Kokemuksia Gran Ventana hotellista?

matkailija!!!!!

Olemme marraskuun lopulla lähdössä Puerto Plataan Gran Vantana hotelliin. Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista? Olemme olleet kerran Riu Merenquessa ja kyseinen hotelli/hotellikompleksi oli todella hyvä, mutta haluamme nyt kokeilla uutta hotellia vaihtelun vuoksi.

4

1997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vihitty

      Moi. Olimme Gran Ventanassa viime vuoden marraskuussa, ja ihanat muistot jäivät, koska menimme siellä naimisiin. Hotelli oli mielestämme ok. Emme kyllä ole olleet karibialla all inclusive matkalla ennen, mutta kaikki odotukset täyttyivät. Hotelli kompleksiin kuuluu 3 eri rakennusta, 2 päärakennuksen ja ison altaan vieressä ja kolmas, SAONA, oli 50 -100 metrin päässä, nk Quiet poolin vieressä, jossa myöskin pieni baari ja italialainen ala carte ravintola. Henkilökunta oli tosi mukavaa ja iltaohjelma hyvää. Ruoka oli mahtavaa ja jos buffet rvintolasta löydä mitään syömistä, niin onpa kumma...Buffet ravintolassa oli erilaisia teemailtoja. Rannalla oleva ruokapaikka muuttuu illalla myös ala carte ravintolaksi ja ruoka oli sielläkin aivan mahtavaa. Kolmas ala carte oli päärakennuksessa. Talon viinit, sekä valko- että punaviini olivat mielestämme ihan juomakelpoista, Suomestakin ollaan saatu pahemman makuisia viinejä... Drinksuja löytyy kaikenlaisia, siitä vaan listalta valitsemaan järjestyksessä. ja jos vahvempaa rommia haluat paukkuusi, niin muista se 151-rommi, vai mikä se oli??? ;) Huoneet olivat tietty jonkin verran nuhjaantuneet käytössä, mutta meille kelpasi.( Varsinkin kylppäreistä huomasi ) Kerran kyllä vaihdettiin huonetta, kun toiletin pytty ei enää vetänyt, mutta huoneen vaihto kävi mutkatttomasti oppaan välityksellä. Ventanassa huoneissa ei ole kylläkään niitä riusta löytyviä "seinäpulloja", mutta hyvin pärjättiin.. :))kaiken kaikkeaan jäi hyvä fiilis hotellista ja tammikussa me mennäänkin vaihteeksi Riu merenqueen...

      • matkailija!!!!!

        Kiitos tiedoista!!! Kiva kuulla, että piditte hotellista! Voin myös puolestani suositella lämpimästi Riu Merequeta, ja vieressä olevia kahta muuta Riu hotellia. Aivan loistava paikka!!


      • chici
        matkailija!!!!! kirjoitti:

        Kiitos tiedoista!!! Kiva kuulla, että piditte hotellista! Voin myös puolestani suositella lämpimästi Riu Merequeta, ja vieressä olevia kahta muuta Riu hotellia. Aivan loistava paikka!!

        Playa doraran hotellit on huomattavasti parempi vaihtoehto... jos haluat liikkua muuallekin ku AI-hotellin alueella.. Riu on aika kaukana 10km puerto platan keskustasta... Mutta molemmat ihan ok hotelleja.. Playa dorara on valtava kompleksi hotelleja, ravintoloita, sekä yökerhoja..


    • matkailija!!!!!

      Kiitos vastauksista!
      Nyt oma matkamme on jo takanapäin, mutta voin myös itse suositella Gran Ventana hotellia. Palvelu on hyvää, ruokaravintoloita on useampi joista saa hyvää ruokaa ja vaihtelua, ettei ole samaa jatkuvasti ja hotelli on muutenkin siisti ja hyvä tasoinen. Riu Merenqueen verrattuna mielestäni Gran Ventanan yleiset oleskelutilat ja uima-allasalue ovat paremmassa kunnossa ja uudemman oloiset, huoneet ovat aika saman tasoisia - hyvä kuntoisia molemmissa (pientä kulumaa toki). Lasten kanssa Gran Ventanan uima-allas alue on mielestäni kivempi, koska siellä lasten altaan lisäksi on loivasti syvenevä iso allas jossa pienemmätkin lapset voivat hyvin pulikoida eikä ole ahdasta. Myös uimaranta on mielestäni kivempi Ventanassa kuin Riussa. Riussa on ehkä enemmän aktiviteettejä ja ohjelmaa, mutta kyllä sitä löytyi jonkun verran myös Ventanasta. Ja tosiaan hotellin lähellä on ostoskeskus jos tarvitsi jotain hakea eikä jaksanut lähteä joka kerta Puerto Platan keskustaan, esim. vauvanruokia ja vaippoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2766
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1194
    3. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      62
      1005
    4. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      999
    5. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      85
      935
    6. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      917
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      862
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      825
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      728
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      694
    Aihe