Opiskelen Helsingin Yliopistossa englantia ja haluaisin saksan sivuaineeksi. Vasta äskeittäin huomasin, että HY:n sivuille oli jo tullut kirjat, jotka pitäisi lukea testiin, ja koekin on jo kolmen viikon päästä eli tulee vähän kiire..
Kysymys siis kuuluu, millainen koe oli? Kokeelle on varattu neljä tuntia aikaa, niin onko se todellakin niin laaja? Oliko se vaikea? Kannattaako testiin mennä, vaikka en kirjoja tässä kolmen viikon aikana ehtisi opiskella aivan täydellisesti?
Saksan tasokoe (sivuainekoe)
3
694
Vastaukset
- -.-.-.-
Ei siihen kai nyt ihan neljää tuntia saa kulutettua. Itse opiskelen saksaa pääaineena ja meillä oli aikoinaan noi samat kirjat pääsykokeessa. Silloin ainakin mitattiin ihan peruskielitaitoa eli kaikenmoisia kielioppiasioita ja sitten oli siitä "Saksan kieli ja kulttuuri" -kirjasta melko peruskysymyksiä. Itse taisin sen yhden kerran lukea. Jos sulla on kielioppi hyvin hallussa, niin nyt vaan sitten luet sen toisen kirjan ainakin pariin otteeseen ja kertaat kielioppia.
Niin ja meillä oli (v.2005) aika paljon oikein/väärin-väittämiä.
Yliopiston sivuilla oli aikaisemmin näytillä vanhat valintakokeet, mutta nyt en ainakaan ihan heti niitä löytänyt.- jepsulleen
-.-.-.- kirjoitti:
Nyt löysinkin sen vanhan kokeen: http://www.helsinki.fi/hum/sala/valintakoe1.htm
Voi että, kiitos paljon, kevensi oloa huomattavasti! Ei näyttänyt kovin vaikealta tuo vanha testikään, niin uskallan ilomielin mennä yrittämään.
Ainoa mitä nyt vähän pelkään vielä, on se, että sanasto on aivan hukassa, olin meinaan tuossa välissä vuosi armeijan vihreissä.. :D Mutta toivotaan parasta, kiitos!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1042301
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231430- 1291428
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311424- 681243
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401094- 89995
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56944- 122821
- 82806