Volvo 850, jarruvalot

1996 mallisesta farmarista hävisi jarruvalot, ja lampun palamisesta ilmaiseva merkkivalo palaa jatkuvasti. Lamput ja sulakkeet ovat ehjät. Missähän vika piilee?
31029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vaan kosketushäiriö kytkimen liittimessä.

Äänestä

Ota volttimittari ja käske jonkun painaa jarrupoljinta tuleeko se virta sinne jarruvalon polttimon kiinnityskantaan. Onko sinulla lisäjarruvalo siinä luukun lasissa sekin ei pala.Jos tulee virtaa niihin nastoihin niin osta uudet polttimot voi olla niissä vika.Jos ei tule virtaa niin ota jarrupolkimen luona olevat suojat pois ja katso sen jarruvalokytkimen kunto onko piuhat siellä poikki tai irti.
Tässä linkki niihin sähkökaavioihin.
http://www.volvofinns.com/index.php/topic,783.0.html

Äänestä
  • ...merkkivalo kojelaudassa jarrupolttimon ollessa viallinen palaa vain jarrua painettaessa, ei koko ajan.
    Kuten edellä kerroin se viallinen jarruvalokytkin tai liitäntä voi aiheuttaa omituisiakin oireita!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nettiukko. kirjoitti:

1996 mallisesta farmarista hävisi jarruvalot, ja lampun palamisesta ilmaiseva merkkivalo palaa jatkuvasti. Lamput ja sulakkeet ovat ehjät. Missähän vika piilee?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu