Maailmassa on aivan liikaa ihmisiä jotka elävät näyttelijöinä, pettäen tällä tavalla itseään.
Paksut maskit estävät avoimet ihmissuhteet
Ahdas portti
13475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tältä näyttää varsinkin silloin, kun puusta katsoo.
Todellisuus on usein toinen.
Ihminen voi olla täysin rehellinen itselleen ja sujut virheittensä kanssa, mutta ei halua kuuluttaa maailmalle mitä tietää ja tuntee. Julkinen exhibitionismi on myös oire.
oh. 3:20 Sillä jokainen, joka pahaa tekee,
vihaa valkeutta eikä tule valkeuteen,
*) - ettei hänen tekojansa nuhdeltaisi.
Joh. 3:21 Mutta joka totuuden tekee,
se tulee valkeuteen, että hänen tekonsa tulisivat julki,
*) - sillä ne ovat Jumalassa tehdyt."
eikä Jumalan mielen mukainen ihminen esitä sellaisia tuomioita muista ihmisistä, kuten nyt tapahtui toimestasi kl 15:26.
Johannes ei todellakaan puhu mediajulkisuudesta.
Valkeuteen tuominen ei tarkoita exhibitionismia tai julkista itsekehua.
Syntien tunnustaminen tehdään ennen muuta Jumalalle.
Kuten sanoin ja Jumalan sanalla osoitin, sinä et ole näkemyksinesi Jumalalle mieleen. Jumalasta syntynyt rakastaa sitä joka on Jumalasta syntynyt. Sinulla tulee Jumalan sanasta mielenterveydellisiä ongelmia. Herran todistajat pitää saada pois seurasta ;-)
Näitä riittää!
Onko sinulla todellakin niitä mielenterveydellisiä ongelmia vai oletko joskus kirjoittanut Jumalan sanaakin?
Kertoisitko nyt itsestäsi lisää. Mitään tietoa emme ole toistaiseksi saaneet. Hyviin tapoihin kuuluu ENSIKSI esitellä itsensä, eikä aloittaa panettelua.
Ei sun tarvi puhua kaukaisesta maailmasta,riittää kun vilkaset peiliin niin näkyy suuri kansallisteatterilainen.
Kun osoitat yhdellä sormella muita niin loput sormet osoittaa itseesi,
Kokeile niin näät....
Kuten taas viestistäsi näimme, saatana ei tykkää kuulla totuutta, vaan pani orjansa pilkkaamaan Jeesuksen vapaata.
Kyllä sen lieron metkut tunnetaan. Joka päivä se tarjoaa valheitaan uskottavaksi. Milloin milläkin tavalla.
Paksut maskit estävät avoimet ihmissuhteet
Ahdas portti 29.10.2008 klo 14.57
Maailmassa on aivan liikaa ihmisiä jotka elävät näyttelijöinä, pettäen tällä tavalla itseään.
Niinkö? Ilmankos sinulla on ihmissuhdevaikeuksia!
kertoisitko niistä minullekin?
Kuule Ahdas portti! Sanon sulle yhden asian:
Sinusta ei ole kenenkään neuvojaksi ja tuomariksi ennen kun laitat oman itsesi kuntoon!
Puutteellisena ja viallisena toki kelpaat, mutta et tempelinharjalla tai kivenheittäjänä!
Et sinä ole ensimmäinen kivittäjä. Minun asiani ovat kunnossa, mutta sinä vastaat kerran omista vääristä todistuksistasi ja synneistäsi Herrallesi.
Jätä sitten kivet sinäkin ja muista, että sävyisyys kuuluu uskoon, ei ylpeys kuulu!