Sillä esim. lapissa melko monet "keskustan" ehdokkaista oli sitoutumattomia ja kun valtuustokausi alkaa ne eroaa keskusta puolueesta. Hyvältä näyttää keskustan tulevaisuus. Onneksi Vanhanen on lupautunut olemaan pääministeri vuoteen 2015 asti. Kepun kannatus tippuu 10%:iin siihen mennessä.. Kiva!! :)
Keskusta vaalitappio
vieläkin kovempi
154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Onko poliitikot ja ennekaikkea KESKUSTAN poliitikot totaalisen sokeita omille holmöilyilleenP
Kun muistamme keväisen ja kesällisen vaalikampanjoiden rahoitusskandaalin. Ei tarvitse miettiä missä on vika!
_ On mennyt uskottavuus tiettyihin poliitikoihin.
- tietyt poliitikot varmistelee vain omia palkkojaan
- kepulaiset ministerit ja kansaedustajat taulukaupoilla:)
kun pitäisi olla maan asian asialla?
- poliitikkoja rahoittamassa epämääräiset tahot
- tekstiviestit ja sekstailu enemmän mielessä kuin
valtion asiain hoito
Eihän tuosta menosta voi kukaan olla huomaamata missä ovat olleet ja ovat puolueen arvot, ennen kuin tapahtuu radikaaleja vaidoksia ja arvomaailman muutos joka näyttää hämärtyneen?
Poliitikot ovat perinteisesti saaneet lähes kaiken anteeksi "poliittisella vastuulla, toivottavasti keskustan sukellus on edes viite siitä, muutenhan sitä ei tule.
Joihinkin puolueisiin luotetaan, ja ne ovat keränneet äänet.
Kun Soini pysytteli ulkona ovelta ovelle taulumyyjistä virvon varvon terveeks tuoreeks sulle kurssi mulle vaaliraha:) tulos näkyyi välittömästi heti eka vaaleissa. Onkin syytä miettiä oliko taulukaupoilla ja epämääräisillä rahoitusilla sittekin niiden kansan toivoma negatiivinen palaute jolla ko. taulukauppiaat savustettaisiin ulos Arkadian mäeltä.
Täytyy muistaa, että JUURI NÄITÄ VAALEJA ODOTETTIIN KEVÄLLÄ, ETTÄ NÄHDÄÄN MIKÄ VIKUTUS VAALIRAHOITUS JUPAKALLA ON SYKSYN VAALEISSA. Nyt ko poliitikot yrittää sivuuttaa asin syyttelemällä vaali ja puolueohjelmia.
Kävi juuri niin kuin odotettiin, Toivottavasti joku uskaltaa kirjoittaa asiat niin kuin ne ovat. Olisiko syytä tehdä julkinen pp esitys miten vaalirahoitukseen sekoilu osuu yhteen vaalimenestyksen kanssa?
Kirjoitti ENTINEN KEPULAINEN