Niin, siis tulevalla aviomiehelläni on pakkoliikkeitä, joiden syistä minä en tiedä. Oma ajatukseni olisi, että hänellä olisi mahdollisesti Tourette, koska siihen liittyy pään voimakasta ravistelua ja erikoisen näköisiä silmäoireita ja kasvolihasten nykimistä.Olen nähnyt ohjelman tourettea potevista ja oireet näyttivät hyvin samanlaisilta. Ja selvästi hän pystyy hillitsemään niitä muiden aikana ja luulee ilmeisesti, että myöskään minä en oireista tiedä. JOskus parin vuoden yhdessäolon jälkeen kysyin, että onko joku vialla ja sain selitykseksi vaan , että silmät pomppii vaan väsymyksen takia. Mutta koska asumme yhdessä ,ei hän mitenkään voi salata tuota pään ravistelua, vaikka niin näyttää luulevan. Se vaan mietityttää, että olen nähnyt hänen sairauskertomuksiaan eräistä sairauksista (hän on itse näyttänyt) ja niissä ei ole mitään mainintaa em. diagnoosista, eli todennäköisesti ainakaan lapsesta lähtien ei ole ollut. Voiko esim. sytostaattihoito aiheuttaa jonkun pakkoliikeoireen? Tai sairastettu aivokalvontulehdus? Itseasiassa kun olen nähnyt tätä pään ravistelua sillai, että hän ei ole tiennyt, olen ollut vähän jopa säikähtänyt, kun se ravistelu on niin voimakasta.Tietysti helpottaisi, kun tietäisi, mistä johtuu, mutta hän ei selvästikkään sitä aio kertoa. Lisäksi kiinnostaisi tietää, että miten te tourettepotilaat ja muut pakkoliikkeistä kärsivät itse suhtaudutte sairauteenne? Ja miten olette selvittänyt asian esim. seurustelukumppaninne kanssa?
pakkoliikkeistä
kysyisin
31730
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
tuollaisessa asiassa olla avoimia toisillenne?!?
Kyllä se oikea osoite sille tiedonhalulle on edelleen se sinun asuinkumppanisi. Ei kukaan voi tietää mistä hänen pakkoliikkeensä johtuvat, ei kukaan muu kuin hän itse, syitä voi olla vaikka kuinka ja paljon, ei se Tourette suinkaan ole ainut syy, esim. Parkinsonin taudissa on pakkoliikkeitä ja monissa, monissa muissa sairauksissa
Itse en voisi elää suhteessa jossa noinkin tärkeä asia on tavallaan salassa
Itselläni oli aikoinaan voimakkaita pakkoliikkeitä. En muista lääkkeen nimeä, mutta ne oli kovaan kipuun ja lisäksi oli rauhoittavia.
Oireet hävisi, kun lopetin lääkityksen.
Teidän kohdalla, asia saattaa olla aivan toinen.
Tuskin se on vaarallista
ole vaarallista, koska se olisi jo tullut ilmi näiden vuosien aikana. Se vaan kummastuttaa ,että hän luulee voivansa salata asian ja väittää, että kyse on jostain silmien väsymisestä ikään kuin koko hommaan ei liittyisi ollenkaan pään heiluttamista ja kasvolihasten nykimistä. Ne itse asiassa on ne pääoireet ja silmien outo käytös johtuu vaan siitä, että kun tulee pakko pään heiluttamiselle, hän ottaa silmillään jonkun kiintopisteen, yleensä katse kääntyy alas viistoon. Tietysti sitä pitää toinen hyväksyä sellaisena kun on eikä em. oireet sinänsä minua haittaa edes, mutta lähinnä välillä huolettaa, kun ei tiedä, mistä oikeen on kyse.Sitä en sitten tiedä, että onko hän esimerkiksi joutunut oireidensa takia kiusatuksi ja sen takia haluaa olla niin kuin mitään ei olisi.Mutta mitenpä sitä sitten kysyisi, kun toinen sanoo, että silmät vaan on väsyneet. No, tällaista tämä elämä. Se ei varmaan koskaa minulle valkene, että mistä on kyse ja sen kanssa on elettävä, mutta sehän on selvä, ettei lapsia tule ilman sitä tietoa.Ihmettelen vaan, että mikä on niin kamala asia, ettei sitä tulevalle vaimolle voi kertoa, kun hän kuitenkin tietää, että olen hänen oireensa huomannut.