Ihmettelin Anttilassa DVD-levyjä: Page-Plant Live -95, Led Zeppelin Earls Court dbl-dvd ja Zeppelin Knebworth. Eivät todellakaan virallisia julkaisuja. Huono kuva ja ääni, mutta itse Jimmy Page:kin keräilee omia bootleg-levyjään.
Mutta...hassua.
Anttila myy bootleg-levyjä
3
1108
Vastaukset 3
- sulle....
asiaa, nehän muuttuu virallisiksi julkaisuiksi silloinkun ne julkaistaan niin että kaikki oikeudet äänitteisiin /kuvanauhaan on olemassa.
- jos hiukan
selventäisit itsellesi tekijänoikeuskysymyksiä ensin.
- peter suuri
Kumma juttu tämä Anttilan vuodesta toiseen jatkuva laiton toiminta. Vielä omituisempaa kuin se että viranomaisvalvonta ei ole iskenyt, on se ettei kukaan ole valittanut tuotteiden surkeasta laadusta, ainakaan niin voimallisesti että moisen roskan myyntiin olisi laajemmin puututtu.
Ks. bootleggeja (nämä eivät ole piraatteja koska eivät ole kopioita mistään virallisista julkaisuista) en ole muualla Suomessa nähnyt myynnissä, mutta Saksassa näitä liikkuu "oikeissa" kaupoissa todella paljon. Onkohan joku EU-lainsäädännön suoma porsaanreikä kyseessä?
Jos joku omistaa oikeudet näihin julkaisuihin se ei suinkaan tarkoita että ks. artistit tai heidän edustajansa olisivat myöntäneet heille julkaisuoikeudet. Jonkinlaisella harmaalla alueella tässä liikutaan, varmaa on se ettei tuohon roskaan kannata rahojaan tuhlata. Jotain mätää Anttilassa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392361
- 47813
- 59804
Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää223647Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81587T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin7569- 47548
- 62532
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k16524- 42520