IP : koodi

kuinkas

Minulla on php-laskuri joka toimii ihan ok. mutta
siinä on yksi ongelma. Pitäisi saada lisättyä
koodin pätkä joka estäisi samaa IP:tä lisäämästä laskuria n. 15 minuutin ajan . Nyt kun kävijä käy alasivuilla ja klikkaa palatakseen pääsivulle niin lukema lisääntyy, minulla on myös sama laskuri alasivuilla jonne sama IP saakin lisätä lukemansa . Neuvoisko joku koodia mikä pitää lisätä tai mistä sen löytäisi .

5

1109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koodi-Jere

      Voithan tehdä esim. sellaisen virityksen, joka tallentaa ip:n tiedostoon, joka hävitetään vaikkapa 15 min päästä. Laskuri tarkistaa aina tuosta tiedostosta ip:n ennen kuin kasvattaa varsinaista laskuria.

      Tai sitten teet sessiopohjaisen laskurin. Samalla sessioid:llä ei lisätä kuin kerran laskurin arvoa/sivu. Silloin ei haittaa vaikka kävijä viihtyisi sivuillasi enemmän kuin 15 minuuttia.

      Hyvä tapa opetella koodaamista on tutkia muiden tekemiä juttuja. Esim. ohjemointiputkasta tai mureakuhasta löytyy paljon valmiita kävijälaskureita hyvinkin erilaisilla toteutuksilla. Usein muut käyttäjät ovat vieläpä kommentoineet kyseistä koodia, että mikä siinä mättää ja mikä on hyvää.

      • Anonyymi

        Tai sitten käyttää tietokantaa, kuten MySQL.

        1. Luo tietokantaan taulu, johon tallennetaan IP-osoitteet ja aikaleimat:

        CREATE TABLE visitor_logs (
            id INT AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY,
            ip_address VARCHAR(255),
            timestamp TIMESTAMP DEFAULT CURRENT_TIMESTAMP
        );

        2. Lisää seurava koodinpätkä laskurin lisäämisen yhteyteen:

        $ip = $_SERVER['REMOTE_ADDR'];

        $mysqli = new mysqli('localhost', 'kayttaja', 'salasana', 'tietokanta');
        if ($mysqli->connect_error) {
            die('Connection failed: ' . $mysqli->connect_error);
        }

        // Tarkista onko sama IP-osoite lisännyt laskuria viimeisen 15 minuutin aikana
        $query = "SELECT * FROM visitor_logs WHERE ip_address = '$ip' AND timestamp >= DATE_SUB(NOW(), INTERVAL 15 MINUTE)";
        $result = $mysqli->query($query);

        if ($result->num_rows == 0) {
            // Lisää laskuri vain jos samaa IP-osoitetta ei löydy tietokannasta
            $query = "INSERT INTO visitor_logs (ip_address) VALUES ('$ip')";
            $mysqli->query($query);

            // Lisää laskurin lisäyskoodi tähän
        } else {
            echo 'Et voi lisätä laskuria niin usein.';
        }

        $mysqli->close();


    • Anonyymi

      Kysy chatgpt:ltä sen kanssa itse koodaan nykyään.

    • Anonyymi

      Kuka hölmö täällä vastailee johonkin 16 vuotta vanhaan ketjuun? Koittakaa nyt tajuta että tuossa ajassa kehitys on kehittynyt niin paljon, ettei näitä vanhoja ketjuja enää kannata kaivella.

      • Anonyymi

        Protokollat eivät ole sinällään muuttuneet vaikka päällä oleva html hiukan eriltä näyttääkin - tai oikeastaan ei sekään ole muuttunut vaan siihen on tullut lisää ominaisuuksia. Mikset tekisi cookie:ta, joka expiroi 15 minuutin päästä? Jos cookie löytyy äänestää ei pysty. Jos tulkitset hommaa pelkästään IP:n perusteella huomaat yhtäkkiä, että siellä on 16000 käyttäjän ryhmä, jolla kaikilla on sama ip..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      147
      7386
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      179
      5301
    3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      14
      4178
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      7
      4118
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      75
      3884
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      30
      3419
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2941
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      104
      2837
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      67
      2385
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      104
      2245
    Aihe