Cute, small animals are always put in pet shop windows to attract children and impulsive buyers. Pet shop owners are interested in making money, after all, they are running a business. They are not primarily concerned with educating their buyers in properly caring for their new pets or in taking responsibility for their well-being.
And so, new owners go home and soon realise that owning a pet is not all fun or as easy as they thought.
Fishes end up flushed in the toilet.
Exotic birds ends up in Finnish forests.
Dont buy Animals from Pet Shops
finseal
1
409
Vastaukset
- most of it anyway
jos joku valopää ostaa lapselleen lemmikin, jota kukaan ei hoida, se ei tarkoita, että näin kävisi joka lemmikkikaupassa joka paikassa. Turha yleistää kun ainakaan Suomessa tämä ei pidä paikkaansa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait162958- 392557
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381423- 841340
- 631231
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä40979Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.124883- 32796
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi27645Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59611