Kokemuksia Gran Ventana hotellista?

matkailija!!!!!

Olemme marraskuun lopulla lähdössä Puerto Plataan Gran Vantana hotelliin. Onko kellään kokemuksia kyseisestä hotellista? Olemme olleet kerran Riu Merenquessa ja kyseinen hotelli/hotellikompleksi oli todella hyvä, mutta haluamme nyt kokeilla uutta hotellia vaihtelun vuoksi.

4

1997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vihitty

      Moi. Olimme Gran Ventanassa viime vuoden marraskuussa, ja ihanat muistot jäivät, koska menimme siellä naimisiin. Hotelli oli mielestämme ok. Emme kyllä ole olleet karibialla all inclusive matkalla ennen, mutta kaikki odotukset täyttyivät. Hotelli kompleksiin kuuluu 3 eri rakennusta, 2 päärakennuksen ja ison altaan vieressä ja kolmas, SAONA, oli 50 -100 metrin päässä, nk Quiet poolin vieressä, jossa myöskin pieni baari ja italialainen ala carte ravintola. Henkilökunta oli tosi mukavaa ja iltaohjelma hyvää. Ruoka oli mahtavaa ja jos buffet rvintolasta löydä mitään syömistä, niin onpa kumma...Buffet ravintolassa oli erilaisia teemailtoja. Rannalla oleva ruokapaikka muuttuu illalla myös ala carte ravintolaksi ja ruoka oli sielläkin aivan mahtavaa. Kolmas ala carte oli päärakennuksessa. Talon viinit, sekä valko- että punaviini olivat mielestämme ihan juomakelpoista, Suomestakin ollaan saatu pahemman makuisia viinejä... Drinksuja löytyy kaikenlaisia, siitä vaan listalta valitsemaan järjestyksessä. ja jos vahvempaa rommia haluat paukkuusi, niin muista se 151-rommi, vai mikä se oli??? ;) Huoneet olivat tietty jonkin verran nuhjaantuneet käytössä, mutta meille kelpasi.( Varsinkin kylppäreistä huomasi ) Kerran kyllä vaihdettiin huonetta, kun toiletin pytty ei enää vetänyt, mutta huoneen vaihto kävi mutkatttomasti oppaan välityksellä. Ventanassa huoneissa ei ole kylläkään niitä riusta löytyviä "seinäpulloja", mutta hyvin pärjättiin.. :))kaiken kaikkeaan jäi hyvä fiilis hotellista ja tammikussa me mennäänkin vaihteeksi Riu merenqueen...

      • matkailija!!!!!

        Kiitos tiedoista!!! Kiva kuulla, että piditte hotellista! Voin myös puolestani suositella lämpimästi Riu Merequeta, ja vieressä olevia kahta muuta Riu hotellia. Aivan loistava paikka!!


      • chici
        matkailija!!!!! kirjoitti:

        Kiitos tiedoista!!! Kiva kuulla, että piditte hotellista! Voin myös puolestani suositella lämpimästi Riu Merequeta, ja vieressä olevia kahta muuta Riu hotellia. Aivan loistava paikka!!

        Playa doraran hotellit on huomattavasti parempi vaihtoehto... jos haluat liikkua muuallekin ku AI-hotellin alueella.. Riu on aika kaukana 10km puerto platan keskustasta... Mutta molemmat ihan ok hotelleja.. Playa dorara on valtava kompleksi hotelleja, ravintoloita, sekä yökerhoja..


    • matkailija!!!!!

      Kiitos vastauksista!
      Nyt oma matkamme on jo takanapäin, mutta voin myös itse suositella Gran Ventana hotellia. Palvelu on hyvää, ruokaravintoloita on useampi joista saa hyvää ruokaa ja vaihtelua, ettei ole samaa jatkuvasti ja hotelli on muutenkin siisti ja hyvä tasoinen. Riu Merenqueen verrattuna mielestäni Gran Ventanan yleiset oleskelutilat ja uima-allasalue ovat paremmassa kunnossa ja uudemman oloiset, huoneet ovat aika saman tasoisia - hyvä kuntoisia molemmissa (pientä kulumaa toki). Lasten kanssa Gran Ventanan uima-allas alue on mielestäni kivempi, koska siellä lasten altaan lisäksi on loivasti syvenevä iso allas jossa pienemmätkin lapset voivat hyvin pulikoida eikä ole ahdasta. Myös uimaranta on mielestäni kivempi Ventanassa kuin Riussa. Riussa on ehkä enemmän aktiviteettejä ja ohjelmaa, mutta kyllä sitä löytyi jonkun verran myös Ventanasta. Ja tosiaan hotellin lähellä on ostoskeskus jos tarvitsi jotain hakea eikä jaksanut lähteä joka kerta Puerto Platan keskustaan, esim. vauvanruokia ja vaippoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3421
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2216
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1915
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1871
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1818
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1440
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1397
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1394
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1324
    Aihe