Tilasin auton ilman radiota ja asensin sen itse aikoinaan kun auton ostin. Jäin ihmettelemään sitä, että eikö radiolle tule ollenkaan virtaa virtalukon kautta? Mittasin kaikki johdot yleismittarilla huonoin tuloksin. Onko tehdas siis jättänyt vetämättä tuon johdon vai mikä on meininki? Ärsyttävää vaan kun radio ei sammu silloin kun avaimen ottaa pois virtalukosta vaan sen joutuu aina erikseen sammuttamaan. Muistaakseni muutama muukin kaveri on sitä johtoa etsinyt, mutta ei ole löytänyt.
Oma radio
Audi A4 B5 -01
4615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
rosvoliittimellä herätevirta jostain keskikonsolin taustavalosta releeseen, joka kytkee virran radioon. Itse tein noin, mutta pidän fiksumpana että radioa voi kuunnella, myös vaikka avaimet eivät ole paikoillaan, joten muutin sen takaisin.. Tässä on vain sellainen juttu, että radio ei toimi, jos valot eivät ole päällä. Koska valoja käytetään nykyään aina, ei haittaa varmaankaan.
Minulla oli sama ongelma...ongelma korjaantui kääntämällä radion virtajohdon navat toisin päin. Radion ohjekirjassa sanottiin että joissakin automalleissa pitää tehdä niin. Virtajohdon napojen kääntäminen koskee audin lisäksi myös volkkaria...työkaverini oli tehnyt kuulemma saman jutun.
Itsekin jouduin vaihtamaan pari virtapiuhaa toisinpäin aikanaan kun autoni ostin.. en nyt vain äkkiseltäni muista mitenkä ne meni.. keltainen ja oranssi muistaakseni. Sonyn asennusohjeista löytyi maininta mitkä vaihdetaan, mikäli se asennetaan saksalaiseen autoon (sakemannimankoissa piuhat valmiiksi "väärinpäin").
Älä ainakaan ala vetämään mitään omia johtovirityksiä, sillä käännettävät johdot ovat virtajohtoja ja ainoa mitä voit saada niitä räveltämällä sekaisin on näemmä hälyt.. ja nekin kyllä tokenee avaimen uudelleen koodaamisella (ohje löytyy auton käsikirjasta).
Pitää tutkailla tilannetta uudelleen huomenna. Tällä hetkellä on vaan kateissa ne metallisydeemit, millä radion saa irti...:)