Suomenkieliset äänestivät reippaasti demareista ja keskustasta sekä jonkin verran myös Kokoomuksesta Perussuomalaisiin. Yksi selvä syy on pakkoruotsitus, jota em suuret puolueet ovat pitäneet pystyssä kansan enemmistön tahdon vastaisesti ja Perussuomalaiset taas vastustaneet. Suuret puolueet, varsinkaan SDP ja kepu eivät seuraavissa eduskuntavaaleissa kestä enää rökäletappioita, joten pakkoruotsin poisto tulee takuulla vahvaksi teemaksi. Muuten Perussuomalaiset nousevat Vihreiden tasolle tai jopa ohi ja hallitukseen. Seuraava eduskunta poistaa pakkoruotsin Suomesta.
Kielikysymys ratkaistaan ensi
eduskuntavaalikaudella
5213
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Suuret puolueet, varsinkaan SDP ja kepu eivät seuraavissa eduskuntavaaleissa kestä enää rökäletappioita, joten pakkoruotsin poisto tulee takuulla vahvaksi teemaksi. "
Missä kunnassa perussuomalaiset sitten kampanjoivat pakkoruotsilla?
Eivät missään.
1) Totuus
2) Talan ja muiden persujen totuus.
On kahdenlaista totuutta:
1) Totuus
2) Talan ja muiden persujen totuus.
ja kolmanneksi on rkp:n emäsikavale, nk. kaksikielisyyden rikkaus,
jota viisas suomalainen kansa nimittää portiksi kielihelvettiin
Ymmärrätkö mitkä ovat eduskuntavaalit?
Onko yritys esim. Kuntaliiton lehmänkaupaksi totuus, vaikka säännöt ovat olemassa? Siis säännöt ovat mitättömät, kun tilanne vaatii.