http://www.savonsanomat.fi/multimedia/dynamic/00060/saaristokatu3_60316b.jpg
Kaunis saariston rannikko pilattiin kippaamalla rumaa ja harmaata soraa ja isoja kivenlohkareita sinne!
Kaunis saariston rannikko pilattiin kippaamalla rumaa ja harmaata soraa ja isoja kivenlohkareita sinne!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Outahan pari vuotta.... Istutukset pääsee kasvun vauhtiin ja kivet sammaloituu... Maisema on ihan toinen. Onneksi tekivät tien, ettei niitä pieniä saaria tuhottu kokonaan. Nyt siellä saarien rantakivillä on kiva istuksia kesäisinä päivinä ja katsella maisemia (korvatulpat korvissa) Eihän sinne aikaisemmin tavis ole päässyt ollenkaan ilman venettä. Nyt pääsee. Ajokaistat vain tuntui kovin kaposilta autolla ajaessa, ettei siinä ajellessa kärsi paljon maisemia katella. Saattaa tulla vastaantulijan auton keula hyvinpian nuuskimaan oman auton keulaa? Hyvä siitä tuli, vaikka se Saaristokaupunki ei tunnu oikein mielekkäältä? Lehtoniemestä tehty keinotekoinen saari?????
ja tuuhettuu, niin pääsee kunnon käsitykseen alueesta. Luulen, että hyvältä tulee näyttämään.
Mutta pitäähän rikkaiden päästä citymaastureillaan nopeasti keskustaan.
Eihän tuohon uponnut kuin 20 miljoonaa euroa. Mistähän nekin rahat ovat pois?
Eikös rantakivet ole aika luonnollinen elementti? Kivihän luonnontuote. Aivan kuten vesi.
alaston nainen rannalla. Kivet on rumia. Samoin puut ja muut luonnonelementit. Kaunis, siveä, alaston nuori nainen ei pilaisi maisemaa. Hävytön vanha eukko taasen raiskaisi luonnon.
Sinne rannalle on pystytettävä pieni merenneito patsas kuten Kööpenhaminassa on. ;)
http://www.singlestravel.com.au/images/little mermaid copenhagen.jpg
http://www.planetware.com/i/photo/the-little-mermaid-copenhagen-dk138.jpg
Mallina Kanadan Vancouverissa saarella sijaitseva Stanley Park.
http://www.exchangezones.com/sites/wlm1/files/stanleypark_overviewmap.jpg
http://www.vancouverentertainment.net/1images/vancouver-stanley-park-map.jpg
http://pick.smugmug.com/photos/63524460_6vWTW-S.jpg
http://www.nberg.net/blogpics/stanleyPark-08-web.jpg
http://www.penmachine.com/photoessays/2002_06_aerial/Images/10.jpg
http://carbonparticle.com.au/blog/wp-content/uploads/2006/07/P1010984.jpg
http://www.csli.com/whats_new/images/stanley_park.jpg
http://www.dzinsbysteff.com/images/vancouberpark.jpg
http://www.luxsuites.ca/new_images/stanley_park_walk.jpg
http://www.danheller.com/images/Canada/Vancouver/StanleyPark/stanley-park-cyclists-big.jpg
http://lambcutlet.org/albums/Stanley_Park/Girl_in_a_wetsuit_statue_at_Stanley_Park.sized.jpg
Tiet on tehty pääasiassa autoille ja saaret niin pieniä että ääni kantaa kaikkialle. Liikennettä on jo nytkin lähes ruuhkaksi asti puhumattakaan lähivuosina asukasmäärien kasvaessa.
Ei mitään mahdollisuutta tällaiselle.
http://www.shockwavetherapy.ca/sea wall.jpg
http://www.realadventures.com/listingimages/1125/1125522/m_1125522a.jpg
Saaristokatu ja Saaristokaupunki on hienointa mitä Kuopiossa on tapahtunut pitkään aikaan.
Uskon että Kuopion asema yhtenä maan harvoista kasvukeskuksista vahvistuu. Esim. Jyväskylällä tai Joensuulla ei ole tarjota mitään yhtä viihtyisää asuinaluetta.
Onhan pakko olla tyytyväinen jos kerran asutaan Petosellakin. Mikä pelkkänä betonibunkkerina eroaa karvan keskistysleiristä.
kyllä ne kaljaveikot ja muut känniläest pian ne rannat komistaa...
ootellaan..