Heippa. Miten on teillä muilla ollut raskausoireiden kanssa. Muutamat ovet sanoneet että jos odottaa tyttöä on ollut todella kärttyinen ja valittanut koko ajan kaikesta eikä mikään tunnu menevän hyvin. Onko teillä poikien odottajilla kokemusta tällaisista oireista. Tietysti oireet ovat henk.kohtaisia mut olis kiva tietää meneekö se niin että valtaosalla tällaisista oireista kärsiville on sitten tullut tyttöjä. Kiva vähän veikkailla kun ei yhtään tiedä kumpi tulossa.
tyttö vai poika?
äkäpussi juupa
7725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
itse olin aika useesti vihainen ja sanoin kaikista asioista miehelleni.. vauvan sykkeen avulla yritin katsoa että kumpi olisi tulossa(jos tyttö niin syke pienempi ja jos poika syke isompi) mulla vauvan syke oli aina 140 ja terve ihana tyttö tuli..:)
Mun mielestä melkeimpä kaikki uskomukset raskausajasta pääteltävästä sukupuolesta on aika höpönlöpöä... Oon kuullu niin paljon kaikkea, molemmin päin. Pahoinvointia aiheuttaa toisten mukaan tyttö, toisten mukaan poika... Mielialat vaihtelee enemmän poika mahassa tai tyttö mahassa. Väsysmys on kans joittenki mukaan selvä merkki kumpi tulee, tosin sekin selvä merkki on joko poika tai tyttö...
En menis uskomaan tollasiin. Äitini koki kaikki samat raskausoireet odottaessaan mua kuin mun kaveri, joka on tehny kaks poikaa..
Eipä kai sillä sukupuolella ole niin väliä, kunhan terve lapsi tulee... Vai mitä?
että mitkään tollaiset mieliala,oireet,mahan muoto hömpötykset eivät kerro tulevan vauvan sukupuolesta. Kaikki ollaan yksilöllisiä ihmisiä ja raskaus vaikuttaa meihin omalla tavallaan. Itse en uskaltanut edes leikkiä ajatuksillani, että miltä minusta tuntuu että kumpi sieltä ois tulossa. Koska en halua, että uskottelen sokeasti luulevan tai tietävän vauvan sukupuolen ja eläisin siinä maailmassa, mut sitten kävisikin toisin... Jos tahtoo tietää sukupuolen, niin aina sen voi ottaa ultrassa selville, jos vaan pikkuinen sattuu sen näyttämään.
En minäkään allekirjoittaisi noita mielialamuutosjuttuja tms. koska ne mielialat itselläni ainakin heittelehtivät harmonisesta hyvänolontunteesta jatkuvaan ärsyynnykseen ja kiukutteluun eri vaiheissa raskautta.
Itselläni poikaolo tuli oikeastaan siitä, että alavatsaani alkoi ilmestyä näkyvä karvapeite jo ihan alkuraskaudessa. Normaalisti en mikään kovin karvainen tapaus ole ollut, mutta toki tämäkin voi olla ihan yksilöllistä ja sattumaa. Ja poikahan sieltä sitten tulikin.
esikon aikana (tyttö) oli kamalat raivarit ja mikään ei sujunut kaikki ärsyttä, lihoin sivuille ja iho oli finnejä täynnä.
toisen aikana (poika) olo oli ihanaa, ei raivareita, kaikki oli siis aivan päinvastoin.
kolmannen aikana (tyttö) samat olot kuin esikon aikana, tiesinkin heti et likka tulee.
nyt sitten taas olo niin ihana ja ei raivareita kertaakaan ja elämä sujuu, lekurin mukaan ja kätilönkin mukaan poika olisi tulossa ;)
et katsotaan kumpi on sitten tässä 7 viikon aikana, koska nyt sitten päättääkin syntyä.
ennuste pitää sitten paikkaansa..koska mulla leikkaa kone ihan just ja haluisin kovasti tytön saada... mikään ei vaan onnistu.kokoajan vit....jattaa,ja tiuskin,ja sitte kaikilla päivä pilalla.sit korvat luimussa anteeks pyytelemään.ja sekuntti,ni sama sonta jatkuu. kun kaikki vaan menee ketuiks.koitin lämmittää puu uunia..savut sisällä kaikki puhtaat ja märät pyykit on savun peitossa. palohälyytin huuti sinisenä..kun siivoan yhtä,sotken toista,tavarat vaan pyörii ympyrää.loppua ei näy eikä ees alkua. pitäs olla joku diapami raskaus ajalle ;)
vai toivot sinä sydämesi pohjasta että saat tytön...entäpäs jos onkin poika,onko se silloin karvas pettymys?
En yhtään ymmärrä naisia jotka raskaana olleessaan toivoon vain tosissaan vain toista,niin kuin sinä.
Eikö se lapsis itten olekaan toivottu jos "tilamasi" sukupuoli ei tulekaan?
kun tänne kuitenkin syntyy niin poikia kuin tyttöjäkin,niin onpa vähän tyhmää mennä valkoimaan ja toivomaan sydämen pohjasta tyttöä!
Minä olen itse valtavan onnellinen,tulipa täältä kumpi vain.mielessä toki mietin tyttö,että saatais sitten tehdä tyttöjen juttuja ja saisin pukea häne trinsessaksi,mutta aivan yhtä paljon se poika on tervetullut!
Minusta on kamalaa että toivot sydämesi pohjasta tyttö,uulostat ihan siltä että poika olisi suuri pettymys.
Minä toivon sydämeni pohjasta tervettä lasta,sukupuolelle on aivan sama!!
JA SITÄ PAITSI,EIKÖHÄN VÄHÄN KAIKILLÄRASKAANA OLEVILL NAISILLA OLE NUO HORMOONIT SEKAISIN JA MIELI HERKKÄNÄ,ON AIVAN SAMA ONKO TYTTÖ VAI POIKA NIIN RASKAANA OLEVA ON NORMAALIA HERKEMPI HERMOSTUMAAN JA VARSINKIN JOS LUONNE MUUTENKIN ON JO VÄHÄN TULISEMPI.
Itse luottaisin ennemmin nuihin pahoinvointeihin,eli jos äidilläon läpi raskauden normaalia suurempaa pahoinvointia,niin silloin on melko todennäköist tytön saanti,kun tyttö laittaa äidin hormoonit enemmän sekaisin.ainakin kaikki tuttni joilla on olut valtavaa pahoinvointia,ovat saaneet tytön ja toisilla joilla ollut vain alkuraskaudesta niin on tullut poitsu..=)
Olisit onnellinen että saat vauvan,elä ala "valikoimaan" kumman haluat!En ikinä voisi sanoa edes ääneen nuin julmasti kuin sinä tokaisit tuosta tytön toivomisesta,ajatteleppa jos se onkin poika?kuinka hirveää lisi tietää isompana että äiti toivoi sydämensä pohjasta tyttöä....!!!!!!