Mitä diafilmin positiiveille tehdään, kun ne labrasta tulevat? Heräsi kiinnostus tähän taiteenlajiin, mutten löytänyt tietoa tämän pidemmälle. Vedostetnko samalla tvalla kuin mv-negatiivit suurennuskoneella ja kemilaaleilla vai mitenkä se käytännössä tapahtuu?
diafilmi?
3
1540
Vastaukset
- Tavalla..
Otat esille diaprojektorin ja vähennät huoneen valaistusta. On myös hyvä olla valkokangas, mutta valkoinen seinäkin kelpaa.
Diaa voidaan käyttää myös paino.originaalina. Se on siinä perempi kuin Nega.
Diasta voi tehdä myös paperikuvia, mutta se on vaikeampaa ja kalliimpaa kuin negoista.
Dia voi myös skannata ja sitten käsitellä tietokoneella jne.
Dia on jo sellaisenaan valmis kuva, eikä vaadi mitään lisätoimenpiteitä, vain sen projektorin.- aloittaja
Aivan, niinpä tietysti. Lähdin ajatteleman liian monimutkisesti.
"Paino-originaali" on vieras termi näin ummikolle. Onko dian skannaamiseen olemassa ihan oma skanneri, tavallinen skanneri taitaa tehdä dian positiivista aika pienen ja suttuisen tiedoston? - A- R.
aloittaja kirjoitti:
Aivan, niinpä tietysti. Lähdin ajatteleman liian monimutkisesti.
"Paino-originaali" on vieras termi näin ummikolle. Onko dian skannaamiseen olemassa ihan oma skanneri, tavallinen skanneri taitaa tehdä dian positiivista aika pienen ja suttuisen tiedoston?Paino-originaali on just sitä mitä nimi sanoo. Elikkäs ennenvanhaan (tässä yhteydessä 1900-luvun jälkipuolisko) kaikki paperille painettu värikuva lähti diasta. Niin sanomalehden uutiskuva kuin luontokirjan lintukuva. Poislukien taiteilijan käsin piirtämä kuvitus. Diasta kirjapainon värierottelulaitos, lyhyesti reproksikin kutsuttu, sitten suodatteli erilleen eri värien osuuden ja kustakin pääväristä tehtiin oma painolaatta tai pelti.
Mitä parempaa laatua haluttiin sen isommasta diasta lähdettiin. Kinokoon käyttö vain hätävarapoikkeus. Ei tarvi mennä kuin 80-luvun alkuun kun hesarinkin aluetoimituksiin hommattiin kuvaajille 6 x 7 RBMamiyat, jotta saatas laadukasta värikuvalehteä tehtyä. Aatteleppa itte, semmonen studiokamera kenttäolosuhteissa, eihän pojat niitä ruvennu käyttään ja kaapin nurkkaan hyytyvät. Ite näin kun veteraanitoimittaja esitteli ja hieman kummeksuimme jonkun viisaan päällikön järjenjuoksua.
No sitten tuli lyhyt välivaihe, kinokoon värinegan käyttö kuvauksiin ja scannaus digimuotoon negascannerilla. Ei sitäkään aikaa kestänyt kuin noin kymmenen vuotta. Hitaimmat hämäläislehdet ei ehtiny mukaan lainkaan vaan siirtyivät suoraa digirunkoihin.
Diojen scannaukseen on toki omat scannerit olemassa, jos pyritään huippulaatuun. Myös joihinkin tasoscannereihin saa erikseen diakannen, jolla scannaus käy varsin hyvin. Perusero on se, että dia, tai negatiivi, pitää voida valaista läpi ( eikä heijastaen kuten paperioriginaali) jotta hyvä digitiedosto syntyy. Epsonilta ainakin löytyy tämmösiä ja kokemukseni on hyvä.
Erilaiset peililaatikkoviritykset on tuottanu varsin surkeaa jälkeä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3311272Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391747
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540