Mikä Neonissa jumputtaa?

Eli jostain etupäästä kuuluu ns.jumputusta jonka tuntee jalkatilassa, ei tunnu ratissa? Jarrulevyt ja palat edessä uudet koska niitä epäiltiin ensin, renkaista ei luultavasti johdu koska sama ilmiö kesä- sekä talvipyörillä, autolla ajettu vasta n.70tkm.
Onkos muilla ollu samanlaisia ongelmia
2569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

autoliike ole vaihtanut renkaasi keväisin ja talvisin?
olen antanut itselleni kertoa että ainakin stratuksen ja sebringin jarrulevyt ikäänkuin kiristyvät paikalleen renkaan pulttien kanssa. ja jos renkaat vaihdetaan kaksi kertaa vuodessa paukuttamalla pulttipyssyillä ne "ähkyyn" saattaa se aiheuttaa jarrulevyjen kieroutumista.
siksi vaihdan itse renkaat keväisin ja syksyisin.

harmillisinta kieroutuneissa jarrulevyissä on se,että ne joutuu vaihdattamaan...

Äänestä
  • Levyt uudet ja niihin on siis vasta kerran kiristetty renkaat, talvi sellaiset.

    Alatukivarren takimmaiset helat taidan vaihtaa seuraavaksi, niissä tuntuu olevan löysää ainakin ylös/alas suunnassa, tiedähäntä vaikuttaako asiaan?

    Pyörän laakerihan voisi olla yksi vaihtoehto, mutta kun mutkissa ei pidä sen kummempaa ääntä niinkuin viallisilla laakereilla kai on tapana.

    Löytyskö muita vaihtoehtoja?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Neon -00 kirjoitti:

Eli jostain etupäästä kuuluu ns.jumputusta jonka tuntee jalkatilassa, ei tunnu ratissa? Jarrulevyt ja palat edessä uudet koska niitä epäiltiin ensin, renkaista ei luultavasti johdu koska sama ilmiö kesä- sekä talvipyörillä, autolla ajettu vasta n.70tkm.
Onkos muilla ollu samanlaisia ongelmia

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu