Vähän ajettuja

Alfat

Olen selaillut käytettyjä alfoja. Kaikki alfat ovat "järestään" alle 100 000km ajettuja? Mikä tämän selittää? Miksi luopua vähän ajetusta alfasta? Kertokaa te asiaa paremmin ymmärtävät? Kommentoikaa!

Nim. Ei Provo alfa-romeon omistajia kohtaan.

6

1200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokumuu

      Eipä noista minulla olleista Alfoista ole hankintahetkellä kuin yhdessä ollut alle satatonnia mittarissa - sekin asia korjaantui hyvin pian.

      Alfa nyt vaan ei yleensä ole ollut Suomessa paljon ajavan auto. Dieselmalleja on ollut heikosti tarjolla ja bensakoneisten käyttökulut ovat olleet joko korkeita tai korkeampia, lisäksi monessa mallissa pääpaino on ollut muissa ominaisuuksissa kuin matkustusmukavuudessa. Tähän sääntöön on 164 ehkä suurin poikkeus, ja niinpä yli 300 tonnia rullannut Kuusnelonen ei olekaan mikään kummoinen harvinaisuus.

      Miksi sitten luopua? Ihmiset nyt vaan yleensäkin tykkäävät vaihdella autoja, ehkä vielä keskimääräistä useammin niitä malleja jotka ostetaan pelkän liikkumistarpeen täyttämisen lisäksi kiinnostuksesta autoon ja autoiluun.

      Taloudellisesti vaihtoa tuskin pystyy mitenkään perustelemaan, sen kummemmin kuin Alfan hankintaa yleensäkään. Mutta väliäkö hällä, elämän tarkoitus tuskin löytyy rahan keräämisestä.

    • jalat maassa

      Auto muiden joukossa. Hyppää kotteroon jos toiseenkin, ei niissä ole merkittäviä eroja. On vain isien kertomaa olettamusta, että muka joku auto olisi ihmeellinen. Kaikki merkit ovat todellisuudessa ominaisuuksiltaan hyvin samankaltaisia. Korvien välissä saattaa tuntua jotakin muuta.

    • Tekniikan Maailman käytettyjen autojen hinnastossa on myös keskimääräiset ajokilometrit.

      Alfa 156:lla kilometrejä / vuosi kertyy sen mukaan keskimäärin 25 000 ja 147:lla vuotuissuorite on 20 000. Vertailun vuoksi esim. Audi A4 (20 000), Citroen C5 (30 000), Nissan Primera (20 000), Peugeot 406 (30 000), Toyota Avensis (25 000), Toyota Corolla (15 000), Volvo V70 (40 000)...

      Nämä ovat siis bensiinikäyttöisten mallien ajosuoritteet. Diesel-Alfoja ei harvinaisuutensa vuoksi taulukoista löydy.

      Itse ajoin 156:lla kolmen ensimmäisen vuoden aikana 180 000 km. Sitten päävastuu kilometreistä siirtyi Sitikalle ja 156 jäi kauppakassiksi. Nyt sillä on ajettu 224 000 (vajaassa 6 vuodessa). Perjantaina se vaihtuu tuoreempaan - käytettyyn 159:ään, joka on havaintosi mukaisesti vähän ajettu (15 000 km). Toisaalta sen vuosimallikin on 2008.

    • daksjd

      Ne menevät yleensä paaliin alle 50 000 ajettuna kun eivät kestä.

    • leluja,,,,

      jälleenmyynti arvo itkettää,,, harva haluaa Alfaa käytettynä.
      Lastentauteja koko Alfa täysi.

      • leluja;;;;

        ei vain ole rahaa. Perkeleen porvarit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      21
      2335
    2. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      45
      2194
    3. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      65
      1728
    4. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      194
      1677
    5. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      59
      1661
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      82
      1632
    7. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      113
      1490
    8. Pyyntö Teelle

      Voisitko nyt vaan ystävällisesti laittaa viestin?
      Ikävä
      96
      1221
    9. Martina haluaa tasoisensa miehen

      Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1047
    10. Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä

      Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom
      Suomalaiset julkkikset
      21
      925
    Aihe