Kallioparkki maksaa jopa 60-90 miljoonaa

Kalliparkin kokonaiskustannukset tullee toennäkösesti nousemaa yli puolella siitä, mitä väitetään. On vaara että rakentajat tullee kaupungin kukkarolle ku omat rahat loppuu.

Ottakaa selevää, mitkä ja ketkä ehokkaat vastustaa kallioparkkia ennenku äänestätte ylihuomenna. Minä en ala maksamaa aenakaa omista veroista, muutan Haukiputtaalle, jollei rakentajilta löyvy ommaa rahhaa.

Näyttäs vaen vasemmisto, pieni vähemmistö kepuista ja persut vastustavan parkkihanketta noi äkkiseltää vaalikonneesta katottuna
6227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

parkki tarvitaan. makso mitä makso

Äänestä
  • Melko lyhyt näköistä ajattelutapaa teillä kallioparkin vastustajilla. Ajattelette vaan tilanneta mikä nyt on. Ensinnäkin parkin rakentaminen kestää vuosia ja katse suunnattava tulevaisuuteen. Mitä jos 10-20 vuoden päästä ollaankiin tilanteessa missä sitä parkkia todellakin tarvitaan turvaamaan ihmisten liikkuminen sekä keskusta alueen taloudellinen kasvu. Tähän sopii hyvin sananlasku... turha rypistää enään silloin kun jo housuissa..

    Äänestä

Onko kukaan esittänyt laskelmia, mitä parkkihallin ylläpitokustannukset on veronmaksajille.

Tuota ei pyöritetä pelkillä pysäköitisakoilla, sillä luola on pidettävä pumpuilla vedettömänä, koska on pohjavesipinnan alapuolella, pakokaasut on tuulelettava, sitä on lämmitettävä ja valaistava.

Kaupungin keskustassa oli parkkipaikkoja, kunnes niistä puolet poistettiin.

Olkoon minä kerron mihin tuota tarvitaan.
Kiinteistön omistajat on laskeneet kuinka tuolla on tonttihintojen ja kiinteistövuokrien kohottava vaikutus, siis ansioton arvonnousu.
Mikä tollointa koko jutussa, joukolla se maksetaan ja tuoton kuittaa jo ennestään rikkat.

Äänestä

kova Hinkusaaha ylimääräset autot pois keskustasta vaikka Nämäki rahat pitäs mielestäni sijoittaa asuntojen rakentamiseen ja hyvinvointiin

sama koskee myös tämän Kauppakeskuksen rakentamista silläki rahalla mitä nää kohteet vaatisi nii silläki sais asunnot sadoille ellei tuhansille ihmisille.

ja Kuin paljo nämä meijän päättäjät Luullee et kaupungissamme Liikkuu Autoja päivittäin ja kuin paljo täällä asuu Kodittomia ja asuntoa vailla olevia.

ja eikö kannattas esimerkiksi säästää isokatu ja antaa sen olla semmoisenaan niin kuin se on tähän asti ollukki koska tämä Tuleva kauppa keskus tulee Viellä Sotkemaan Oulun Ydinksskustan Liikennettä ennestäänki ihankuse ei olisi muutenki Sekas.

Äänestä

ollaan käytämättä kaupunkin keskustaa ja sen liikeitä eli laitetaan boikotti pääle ,ei tarvita kallioluolaa ja päätäjät huomaa että keskus autioituu se on ainoa tehokas esto luolalle .saame helpommalla palvelut muualta ja edullisemmin .arina ja virkamies kunta tarvii luolaa ei muut .

Äänestä
  • Minä en ole asioinut keskustan putiikeissa kuin 90-luvun lopulla viimeksi. Marketeista saa nykyään sen mitä tarvii, pienimmät romut halvimmalla nettikaupoista. Keskustan kehittäminen tarkoittaa Oulussa lisää kaljakuppiloita, pizzerioita ja akkojen rättikauppoja. Heteromiehille siellä ei ole yhtään mitään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ottakaa selevää ennenku ään... kirjoitti:

Kalliparkin kokonaiskustannukset tullee toennäkösesti nousemaa yli puolella siitä, mitä väitetään. On vaara että rakentajat tullee kaupungin kukkarolle ku omat rahat loppuu.

Ottakaa selevää, mitkä ja ketkä ehokkaat vastustaa kallioparkkia ennenku äänestätte ylihuomenna. Minä en ala maksamaa aenakaa omista veroista, muutan Haukiputtaalle, jollei rakentajilta löyvy ommaa rahhaa.

Näyttäs vaen vasemmisto, pieni vähemmistö kepuista ja persut vastustavan parkkihanketta noi äkkiseltää vaalikonneesta katottuna

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu