Olen 8 viikolla raskaana. Tuolla lueskelin raskauden oireista (pahoivointi jne.) En ole itselläni huomannut mitään kamalia oireita ja olo on normaali. Välillä vatsaan nipistelee, väsymystä hiukan ja ruumiinlämpö on tavallista korkeampi (norm.35,9, nyt 36,7) Tuota aamupahoinvointia hiukan odotan kammolla, onko kukaan selvinnyt raskausajasta ilman pahoinvointia?
Raskauden oireita
voiko olla
6792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itsellä viikkoja takana 9 4, enkä kertaakaan ole käynyt halailemassa vessanpönttöä. Tuossa parin viikon aikana oli sellaista etovaa oloa, joka helpotti kun söi jotakin pientä ja nyt muutamana päivänä on jäänyt etova olo pois ja ollut vain tunne, että kohta mennään ja kovaa, mutta eipä ole tullut vielä mitään ulos.
Kaveri oksensi esikoista odottaessaan joku viisi kertaa. Toisella kaverilla ei esikoista odottaessa ollut lainkaan pahoinvointia, toisin oli sitten kuopuksen kanssa.
Pahoinvointi on ihan yksilöllistä.
Minullakin raskaus menossa viikolla 8, eikä yhtään kertaa ole tarvinnut ainakaan vielä käydä oksentamassa. Jotain ihan tosi lievää etovaa oloa on ollut muutamana päivänä, mutta samanlainen olo oli ennen raskauttakin, jos ei ollut syönyt pitkään aikaan. Tällä hetkellä en tunnista itsessäni muita oireita kun sen, että iltapäivällä alkaa vähän väsyttää ja iltaisin uni tulee aikaisemmin kuin ennen. Ikää on 30 vuotta ja raskaus toinen. Esikoistani odottaessa oksensin yhden kerran keskellä yötä, mutta muuten sekin raskaus meni ilman sen erikoisempia oireita. Onnelista odotusta sinulle!
Moikka!
Täällä menossa vasta rv 5 ja toinen raskaus, poika nyt 6kk ja tuoreessa muistissa on pahoinvointi ja oksentaminen jota kesti aina rv 17 saakka. Oksntelua oli pitkin päivää ja iltaa kohti paheni yleensä, mikään erityinen ei tehnyt pahaa kaikki välillä;) Silloin vessan lattialla maatessani sanoin että on viimeinen kerta kun oon siinä tilassa mutta äkkiä unohtui mokoma olotila. Nyt jo mahan pohjassa kiertää kummasti ja etoo mutta lopputulos palkitsee:) hyvää odotusaikaa sinulle
Mulla nyt rv 31 3 ja koko raskaus ollut lähes oireeton.
Minäkin odotin pahoinvointia,mutta ei sellaista missään vaiheessa tullut. Alkuunsa vähän etoi, lähinnä silloin kun olisi aamusta pitänyt syödä jotain, mutta sekin meni ohi. En siis oksentanut koskaan. Ainoat alkuraskausoireet oli todella kipeät rinnat, muistaakseni viikolle 14 asti. Tuona aikana tosin turposivat hieman, mutta oli ne niin kipeät että oikein nukkumista haittasi, kun normaalistikkin aika kookkaat. Tähän auttoi yöpaidan/topin käyttö, normisti kun nukun nakuna.
Itselläni tämä oireettomuus lisäsi epävarmuutta asian todellisuuden suhteen, kun masukin alkoi vasta kunnolla näkyä ja tuntua viikolla 18, jolloin tuntui ekat liikkeetkin.
Käsittääkseni on aika normaalia tälläinen oireetomuus, ja kaikki raskaudethan ovat yksilöllisiä joten kannattaa olla vaan tyytyväinen.
Mielialamuutoksia on tullut kyllä ja niitä kai (minulla) kestettävänä vielä 10 vk.
Älä siis suotta huolestu! Itsestäni oli aika turhauttavaa koko alkuraskaus, kun odottamalla odotin edes JOTAIN oireita, eikä mitään tullut. Ja vaikka kävin normisti 12vk ultrassa ja näin että vauski sielä toisaan on, niin ei se ennen kun vatsa rupes kasvamaan tuntunut miltään.
Ja tässä vaiheessa kun potkuja satelee pitkin päivää ja yötä varsinkin, etenkin kylkiluihin, välillä kaipaan niitä oireettomia alkuaikoja... Eli nauti, kun vielä on olo köykäinen ja hyvä.
Loppujen lopuksi en itse vaihtaisi päivääkään pois odotusajasta:)
Oikein hyvää ja rauhallista odotusta sinulle!
Täällä ei oo ollu kun kerran pahoinvointia. Päänsärkyä sitäkin enemmän, nyt onneks helpottanu (rv16)... Saatto monesti johtua veden puutostilasta. Väsymys tietysti, jatkuu vieläkin.. Ei mitään muita oireita, ja pitää olla tyytväinen. Vaikka toki niitä on joskus oikein odottanu et tietäis onko mahassa elämää. Sitä alkaa heti miettimään kaikenlaista, esim mulla nyt monta päivää tuntunu jatkuvaa kasvunippailua ja nyt kaks päivää ei mitään. Mut luotan siihen et se alkaa taas koska muuten olo on ihan normaali!
kaikki oksentaa ja yökkii just samalla tavalla. mehän emme ole erilaisia.vaan olemme samasta muotista tehtyjä. onko kaikki tääl istuvat BIMBOJA?