Saatanan rattijuopot!

Mikä helvetti siinä on, että itse rattijuoppo aina selviää naarmuilla ja viattomat kuolee? Yhteiskunnan antama rangaistuskin tulee varmaankin olemaan se tavanomainen, kun rattijuoppo tappaa ihmisiä: Kuukausi ajokieltoa ja 120 euroa sakkoa.
14801
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1605124

Äänestä

Rattijuopot kuuluu samaan kastiin lapsenraiskaajien ja asianajajien kans.

Äänestä
  • olla, oon ehdottomasti samaa mieltä,tuo on melkein laillinen MURHA,ei suomessa siitä mitään rangaistusta saa,kun kännissä autolla tappaa! PR:ELE,että pistää vihaksi!!!!!

    Äänestä

  • oikeassa kuin kirjoitti:

    olla, oon ehdottomasti samaa mieltä,tuo on melkein laillinen MURHA,ei suomessa siitä mitään rangaistusta saa,kun kännissä autolla tappaa! PR:ELE,että pistää vihaksi!!!!!

    Tässä joitakin aikoja sitten käytiin taas sitä aivan turhaa ja lapsellista juupas eipäs keskustelua promillerajoista.No RadioNovan Ile Jokinen tarttui aiheeseen ja loihe lopuksi lausumaan:Tuntuu todella siltä ,että rattijuoppoja ei halutakaan kaikkia pois liikenteestä.Tätä samaa olen itsekin miettinyt,joku taho tosissaan jarruttaa ajatusta,keinoja kyllä olisi,mutta halu puuttuu.

    Äänestä

  • Odotellaanpas taas vain, niin nähdään kuinka oikeuslaitos antaa tällekin miehelle parin vuoden kakun, vähintään kuitenkin vähemmän kuin talousrikoksesta. Suomessa känni ja auto ovat lieventäviä asianhaaroja syytetylle.

    Äänestä

Onhan se jo nähty, että parhaiten selviää onnettomuuksista kun on pienessä sievässä.
Kannattaisikohan muittenki ottaa mallia, niin vältyttäisiin ruumiilta.

Äänestä
  • Turvavyöt ja turvatyynyt kiellettävä. Ratin keskelle 20cm pitkä terävä teräspiikki. Uskon että sellaisella autolla jokainen kuski tekee kaikkensa että välttää törmäyksen. Uskon että nykyiset kaahauskolarit johtuu juuri noista turvavarusteista joita uusissa autoissa on. Valitettavasti ne ei suojaa niitä joiden päälle kaahataan.

    Äänestä

  • haenko patentin? kirjoitti:

    Turvavyöt ja turvatyynyt kiellettävä. Ratin keskelle 20cm pitkä terävä teräspiikki. Uskon että sellaisella autolla jokainen kuski tekee kaikkensa että välttää törmäyksen. Uskon että nykyiset kaahauskolarit johtuu juuri noista turvavarusteista joita uusissa autoissa on. Valitettavasti ne ei suojaa niitä joiden päälle kaahataan.

    ois ihan asiaa, saattas siinä kuski vähän miettiä kun lähtee ajelulle.

    Äänestä

ajeli 2.95 promillissa ja oli ottanut autonalle mukaansa suojatie merkin.

Äänestä

Kun ajattelee sitä Málagan turmaakin, pistää niin vihaksi, että se känninen pikku kusipää selvisi niin vähällä, se...murhaaja! Vieläkin näen sen menehtyneen kangasalalaistytön lehtikuvan mielessäni,kun muistan turman tai joku puhuu siitä,ja tulen surulliseksi, sillä tällä tytöllä oli vasta elämä niin alussa... :-(

Rattijuopon tekemistä MURHISTA pitäisi langettaa elinikäinen vankeus saastaisessa ja likaisessa, rottia kuhisevassa tyrmässä,ei mitään lällärituomioita joita nykyään jaellaan,ei ehdonalaista!Eikä kuolemantuomiota,silloinhan ne pääsevät helpommin.Mikään ei ole pahempaa kuin saastaisessa vankilassa istuminen loppuiän ja tämän nämä rattijuoponrutkaleet ansaitsevat!Jopa tyrmän rotat ovat arvokkaampia eliöitä kuin rattijuoponsaastat.

Vihaan niin paljon rattijuoppoja. Joidenkin kusipäisten rattijuopon idioottien tyhmän valinnan takia kuolee ihmisiä ja suorastaan taputetaan rattijuoppoja päähän ja voivotellaan ja annetaan pari satkua sakkoja ja ajokieltoa,ON SE NIIN VÄÄRIN!!! :-(

Äänestä
  • Vituttaahan nuo rattijuopot mutta tunnepohjalta ei voida alkaa tuomioita paiskomaan. Keskiaika meni jo.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


silmä silmästä kirjoitti:

Mikä helvetti siinä on, että itse rattijuoppo aina selviää naarmuilla ja viattomat kuolee? Yhteiskunnan antama rangaistuskin tulee varmaankin olemaan se tavanomainen, kun rattijuoppo tappaa ihmisiä: Kuukausi ajokieltoa ja 120 euroa sakkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu