Vähän ajettuja

Alfat

Olen selaillut käytettyjä alfoja. Kaikki alfat ovat "järestään" alle 100 000km ajettuja? Mikä tämän selittää? Miksi luopua vähän ajetusta alfasta? Kertokaa te asiaa paremmin ymmärtävät? Kommentoikaa!

Nim. Ei Provo alfa-romeon omistajia kohtaan.

6

1186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jokumuu

      Eipä noista minulla olleista Alfoista ole hankintahetkellä kuin yhdessä ollut alle satatonnia mittarissa - sekin asia korjaantui hyvin pian.

      Alfa nyt vaan ei yleensä ole ollut Suomessa paljon ajavan auto. Dieselmalleja on ollut heikosti tarjolla ja bensakoneisten käyttökulut ovat olleet joko korkeita tai korkeampia, lisäksi monessa mallissa pääpaino on ollut muissa ominaisuuksissa kuin matkustusmukavuudessa. Tähän sääntöön on 164 ehkä suurin poikkeus, ja niinpä yli 300 tonnia rullannut Kuusnelonen ei olekaan mikään kummoinen harvinaisuus.

      Miksi sitten luopua? Ihmiset nyt vaan yleensäkin tykkäävät vaihdella autoja, ehkä vielä keskimääräistä useammin niitä malleja jotka ostetaan pelkän liikkumistarpeen täyttämisen lisäksi kiinnostuksesta autoon ja autoiluun.

      Taloudellisesti vaihtoa tuskin pystyy mitenkään perustelemaan, sen kummemmin kuin Alfan hankintaa yleensäkään. Mutta väliäkö hällä, elämän tarkoitus tuskin löytyy rahan keräämisestä.

    • jalat maassa

      Auto muiden joukossa. Hyppää kotteroon jos toiseenkin, ei niissä ole merkittäviä eroja. On vain isien kertomaa olettamusta, että muka joku auto olisi ihmeellinen. Kaikki merkit ovat todellisuudessa ominaisuuksiltaan hyvin samankaltaisia. Korvien välissä saattaa tuntua jotakin muuta.

    • Tekniikan Maailman käytettyjen autojen hinnastossa on myös keskimääräiset ajokilometrit.

      Alfa 156:lla kilometrejä / vuosi kertyy sen mukaan keskimäärin 25 000 ja 147:lla vuotuissuorite on 20 000. Vertailun vuoksi esim. Audi A4 (20 000), Citroen C5 (30 000), Nissan Primera (20 000), Peugeot 406 (30 000), Toyota Avensis (25 000), Toyota Corolla (15 000), Volvo V70 (40 000)...

      Nämä ovat siis bensiinikäyttöisten mallien ajosuoritteet. Diesel-Alfoja ei harvinaisuutensa vuoksi taulukoista löydy.

      Itse ajoin 156:lla kolmen ensimmäisen vuoden aikana 180 000 km. Sitten päävastuu kilometreistä siirtyi Sitikalle ja 156 jäi kauppakassiksi. Nyt sillä on ajettu 224 000 (vajaassa 6 vuodessa). Perjantaina se vaihtuu tuoreempaan - käytettyyn 159:ään, joka on havaintosi mukaisesti vähän ajettu (15 000 km). Toisaalta sen vuosimallikin on 2008.

    • daksjd

      Ne menevät yleensä paaliin alle 50 000 ajettuna kun eivät kestä.

    • leluja,,,,

      jälleenmyynti arvo itkettää,,, harva haluaa Alfaa käytettynä.
      Lastentauteja koko Alfa täysi.

      • leluja;;;;

        ei vain ole rahaa. Perkeleen porvarit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe