tankkien tyhjentyminen kalliista bensasta....
kauanpa
kestää..
11548
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aja enemmän, niin tankkisi tyhjenee nopeammin ja voit sinäkin tankata tilalle halpaa bensaa.
Se on nyt Suomessa halpaa.
missä ? - Katsoppa polttoaine.net, niin näet karvaan totuuden, kaikkialla Suomessa on ylihinnoiteltu.
Katsoppas www.polttoaine.net, niin näet totuuden.
Suomessa ei ole vieläkään bensan hinta laskenut
käytännössä paljon mitään.
Mikä pudotus nyt kenellekin on tarpeeksi?
Onhan se bensan pumppuhinta pudonnut ainakn 30 centtia 1,59-1,29 paikoin enemmänkin.
Jos vähänkin tajuat bensan hinnanmuodostusta Suomessa niin ymmärrät, että verot eivät putoa, mutta itse bensan hinta on pudonnut rajusti.
Ylihinnoiteltua - mihin verrattuna? Sinun maksukykyysi ehkä?
ahne, olisi jo korkea aika laskea Suomessakin bensan hinta sille kuuluvalle tasolle. Bensan verotus ei bensan hintaa pidä korkealla, vaan sinun ahneutesi.
En tiedä tulojasi, mutta ahne olet.
viisas. Kerropa nyt sitten, mikä on Suomessa bensan hinnalle kuuluva taso. Ja kerro myös, mihin se hintataso perustuu?
tietää, että bensa jalostetaan öljystä ja sen hinta on nyt noin kolmasosa siitä, mitä se oli heinä/elokuussa. Yksinkertaisella matematiikalla laskien bensan oikea hinta olisi alle euron litra. Äläkä vaan ala taas selittää veroista ja bensan maailmanmarkkina hinnoista, niihin vipuihin menee vain aivottomat idiootit.
Öljystähän sitä bensaa jalostetaan, eikä tuo jalostus mitään maksa. Tankkikuljetukset ja jakelukujetukset saa tänä päivänä ilmaiseksi. Valtio ei enää peri kiinteää polttoaineveroa 63 centtiä joka litralta. Bensanmyyjä ei ota mitään korvausta mittareista ja muista kuluista, toiminta perustuu hyväntekeväisyyteen. Bensanmyynti ei ole enää alv (22%) alaista myyntiä.
Ja kas, onhan sen bensan hinnan tosiaankin oltava alle euron litralta!
Nyt mä vasta hokasin!
Nesteoil on varmasti ostanut näilä raakaöljyn hinnoilla muutaman vuoden öljyt
Joten edullista raakaöljyä jalostettavaksi riittää,pumppuhinnoilla on vain laskupainetta
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/article151396.ece?v=t
Hinnat
[Matti Kankare, Tekniikka ja Talous, 30.10.2008]
Vero-Katainen on suurin rohmu bensapumpulla
Suomen valtio pitää huolen siitä, että halventunut öljy ei siirry kuin osin bensapumpun kuluttajahintaan.
”Öljytynnyrin hinta on romahtanut 50 prosenttia, bensan hinta vain 11 prosenttia!”, kailottivat iltapäivälehtien otsikot viime viikolla.
Öljy-yhtiöt kiemurtelivat, kun halventunut öljy ei heti näkynyt bensapumpulla. Yhtiöitä ei voi kuitenkaan syyttää kaikesta. Polttoainehintojen suurvaikuttaja Suomessa on kokoomuksen valtiovarainministeri Jyrki Katainen, joka nosti polttoaineveroja vuoden alussa.
Bensiinin veroa valtio nosti noin 4 senttiä litralta eli 7 prosenttia ja dieselin noin 4,5 senttiä litralta eli 14 prosenttia.
Eikä tässä vielä kaikki. Vuodenvaihteessa tuli voimaan kahden prosentin biopolttoainevelvoite, joka Suomen kuljetus- ja logistiikkayhdistyksen (Skal) laskelmien mukaan toi keskimäärin ja öljy-yhtiöstä riippuen 1,5–2 sentin hinnankorotuksen polttoaineisiin.
Vain lämmintä kättä
Kuka vielä muistaa, kun Suomen kuljetus ja logistiikkayhdistys (Skal) piti kovaa meteliä viime syksynä kohonneista polttoainekustannuksista ja vastusti tiiviisti valtion lisäveroja dieselille.
Poliitikot kuuntelivat ja ymmärsivätkin, mutta loppujen lopuksi valtio ei tehnyt mitään kuljetusalan ahdingon edessä. ”Paljon sanoja, vähän tekoja”, tiivistää Skalin logistiikkapäällikkö Sakari Backlund.
Osa kuljetusyrityksistä pystyi nostamaan hintojaan, mutta osa ei. Suuria konkursseja ei vielä ole tapahtunut. ”Mutta Kauppalehden listalla on voinut olla 30 pienempää yritystä päivässä trattalistoilla”, Backlund sanoo.
Määrä on hurja. Backlundin arvion mukaan eloon jäävät ne yritykset, jotka ovat pitäneet omavaraisuutensa kunnossa, ja kestävät tehdä tappioita. ”Jätetään poistot tekemättä, jolla saadaan kaluston kustannuksella muutama hiipuva vuosi elonaikaa.”
”Alan rakennemuutos on selvä. Pieniä häviää markkinoilta, ala ketjuuntuu ja yritysten koko kasvaa.”
Ja tietenkin kaiken päälle tulee 22 prosentin arvonlisävero, joka nosti kummankin polttoaineen hintoja lisää noin yhdellä sentillä.
Valtion omin toimin polttoainelitraan tuli laadusta riippuen siten 6–8 sentin hinnankorotus. Tämä selittää pitkälle sen, miksi polttoaineiden kuluttajahinnat eivät ole vielä lähelläkään viime vuoden tasoa.
Verokarhu selitti keväällä vain puolet noususta
Toinen selittävä syy on euron ja dollarin suhde. Raakaöljyn tynnyrihinta (Brent-laatu) maksoi viime viikon lopulla 63–64 dollaria ja eurolla sai 1,28 dollaria. Öljytynnyrin eurohinta oli siten noin 50 euroa.
Raakaöljy maksoi yhtä paljon edellisen kerran maaliskuussa 2007, jolloin eurolla sai 1,33 dollaria. Öljytynnyrin hinta oli siten noin 47 euroa. Silloin myös bensiinin maailmanmarkkinahinta oli viime viikon lopun 560 dollarin tonnihinnan tasolla. Euroissa on kuitenkin eroa: viime viikolla bensiinitonni maksoi 437 euroa ja viime vuoden maaliskuussa 421 euroa.
95-oktaanisen bensiinin kuluttajahinta oli maaliskuussa 2007 Öljy-ja kaasualan keskusliiton tilastojen mukaan 1,26 euroa litralta. Lokakuun puolivälissä hinta oli 1,40 euroa litralta. Hintaero on siten 14 senttiä, josta valtion toimenpiteet selittävät puolet.
Kilpailu kuitenkin laskee edelleen hintoja, sillä polttoaine.netin hintaseurannan mukaan 95-oktaaninen maksoi lokakuun lopulla keskimäärin 1,35 euroa litralta. Hintaeroa on siten enää jäljellä 9 senttiä, jota suurinta osaa selittää Kataisen päättämä lisävero.
Dieselin hinnassa sama kaava toistuu sillä erotuksella, että dieselöljyn tonnihinta oli nykyisellä 700 dollarin tasolla viimeksi vuosi sitten lokakuussa. Silloin eurolla sai kuitenkin 1,44 dollaria. Dieselin tonnihinta euroissa oli 486 euroa, kun se nyt on 547 euroa.
Ero näkyy myös dieselpumpulla. Lokakuussa 2007 hinta oli 1,02 euroa litralta. Nyt keskihinta on polttoaine.netin mukaan 1,16 euroa litralta. Hintaeroa selittää kuitenkin pääosin sekä valtion lisävero että dollarin ja euron suhde.
Polttoaineiden hinnat voivat laskea vielä hyvinkin muutamalla sentillä, mutta suuria pudotuksia tuskin loppuvuonna nähdään, jos maailman reaalitalous ei romahda.
Ja jos hinta riippuu maailman merkittävimmästä öljykartellista, niin hinnat eivät tule putoamaan. Opec-maiden johtajat päättivät viime viikon perjantaina Wienissä alentaa öljyn tuotantokiintiötä 1,5 miljoonalla tynnyrillä päivässä marraskuusta lähtien. Kiintiö on ollut 28,8 miljoonaa tynnyriä päivässä.
Opecin päätös ei kuitenkaan nostanut hintoja, vaan ne ovat pikemminkin laskeneet hieman tällä viikolla.
Qatarin öljyministerin Abdullah bin Hamad al-Attiyah sanoi, että on mahdollista, että kiintiötä leikataan uudestaan joulukuussa markkinoista riippuen. Opec haluaa hilata öljyn hinnan takaisin noin sataan dollariin tynnyriltä.
ihan kohdallaan. Kun siihen vielä lisätään median ja monen taviksen harhakäsitys bensan ja raakaöljyn ajallisesta hintavertailusta, niin bensan hintahan on jokseenkin kohdallaan tänä päivänä.
"Öljytynnyrin hinta on romahtanut 50 prosenttia, bensan hinta vain 11 prosenttia!”, kailottivat iltapäivälehtien otsikot viime viikolla."
Tähän kuoroon moni muukin on yhtynyt, unohtaen kuitenkin, ettei bensan hinta koskaan "ehtinyt" nousta raakäyljyn huippuhintaa 150 usd/tynnyri vastaavalle tasolle.
Nyt sitten vertaillaan tämän öljyn huippuhinnan laskuun ja vaaditaan samantasoista laskua bensalle. Millähän perusteella?