Joo eli haluisin Disney Channelin antennitalouteen. Mut saako sitä sillee et se näkyy 07:00-23:00? Koska mitä olen tossa kattonut netistä, niin antennitalouksiin näkyy vaan 18:00 asti? MIKSI NÄIN? Tuohan on epäreilua.
Onko mitään mahdollisuutta saada Disney Channelia antennitalouteen ja että se näkyisi 23 asti?
Disney Channel antennitalouteen
8
809
Vastaukset
Antennissa on rajoitettu kapasiteetti ja siten kaistaa jaetaan eri aikoina eri kanaville. Tuota kanavaa ei lähetetä kello 18 jälkeen. Primetimessä on muut kanavat. Esim. Urheilu lähettää 18-23.
- Immu.
STV-Suomen lähetykset loppuivat, tilaa tuli lisää.
Myös ruotsin TV:n lähetykset siirtyivät
toiseen kanavanippuun.
Luulisi senkin tuoneen lisää tilaa.
Voisihan tuon disneyn laittaa myös sellaiseen
nippuun, missä on tilaa. - koska muutenkin
Immu. kirjoitti:
STV-Suomen lähetykset loppuivat, tilaa tuli lisää.
Myös ruotsin TV:n lähetykset siirtyivät
toiseen kanavanippuun.
Luulisi senkin tuoneen lisää tilaa.
Voisihan tuon disneyn laittaa myös sellaiseen
nippuun, missä on tilaa.noi nykyiset kanavaniput on ahdettu liiankin täyteen, asiantuntijat on varmasti kauhuissaan mutta minkä sille rahastusmeiningille voi kun valtiokaan viranomaisineen ei puutu asiaan! Kun liikaa kanavia on per nippu niin kaista pienenee -> lähetyksen laatu heikkenee.
Sitäpaitsi Disney on kyllä C-nipussa joten STV suomen lähetysten loppuminen ei vaikuta hevon kuusta. Lisäksi nyt kun ensi vuonna ystävänpäivän aikaan aloittaa Nelosen uusi mainosrahoitteinen kanava Liv niin se vie just sen tilan mikä on nyt vielä vapaana. Lisäksi: toimiluvat Disney-kanavalle on annettu C-nippuun joten nykyisellä byrokratialla sitä ei varmaan voida siirtää e-nippuun tai mihinkään tulevaankaan nippuun noin vaan. - Immu.
koska muutenkin kirjoitti:
noi nykyiset kanavaniput on ahdettu liiankin täyteen, asiantuntijat on varmasti kauhuissaan mutta minkä sille rahastusmeiningille voi kun valtiokaan viranomaisineen ei puutu asiaan! Kun liikaa kanavia on per nippu niin kaista pienenee -> lähetyksen laatu heikkenee.
Sitäpaitsi Disney on kyllä C-nipussa joten STV suomen lähetysten loppuminen ei vaikuta hevon kuusta. Lisäksi nyt kun ensi vuonna ystävänpäivän aikaan aloittaa Nelosen uusi mainosrahoitteinen kanava Liv niin se vie just sen tilan mikä on nyt vielä vapaana. Lisäksi: toimiluvat Disney-kanavalle on annettu C-nippuun joten nykyisellä byrokratialla sitä ei varmaan voida siirtää e-nippuun tai mihinkään tulevaankaan nippuun noin vaan.Ainakin tämän mukaan
http://www.marmai.fi/uutiset/article151318.ece
Liv aloittaa kaapelissa, ei siis vaikuta
"hevon kuusta" antenniin.
Tämän mukaan
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;2999
Disney Channel ja STV-Suomi molemmat olivat
E-nipussa, joten vaikuttavat "hevon kuusta". - Disney E-nipussa
Immu. kirjoitti:
Ainakin tämän mukaan
http://www.marmai.fi/uutiset/article151318.ece
Liv aloittaa kaapelissa, ei siis vaikuta
"hevon kuusta" antenniin.
Tämän mukaan
http://www.digitv.fi/sivu.asp?path=1;2999
Disney Channel ja STV-Suomi molemmat olivat
E-nipussa, joten vaikuttavat "hevon kuusta".joten puppua puhut! Sen sijaan toi STV Suomi oli kyllä E-nipussa mutta Disney oli alusta asti ja on edelleen C-nipussa! Tarkistappa siis tietosi kun kerran oikaisit minun väittämäni että Liv näkyisi antennissa E-nipussa (minkä itsekin jälkeenpäin huomasin ettei tulekaan antenniin vaan pelkästään kaapeliin). Disney siis aloitti jo silloin C-nipussa kun koko E-nippua ei vielä ollut käytössä.
- Immu.
Disney E-nipussa kirjoitti:
joten puppua puhut! Sen sijaan toi STV Suomi oli kyllä E-nipussa mutta Disney oli alusta asti ja on edelleen C-nipussa! Tarkistappa siis tietosi kun kerran oikaisit minun väittämäni että Liv näkyisi antennissa E-nipussa (minkä itsekin jälkeenpäin huomasin ettei tulekaan antenniin vaan pelkästään kaapeliin). Disney siis aloitti jo silloin C-nipussa kun koko E-nippua ei vielä ollut käytössä.
Alkuperäisen kysyjän ongelmaa.
Miksi ei disneychannel näy myös illalla.
Kapasiteettipulalla ei sitä selitellä.
STV Suomi mahtui olemaan E-nipussa,
ei ole enää ja silti mukamas kapasitettipula.
Eikö muka C-nipussa olisi tilaa.
Mitenkäs B-nippu?
A-nippuhan on päätetty pitää YLE:llä, mutta
onko sekään täysi.
Kapasitettipula ei sitä selitä. - Immu.
Immu. kirjoitti:
Alkuperäisen kysyjän ongelmaa.
Miksi ei disneychannel näy myös illalla.
Kapasiteettipulalla ei sitä selitellä.
STV Suomi mahtui olemaan E-nipussa,
ei ole enää ja silti mukamas kapasitettipula.
Eikö muka C-nipussa olisi tilaa.
Mitenkäs B-nippu?
A-nippuhan on päätetty pitää YLE:llä, mutta
onko sekään täysi.
Kapasitettipula ei sitä selitä.Ruotsin TV:n muutos osoittaa, että kanavien
paikkoja voidaan vaihtaa.
Olkoon ne sitten missä nipussa tahansa.
- antennin saat
sen Disneyn tuolle ajankohdalle näkymään. Muutoin ei onnistu. Hommaat esim Canal Digitalin Perhe-paketin, siihen kuuluu monien muiden kanavien lisäksi 3 erilaista Disney-kanavaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36412306Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555377Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123918Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1952583Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151962Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167870Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271842No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74752Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59706