ulosteinkontinenssi

haisunääteliini

Heippa kaikki!

Mulla leikattiin reilut 4 kk sitten selkäydinkanavan ahtauma ( selkäydinkanavan läpimitta oli 20 mm, norm. 1,5 cm, laajennettu yli 2 cm: ksi ja luuta poistettu 3 kohtaa. Eniten ristiluusta, jossa ahtauma painoi suolen ja rakon hermoja ) . Siitä tuli ihotunnottomuus alaraajoihin, en tunne lämpöä enkä kylmyyttä.

Mulla on kremppana ulosteinkontinenssi ja virtsaumpi. Sen olisi pitänyt poistua ensimmäisenä päivänä leikkauksesta, nyt sille on annettu jouluun toipumisaikaa. Olen toistokatetroinut reilut 2 vuotta.

En tunne virtsaamisen, enkä ulostamisen tarvetta.

Tähän saakka on sen ulostamisen kanssa jotenkin pärjäillyt, kun 5 kk antibioottiripuli on hellittänyt jo 5 kk sitten, mutta nyt on alkanut karkailla ja en huomaa mitään. En tunne tarvetta enkä ulosteen tuloa.

En tiedä, johtuuko karkailu siitä, kun on pahentuneet selkäkivut vaan ja tuntoaisti on heikko. Ja ulostaminen & virtsan tulo katetroinnilla sattuu leikattuun selkään...

Mitä tälle karkailulle voisi tehdä? Onneksi on tena - lady.

Neurologi ei kommentoi, ei ole kuulevinaankaan ja sairaanhoitajat omalla paikkakunnalla sanoo, että jokaisella toimii normaalisti ulostus ja virtsan tulo, ettei nämä voi olla todellisia - mutta kun ne on. Kyllä yliopistosairaalassa ottivat todesta ja hoitivat asiallisesti kipulääkkeillä, sanoivat kun uloste tuli... Siellä oli hyvä hoito.

Mutta onko kokemuksia, onko tämä pysyvä ja mihin lääkäriin tässä arvaisi mennä? Kukaan ei suostu antamaan minkäänlaisia kipulääkkeitä, eikä määräämään tutkimuksia.

Onko kenelläkään keinoja, millä hillitä ulosteinkontinenssia, kun ei tunne ulostamisen tarvetta eikä tuloa?

Hyvää vointia kaikille, t. haisunäätä, 34 vuotta

2

2797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keffne

      Ulosteinkontinenssin ja virtsaummen olisi pitänyt poistua leikkauksen jälkeen. Jos niissä ei ole tapahtunut muutosta, on stenoosin aiheuttama vaurio leikattu liian myöhään ja vaivat saattavat olla pysyviä. Hakeudu reippaasti tk-lääkärille, kerro vaivasi, niin hän laittaa sinut takaisin sairaalaan arvioitavaksi voiko oireille tehdä enää mitään. Ennemmin kannattaa arvioituttaa tilanne, kuin hoitaa vaivaa kipulääkkeillä. Siinä ei joudu kuin ojasta allikkoon.

    • katkokävelijä

      Hei, mulla on sama ongelma ulosteen kanssa selkäydinkanavan varjoainekuvausten jälkeen. Oire ei vaivaa aina, mutta jo puolen kilometrin kävelyn jälkeen uloste alkaa valua, olman, että tunnen sitä. Todella inhottava vaiva

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5181
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      47
      2849
    3. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2802
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2508
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      23
      1909
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1650
    7. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1647
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1405
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      97
      1397
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1358
    Aihe