Homoille enemmän oikeuksia RUK:ssa

jalkaväki

Seksuaaliryhmien välisen tasa-arvokehityksen puolustusvoimissa voisi aloittaa RUK:ssa.

Homoseksuaaleille, biseksuaaleille ja transvetstiittisille upseerioppilaille on saatava täydet oikeudet niin koulutuksessa kuin kurssitanssiaisissakin.

8

2241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ratkaisu olisi

      että ko. ryhmille myönnettäisiin automaattisesti upseerin arvo heti palveluksen alettua.
      Ei luulisi olevan kovin vaikea kysymys nykyaikana.

    • eeeveeepeeee

      Kantahenkilökunnassa olevat hinttarit ovat joutuneet aiemmin piiloutumaan mutta yllättävän paljon on herroja upseerihinttejä tullut peltikaapista ulos.Ja hyvä niin.Että totuutta pitäis uskaltaa puhua niin Mannergaymista kuin nykyajan homokaadereistakin.

      • jos suvaitsevaisuus

        kasvaa intissäkin. Onhan se itsestään selvää, että kapiaisissakin on vahva homoedustus. Jos ja kun muistelee inttiaikaa, niin kyllä osa kapiukoista oli esiintymiseltään sellaisia, että seksuaalinen suuntautuminen epäilytti. Kun ottaa huomioon armeijan toimintatavat, uniformut ym. vahvan miehisyyden tavoittelun, niin selväähän se on, että sellainen meininki vetää puoleensa perinteisiä "machohomoja".


    • hintit ei

      Armeija ei ole tarkoitettu homoille, jotka palavat kuoleman jälkeen helvetissä. Hintit voisi vajota maan alle, en mielellään edes haluaisi nähdä yhtään HINTTIÄ! homous ei ole pelkästään mielenterveysongelma, vaan se on myös synti! haha

      • mutta ei

        ....se ei ole minun asiani, Mitä helvettiin tulee asetut Jumalan asemaan niinkuin homoilla ei olisi usein jo ahdistavaa "poikkeavuutensa johdosta"

        Mä olen uskovainen ja mm. poltan tupakkaa - Se on synti, mutta yritän sen lopettaa, vaikka se on vaikeaa, kuinka paljon vaikeampaa on joidenkin päästä seksuaalisesta suuntautumisesta eroon -aivan markinaalisia tapauksia saataa olla, muuta en ole varma- se on silti synti, mutta Jeesus antaa synnit anteeksi, kuin sitä pyytää ja lupaa ettei tee sitä enää koskaan,- kuten holtiton tupakan poltoni, jonka vielä typeryyydessänkin aloitin uudelleen. Lopetan sen Sunnuntaina näin taas yritän. Jeesus on juuri syntisiä ihmisiä varten. Muista se.

        -masson


    • mutta ei

      Kapi, evp kyllä, seksuaalisuuttako armeijassa. On sitä,mutta se ei tunnut kovin säädyllistä upseerit käsi kädessä, eri asia on vapaa aikana, mutta se onkin sitten eri asia. EI kai kukaan loppuelämänsä Armeijassa ole kellon ympäri vuodesta toiseen, sillä sodatkin loppuu aikanaan.

    • homoille oma

      ruk ahvenanmaalle,yhteisharjoituksia ruotsin sotavoimien kanssa.
      t. k216yhteys,1k,tupa muolaa

    • thb

      Tehdään laki,joka edellyttää,että RUKiin otetaan vain homoja,eli MIESTEN MIEHIÄ.Tosi miehiä,joita vitut ei kiinnosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      68
      14015
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      11
      5593
    3. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      154
      5511
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      200
      5099
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      115
      4366
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      87
      3581
    7. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      12
      3381
    8. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      109
      3068
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      15
      2995
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      55
      2577
    Aihe