastaukset
- Ihmettelijä...
aina nämä vanhukset voittaa jättipotin, miksi ei koskaan vaikka joku nuori 18 vuotias? Vanhukset nyt ei sitä rahaa tarvii.
- Anonyymi
On näitä nuoremmatkin voittanut elle kolmekymppisiä iltasanomista saa sitten lukea miten rahat hävinnyt jo 2 vuodessa tuhkatuuleen ja miten ollaan itketty kun on hyväksikäytetty ja ryypätty rahat
- Stadin kundi
Kolme miljoonaa meni mainitsemassasi ajankohdassa Vantaalle et sillei hei!
http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Vantaalainen voitti Lotossa kolme miljoonaa/HS20080930SI1KA02kgp- :)
so? ei taidettu mainita missä asuu voittaja naapurinsa kanssa et ilmeisesti siellä vantaalla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273495Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142700Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182642Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152318Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771732Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501658Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261606Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt131484Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1411302