Hei! palasin taas tänne keskustelupalstalle kyselemään tyhmiä(kö), koska täältä saa aina hyvää ja ystävällistä apua ongelmiin.
Eli teossa uudet kotisivut, ei julkaistu vielä. Mutta ongelma on, että näin aloittelijana olen seurannut ohjeita (ohjeet julkaistu vuonna 2007) ja työskennellyt lähinnä Firefoxilla testatessani lisäämiäni elementtejä. Välitestauksia olen tehnyt Explorerilla ja Operalla ja kaikki on toiminut hyvin. Käytän XHTML:llää sekä CSS:ää.
Nyt tuli sitten klikki. Olen tehnyt yhdelle sivulle kaksi lähes identtistä linkkiä, linkit toimivat Firefoksissa niinkuin pitääkin mutta TOINEN linkeistä ei toimi Operassa eikä Explorerissa. Olen tarkastanut oikein kirjoituksen moneen kertaan enkä ymmärrä.
Osaako joku sanoa onko tässä kyse nyt pelkästään selainten välisestä eroavaisuudesta vai ihan oma kämmi?
Luin että Firefoxin ja Operan pitäisi tukea XHTML-kieltä laajimmin, Explorerista ei nyt niin väliä olekaan. Mutta kun itsekin käytän aina Operaa ja haluaisin sivujeni näkyvän sielläkin kunnolla ja toimivan.
Selaimet ovat Opera 9.61 Firefox 3.0.3 ja mikä lie Explorerin versio tulee Vistan mukana.
CSS:llä määritellyt linkkien tyylit ja ohjeet toimivat kaikissa muissa sivuilla olevilla linkeissä ja senkin oikeinkirjoituksen olen tarkistanut.
Olen solmussa... :P
Voisiko joku neuvoa mitä pitäisi vielä katsoa tai tarkistaa että vika ehkä löytyisi? Kiitos.
Eri selainten toimivuus
5
470
Vastaukset
- suhtautuminen sivujen tekoon
-Explorerista ei nyt niin väliä olekaan.-
sivujen pitää pelata joka selaimessa. etkö ole tietoinen että suurin osa ihmisistä käyttää IE:tä?
operassa muuten on joskus käsittämättömiä bugeja.
nimittäin jos sulla aukee FF:ssä molemmat niin tuskin on sun oma kämmi.- kyllä
Tiedän kyllä että surin osa ihmisistä käyttää IE:tä, mutta sivujeni käyttäjät eivät :D Siksi sille ei ole niin väliä :)
Ja mahdollisuuksiakaan ei ole testata kaikilla selaimilla sivujani, kunhan nyt näillä foxilla ja operalla toimisi niin olisin tyytyväinen. En ala opiskelemaan kaikkien selainten XHTML ja CSS tukevuutta. Mutta kiitti muistutuksesta :) - falsjafkjfla
kyllä kirjoitti:
Tiedän kyllä että surin osa ihmisistä käyttää IE:tä, mutta sivujeni käyttäjät eivät :D Siksi sille ei ole niin väliä :)
Ja mahdollisuuksiakaan ei ole testata kaikilla selaimilla sivujani, kunhan nyt näillä foxilla ja operalla toimisi niin olisin tyytyväinen. En ala opiskelemaan kaikkien selainten XHTML ja CSS tukevuutta. Mutta kiitti muistutuksesta :)Ei sattuis oleen pätkää lähdekoodista kyseisestä ongelma kohdasta.. Voisi helpottaa diagnosointia..
- Koodi-Jere
Kyllä xhtml pitäisi toimia lähes virheettömästi kaikissa selaimissa. Tai siis että jos olet tehnyt linkin ihan normaalisti, niin ei pitäisi olla mitään ongelmaa sen toiminnassa. Lähinnä eri selaimet näyttävät eri elementit eri tavalla ja varsinkin css:n tukemisessa tulee vastaan ne ongelmat (tai IE-ongelmat).
Mutta koodi näkyviin. Muuten ei pysty sanomaan mikä on pielessä.- ratkesi
Olin kirjoittamassa koodeja tänne ja tein vielä testin että kopioin linkit omaksi html tiedostoksi ja testasin IE:llä ja kappas vaan molemmat toimivat.
Eli se varmisti että vika oli CSS:ssä vaikka sielläkin lyhyt koodi näytti olevan oikeanlainen.
Kyse ilmeisesti oli Operan ja IE:n tavasta lukea koodia sillä järjestelin kuvauksia eri järjestykseen ja homma alkoi pelittää myös Operassa ja IE:ssä :)
Kiitos vastanneille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2276457Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r384532Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914378Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli64185Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s373677Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173608Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673588Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava223489SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713263Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532415