Olen joskus pohtinut kuinka politiikka oikein toimii. Nyt onkin hyvä hetki pohtia sitä ja katsoa kuinka kehitetyt säännönmukaisuudet toimivat käytännössä.
Puolueen pärjääminen Suomessa sillä, että hoitaa vain maan asioita on vaikeaa, vaikka sen tekisi kuinka hyvin. Koskaan eivät kaikki ole tyytyväisiä. Normaalimpaa on, että tyytymättömien määrä on suurin ja kasvaa koko ajan. Siksi kokoomuksella on mennyt yllättävän hyvin. Kataisella alkaa ilmeisesti olla tarvittavaa karismaa.
Suomessa on perinteisesti pärjännyt puolue, joka ei ole niinkään ajanut kannattajiensa etuja vaan leikannut muiden etuja. Eli täyttänyt kateellisten ihmisten toiveita: Koska mullakaan ei ole, niin ei muillakaan tarvii olla, eikä ainakaan noilla ökyrikkailla. Kateuden lietsomisella on Suomessa valtavan suuri voima. Toinen tärkeä asia on, että puolueella pitää olla joku, jota vastaan taistella. SDP on tällaisena, me vastaan rikkaat, puolueena pärjännyt hyvin jo pitkään, oikeastaan koko sotien jälkeisen ajan. Mutta nyt on SDP murrosvaiheessa ja yrittänyt muuttaa toimintatapaansa kateellisten puolueesta enemmän asioiden hoitaja puolueeksi ja siksi menestys on huono. Jan Vapaavuoren, vaikkakin kokoomuslaisena, menestykseen on varmasti vaikuttanut taistelu öky-Sukarin toimia vastaan. Tyypillinen me vastaan rikkaat tilanne.
Vihreät ovat kielto-, rangaistus-, rajoitus- sekä maksujen- ja verojen korotus puolueena valtaamassa SDP:n paikkaa. Itsekkäimmät ja häikäilemättömimmät kun-ei-mulle-niin-ei-muillekkaan tyypit ovat Vihreissä löytäneet oman puolueen. Ilmastonmuutos ja ympäristönsuojelu ovat vain keinoja millä ihmisiä hämätään ja syyllistetään puhumalla potaskaa maapallon lämpenemisen aiheuttamista katastrofeista ja maailmanlopusta.
Keskusta (Maalaisliitto) on mulle-sulle-mulle-mulle-mulle –jakopuolueena pärjännyt hyvin perinteisen kannatuksensa turvin. On kuitenkin kummallista, että Pohjanmaan jämäköille keskustalaisille on niin kauan kelvannut vihtahousu Vanhanen, joka on tavallisesti samaa mieltä sen kanssa, jonka kanssa on viimeksi puhunut. Ei ole kait ollut parempaakaan. Näyttää siltä, että Vanhanen on pian EU-parlamenttiehdokkaana.
Tämä on pieni riipaisu politiikan ja ihmisten välisestä suhteesta. Vaikka näkemykseni vaikuttavatkin pessimistisiltä ja sarkastisilta, odotan mielenkiinnolla rakentavaa ja hedelmällistä keskustelua.
Politiikka toimii
0
160
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude27615372IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti17113317Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy14210607Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1109452Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole729074Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla278089Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump297915Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2056659Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1946349Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri355948