kertokaapa mikä on hyvää viiniä? Minkä merkkistä? Itse en asiasta tiedä yhtään, mutta poikaystäväni rakastaa viinejä ja tietää melko paljon viineistä, yllätyksenä pitäisi hänelle jotain viiniä ostaa.
Mielellään myös eri hintaluokista, jos sattuu niitä hyviä viinejä alle 50e löytymään :D
Suuret kiitokset!!!
parasta viiniä?
5
1028
Vastaukset
- Latkiainen
Kysymys on mahdoton vastattava kenelle tahansa. Itse olen juonut satoja ellen tuhansia pullollisia viiniä, mutta kieltäydyn vastaamasta.
Jos joku todellinen viinintuntijakin sattuisi vastaamaan, ei ole mitään takeita, että hänen suosittelemansa viini maistuisi toiselle viinintuntijalle (poikaystävällesi).
Suosittelen, että keksit jonkin muun ”yllätyksen” ja annat poikaystäväsi pitää huolta viiniostoksista.
Jos sinulla on pakkomielle tuon viinin ostamiseen, niin kysy Alkosta mutta ÄLÄ TÄÄLTÄ! Jooko?- Toinen viinimies
Älä täältä kysy, vaan ehdottomasti Alkon myyjältä! Siis ei kassahenkilöltä, vaan heiltä, jotka liikkuvat hyllyjen välissä. He ovat siellä juuri vastaamassa kysymyksiin.
- Beer Hunter
Toinen viinimies kirjoitti:
Älä täältä kysy, vaan ehdottomasti Alkon myyjältä! Siis ei kassahenkilöltä, vaan heiltä, jotka liikkuvat hyllyjen välissä. He ovat siellä juuri vastaamassa kysymyksiin.
Samat henkilöt ne vuorottelevat välillä kassalla ja välillä hyllyjen välissä. Ja he esittelevät viinejä myös omien mieltymyksiensä mukaan. Paras keino on mennä itse lukemaan kuvaukset viineistä hyllyjen äärelle. Niistä lapuista ne myyjätkin tietonsa ammentavat.
- Edellinen neuvoja
Beer Hunter kirjoitti:
Samat henkilöt ne vuorottelevat välillä kassalla ja välillä hyllyjen välissä. Ja he esittelevät viinejä myös omien mieltymyksiensä mukaan. Paras keino on mennä itse lukemaan kuvaukset viineistä hyllyjen äärelle. Niistä lapuista ne myyjätkin tietonsa ammentavat.
1. Toki alkolaiset vuorottelevat kassan ja hyllyjen välillä. Mutta kassalla ollessaan eivät ehdi vastata, kun silloin he hoitavat kassaa, varsinkin jos on jonoa. Siksi ei kannata kysyä kassalla olevalta, vaan hyllyjen välistä löytyvältä.
2. Kyllä myyjät tietävät viineistä PALJON ENEMMÄN kuin mitä hyllyn reunassa lukee. Oletpa sinä hölmö! Pientä tietoa tietenkin asiakaskin saa hyllylapuista, mutta ei nyt mitenkään ole "paras keino on mennä itse lukemaan kuvaukset viineistä hyllyjen äärelle", vaan AINA kannattaa kysyä. Taas hölmö neuvo sinulta!
- viineistä
http://www.reseptitaivas.com/juomaopas/juomaopas.php
Toki sinulla täytyy olla joku haju siitä mikä kaverille maistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?46631Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t228543- 51529
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502