Minulla on php-laskuri joka toimii ihan ok. mutta
siinä on yksi ongelma. Pitäisi saada lisättyä
koodin pätkä joka estäisi samaa IP:tä lisäämästä laskuria n. 15 minuutin ajan . Nyt kun kävijä käy alasivuilla ja klikkaa palatakseen pääsivulle niin lukema lisääntyy, minulla on myös sama laskuri alasivuilla jonne sama IP saakin lisätä lukemansa . Neuvoisko joku koodia mikä pitää lisätä tai mistä sen löytäisi .
IP : koodi
5
1141
Vastaukset
- Koodi-Jere
Voithan tehdä esim. sellaisen virityksen, joka tallentaa ip:n tiedostoon, joka hävitetään vaikkapa 15 min päästä. Laskuri tarkistaa aina tuosta tiedostosta ip:n ennen kuin kasvattaa varsinaista laskuria.
Tai sitten teet sessiopohjaisen laskurin. Samalla sessioid:llä ei lisätä kuin kerran laskurin arvoa/sivu. Silloin ei haittaa vaikka kävijä viihtyisi sivuillasi enemmän kuin 15 minuuttia.
Hyvä tapa opetella koodaamista on tutkia muiden tekemiä juttuja. Esim. ohjemointiputkasta tai mureakuhasta löytyy paljon valmiita kävijälaskureita hyvinkin erilaisilla toteutuksilla. Usein muut käyttäjät ovat vieläpä kommentoineet kyseistä koodia, että mikä siinä mättää ja mikä on hyvää.- Anonyymi
Tai sitten käyttää tietokantaa, kuten MySQL.
1. Luo tietokantaan taulu, johon tallennetaan IP-osoitteet ja aikaleimat:
CREATE TABLE visitor_logs (
id INT AUTO_INCREMENT PRIMARY KEY,
ip_address VARCHAR(255),
timestamp TIMESTAMP DEFAULT CURRENT_TIMESTAMP
);
2. Lisää seurava koodinpätkä laskurin lisäämisen yhteyteen:
$ip = $_SERVER['REMOTE_ADDR'];
$mysqli = new mysqli('localhost', 'kayttaja', 'salasana', 'tietokanta');
if ($mysqli->connect_error) {
die('Connection failed: ' . $mysqli->connect_error);
}
// Tarkista onko sama IP-osoite lisännyt laskuria viimeisen 15 minuutin aikana
$query = "SELECT * FROM visitor_logs WHERE ip_address = '$ip' AND timestamp >= DATE_SUB(NOW(), INTERVAL 15 MINUTE)";
$result = $mysqli->query($query);
if ($result->num_rows == 0) {
// Lisää laskuri vain jos samaa IP-osoitetta ei löydy tietokannasta
$query = "INSERT INTO visitor_logs (ip_address) VALUES ('$ip')";
$mysqli->query($query);
// Lisää laskurin lisäyskoodi tähän
} else {
echo 'Et voi lisätä laskuria niin usein.';
}
$mysqli->close();
- Anonyymi
Kysy chatgpt:ltä sen kanssa itse koodaan nykyään.
- Anonyymi
Kuka hölmö täällä vastailee johonkin 16 vuotta vanhaan ketjuun? Koittakaa nyt tajuta että tuossa ajassa kehitys on kehittynyt niin paljon, ettei näitä vanhoja ketjuja enää kannata kaivella.
- Anonyymi
Protokollat eivät ole sinällään muuttuneet vaikka päällä oleva html hiukan eriltä näyttääkin - tai oikeastaan ei sekään ole muuttunut vaan siihen on tullut lisää ominaisuuksia. Mikset tekisi cookie:ta, joka expiroi 15 minuutin päästä? Jos cookie löytyy äänestää ei pysty. Jos tulkitset hommaa pelkästään IP:n perusteella huomaat yhtäkkiä, että siellä on 16000 käyttäjän ryhmä, jolla kaikilla on sama ip..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.157102- 193599
- 953492
- 913095
- 522974
- 332687
- 462494
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi122439Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei132200Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta
Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää81985