Haluaisin hiukan tietoa jos alkaisin ratsastamaan ja hoitamaan poneja.Äitini sanoi että sinne pitää jonottaa vuosia Onko totta?Olen haaveillut todella kauan että pääsisin edes sinne kurssille mikä nyt onkaan.Paljon se maksaa se kurssi?
moi!
Nimetön
2193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joillekin talleille voi olla pienet varausjonot tai alkeiskurssit voi alkaa vain esim. 4 kertaa vuodessa, mutta suurimmalle osalle talleista pääsee harrastusta aloittamaan n. viikon varoitusajalla. En tiedä onko pääkaupunkiseudulla joku eliittitalli, johon joutuisi jonottamaan kauemmin kuin muutaman viikon, muualla maassa tuskin tälläisiä löytyy.
Yleensä ratsastustunti maksaa 15-30€. Vastaavasti 10 kerran alkeiskurssi 150-300€ ja kaupan päälle voi tulla teoriatunteja tai hevosen hoito-opastusta. Suurten kaupunkien lähinnä keskustaa olevat tallit voivat veloittaa hiukan enenmmänkin.
Moi:) en tiedä mitä äitisi on sinulle höpöttänyt, mutta tallille hoitamaan ei ole mitään varaus jonoja, ja ratsastamaan pääsee yleensä 3-7 päivän varausajalla :)