Sairas kääpiöparta-agama

jago5

Meille tuli huhtikuussa syntynyt kääpiöparta-agama syyskuun puolivälissä. Nyt se sairastui yllättäen jonkinlaiseen virustautiin. Kouristuksia ja takajalkojen halvaantuminen. Oltiin lääkärissä sen kanssa, joka anto kortisoonipiikiin ja antibioottia 10 päiväksi. Ei tiedetä selviääkö se partis tästä. Onko kellään ollut samanlaisia kokemuksia partiksista?

3

1618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vointi kohentuu.

      Minulla ei kyllä partista ole,gekkoja kylläkin.. Minua kiinnostaisi tietää mistä olet liskosi ottanut?Eläinkaupastako?Mistä olisi mahdollisen viruksen saanut,vai onko se kantanut sitä jo kun olet liskosi saanut..?Tuommoiset asiatkin kannattaa selvittää jotta tulevaisuudelta niiltä vältyttäisiin.

      • jagodus5

        Ihan on ostettu tunnetulta eläinkauppaketjulta, joka myy kaikkia mahdollisia liskoja. Virus oli lääkärin mukaan siinä ilmeisesti jo kun me saimme sen. Myyjäyhtiö ei osaa yleensä mitään muuta kertoa liskon alkuperästä kun mistämaaste se on kotoisin. Olisi pitänyt älytä ostaa lisko vain sellaiselta tuottajalta, joka tietää liskon taustat paremmin. Meidän lisko kamppailee hengestään...toipumista pitäisi alkaa näkyä viimeistään ensi maanantaina sanoi lääkäri kun antoi lääkitysojhjeet (kortisooni ja antibiootti kuuri).


      • voit
        jagodus5 kirjoitti:

        Ihan on ostettu tunnetulta eläinkauppaketjulta, joka myy kaikkia mahdollisia liskoja. Virus oli lääkärin mukaan siinä ilmeisesti jo kun me saimme sen. Myyjäyhtiö ei osaa yleensä mitään muuta kertoa liskon alkuperästä kun mistämaaste se on kotoisin. Olisi pitänyt älytä ostaa lisko vain sellaiselta tuottajalta, joka tietää liskon taustat paremmin. Meidän lisko kamppailee hengestään...toipumista pitäisi alkaa näkyä viimeistään ensi maanantaina sanoi lääkäri kun antoi lääkitysojhjeet (kortisooni ja antibiootti kuuri).

        ilmoittaa sinne mistä ostit kyseisen partiksen.Antoivatko mitään terveystoditusta?Koska jos et eläinkaupasta ostanut,eikä mitään takuita eläimen terveydestä annettu,on syy kyseisessä liikkeessä.Kannattaa seuraavan kerran ottaa ihan kasvattajalta,esim.tii`s pets on hyvä liike,jossa on myös heidän omia kasvattejaan myynnissä :) Ja lisko jos kuolee,se tekee kuolemaa kauvan,meillä meni ainakin se päivä... Mutta ilmoita ihmeessä liikkeeseen että näin kävi meillä,kenen syy?!Minäkin marssin ihan kylmiltään kuolleen liskomme kanssa eläinkauppaan ja sanoin että mitens tämä on mahdollista kun nuori lisko kyseessä.Antoi sitten toisesta liskosat rutkasti alennusta,kun kuolinsyy jäi selvittämättä,eviraan jos haluaa viedä avaukseen niin olisi heti pitäny laittaa lisko jääkaappiin muutoin bakteerikanta alkaa jo leviämään ja näytteidenottoa ei voida tehdä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      33
      2283
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      123
      1936
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1591
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      160
      1222
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      67
      1217
    6. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1046
    7. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      48
      1043
    8. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      66
      1028
    9. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      30
      930
    10. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      927
    Aihe