Meillä tänään jo kolmannet syksyiset juhlat; neljä lapsenlapsistamme on syntynyt syys- - marraskuu välisenä aikana, siis yhtä juhlaa tämä vuodenaika, - ja vielä yhdet marraskuussa.. :)
Mites teillä nämä juhlat sijoittuvat?
Huomentapäivää kaikille.
Mites teillä nämä juhlat sijoittuvat?
Huomentapäivää kaikille.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Minulla on vain yksi lapsenlapsi ja mun ja hänen synttärit on yhtäaikaa, joulunalla.
kätevää, ja ihanaa - ei kummiskaan samana päivänä, niitäkin löytyy. Esin. poikamme syntyi ukin synttärilahjaksi :)
Jouluna palaa jollain paljon rahaa kun meidän pitää saada synttärilahjat ja joululahjat yhtäaikaa...
Onneksi tuli monta sataa euroa veronpalautuksia, että saan ainakin omani lahjat itselleni ja hälle ostettua.
maksellut veroja jemmaan, meille tuli yhteensä vain jokusia satasia, olen aina muutattanut verokorttia jos näyttää etteä maksan ihan mahottomia, tai jos ansiot meinaa mennä yli lasketun; ei viittis 42 prossaa vuoden viimeisillä kuukausilla.
Niin, - lahjan ostoonhan tässä on pian lähettävä, käydään mennessä kaupoilla - minä ja kuusi muuta vierasta :)
vuotta onneksi eikä niitä niin montaa oikein olekaan.
on siunaantunut jo, ja toivottavasti tulisi jokunen lisää, alkaa nääs vauvakuume vaivaamaan, kissanpennusta huolimatta :)
kuinka vauvakuume, näillä värkeillä ei enää vauvoja tehdä :)
Jos muille huomauttaa, kehoitetaan hankkimaan itse, outoa minusta :)
olisiko vain vitsinpoikanen, muka :)
"Miulla" on vielä toivoa kun nuorimmalla on vasta yksi muksu, josko hän vielä..
ennenkuin sain koneen auki, piti tulla katsomaan koska tytön juna tulee, laittaa kelloon hälyytys päälle että muistaa hakea.
Lupasin laittaa ruoan valmiiksi ja tehdä kaikki siivoustyöt, että saamme vain seurustella.
Meillä on kahdet synttärit lokakuussa, kahdet marraskuussa, neljät maaliskuussa ja yhdet heinäkuussa.
Ei me olla innokkaita juhlijoita, mutta kävästään aina kahvilla sankarin luona, ilman lahjoja.
Tänään meen tyttären kanssa pojanpojan 13v. kahville, lahjan olen jo ostanut ja antanut aikaisemmin, kun hän oli yötä mun luona ja oli liannut hupparinsa, mummu laittoi pesukoneeseen likaisen ja antoi paketista uuden.
Nyt touhuamaan tytär tulee 14.30 ja siihen mennessä pitää kaiken olla valmiina, petivaatteet on jo tuultumassa parvekkeella.
lastesikin syntärit, - vai onko pikkupesueesi lisääntynyt jo tupla tuplasti :))
Vielä näille seitsen vuotiaille on helppo ostaa lahjakin, mutta isommille jo aikas hankalaa..mutta sinulta oli fiksu oivallus ostaa se huppari..:)
Onko hänelläkin tänään syntymäpäivä?
teillä ei sitten sada, kun tuulettelet? Täällä on aika ikävä ilma, tuuli yön kovasti, ja nyt ripeksii vettä vähän väliä...
Hyvää päivänjatkoa, nyt pitää ruveta kasaamaan pesuettaan julakuntoon..
koko sakin, lastenlasten synttäreitä vietetään ainoastaan lokakuussa ja maaliskuussa, ovat niin hitaasti lisääntyviä, kaksi vasta.
Hyvä kuitenkin, ettei enää ole yksinkertainen mummu. ;)
hyvä niin, ja mie olen kohta kai vain tusinamummo :)
Meillä pikkuisemme lapsenlapsenlapsi, tuliko se nyt oikein, tuli, täytti syyskuussa vuoden,(hän nyt kävelee). Kaksi lapsenlasta täyttää nyt loppukuusta vuosia, ja ihan sitten itsekkin vanhenen marraskuussa, ja eihän niitä voi ohittaa, lasten takia on laitettava syötävää ja hiukan juhlantuntua kun täytän neljä v. :)
täytät siis neljäkö vuotta ..hi..
Pakkohan se on jotain taas kevättalvesta kehitellä, jos ei muuta niin valmiille jonnekin kaikki perheeseen kuuluvat; oisi minulle vaihtelua kun tässä kotona teen jatkuvaan toisille ruokaa..
Isänpäivät on seuraavat kakkujuhlat, ja seuraavaksi ensimmäisen "pikkuisemme", pojan tyttären, synttärit, - täyttää jo 12 vuotta, alakaa olla murkkuiässä..iso nainen jo, - lähemmä 180 senttinen :)
Suuskuussa kolmet ja lokakuussa kolmet, ja kaiken lisäksi syksy on hyvää aikaa :)
Tässä huushollissa niin emäntä kuin isäntäkin on marraskuussa syntyneitä skorpioneja. Nuorimmaisellani on tänään 32-vuotissynttärit. Toisen pojan ja muiden perheenjäsenten ja molempien miniöiden synttärit on heinäkuussa ja parin lapsenlapsen maaliskuussa ja yksi syyskuussa.
Ei meilläkään kovin juhlita, vain suvun pienemmille lahjat ja kakkukahvit.
Minulla on tuolla apukeittiön kaapin päällä pahvilaatikko, johon ostelen pitkin vuotta kalua ja kampetta. Ostelen ale-kirjoja ja muita tarjoustuotteita kuin myös itse askartelen ja neulon. Nyt siellä on mm. sukkia 12 paria. Kirjakerhon alesta tilaan aina muutaman kirjan lootaan odottamaan. Joskus löytyy kirpputoriltakin uusi tuote, jonka tiedän joltakin puuttuvan ja sitä tarvitsevan.
Tuo laatikko on pelastanut monta äkkilähtöä ja jouluksi olen niistä tehnyt monta kääröä. Tavara on yhtä laadukasta kuin kalliilla joulusesonkihinnalla ostettu. Jouluna ei tarvitse paljon kierrellä kauppoja.
Nyt ilahdutin lapsenlasta viemällä pienen lahjan lisäksi hänelle omia 1970-luvun vaatteita. Hän oli onnesta mykkyrällä kuin sai kaksi aitoa 70-luvun takkia. Ihkauudelta näyttävän tweed-takin ja punaisen villakangastakin.
Joskus aiemmin olen kirjoitellut että olen perinyt äidin säilytysvimman. Äidin tunnuslause on ollut aina että "kyllä aika tavaran kaupittee".
Vähän lipsahti aiheesta. Näin käy kun harvoin vierailee täällä.
Nyt on pakko lähteä kauppaa. Ihana aamu ollut ja kirpakka pikkupakkanen ja liukkaalta näyttää.
Muistakaa rukata kello ensi yönä.
Jopas on keskittyneetkin, tai sattuneetko, syksylle kaikki :))
Kertarytinällä sitten juhlatkin pitkälti hoituvat, vai?
Syksy on kivaa aikaa, helppoa hengittää raikasta ilmaa, ja väritkin antavat iloa pitkään, tosin - nyt alakaa se pimein jakso ennen joulua, mutta valaistaan kynttilöillä ja positiivisilla ajatuksilla tämäkin jakso taas.
lainaan ideaasi, se on TOSI hyvä!
Kopata vaan jemmasta tuliainenkin, jos tulee esim. yllärikutsuja kylään, täällä syrjäseuduilla kun ei ole niitä ärriäkään :)
KIITOS!