Toi demuille veretseisauttavan vaalitappion,urpilainen näytti että ei oppositiossa aina lihota,vaan voi sieltäkin käsin ottaa oikein rökäletappion (-2,9% ja 34868 ääntä vähemmän kuin edellisissä kuntavaaleissa)
http://www.iltalehti.fi/vaalit/200810278495240_vl.shtml
http://www.iltalehti.fi/vaalit/200810278495240_vl.shtml
Vastaukset 4
Vanhimmat
On unelmia jne................
Historia on mennyttä unelmat tulevaisuutta - kaikki vanhat ja omasta mielestään viisaat saa kritisoida mitä vain, mutta tulevaisuus on uusien tuulien ja se on nähty näissäkin vaalleissa.
Erkki Tuomiojan isä oli edistyspuolueeseen, sittemmin Vapaamielisten liittoon, kuulunut Suomen Pankin pääjohtaja, pääministeri ja suurlähettiläs Sakari Tuomioja, isän isä Helsingin Sanomien päätoimittaja W. W. Tuomioja. Hänen äitinsä, Vappu Tuomioja (o.s. Wuolijoki), oli puolestaan kansanedustaja Sulo Wuolijoen ja kirjailija ja Yleisradion pääjohtaja Hella Wuolijoen tytär
kelpasi aikanaan afro-amerikkalaisen Martin Luther Kingin "sotahuudoksi", poliittiseksi iskulauseeksi, jonka sanoma ajankohtaistuu Barack Obaman voittaessa USA:n presidentinvaalit. Myös Kannuksen elinkeinoasiamies Esko Aholla - kotikutoisella pressaehdokkaallamme - oli kampanjassaan sama unelma ja jopa englannin kielellä mm. lippalakkiinsa präntättynä(muistaakseni).
Urpilaisen lisäksi kaikilla demareilla on - toivottavasti - unelmia. Niiden täyttymisen aika tulee vielä. Kaltaisesi pilkkakirveet eivät onneksi pysäytä kenenkään veriä. Me tulemme taas!
Kukas teitä enää äänestäis jos SDP kuuluu keskusta-oikeistoon? On meinaa ihan oikeakin keskusta ja oikeisto olemassa eli yksityistämispuolueet eli ne jotka romuttavat julkiset palvelut ja nimittävät ne ns. luuseriluukuiksi. Demu voi ola olemassa vain työväenpuolueena. Muuta tulevaisuutta sillä ei ole.